High Security Print Awards 2021

Nagrody HSP (High Security Print) przyznawane się zwykle trzy razy w roku, podczas regionalnych konferencji HSP – odpowiednio dla Azji, EMEA i Ameryki Łacińskiej. Ostatnia konferencja HSP przed lockdownem odbyła się w marcu 2020 r. w Lizbonie. Z powodu pandemii COVID19 organizator wydarzeń HSP Reconnaissance International, postanowił organizować je w formie online.

The Regional Banknote & ID Document of the Year Awards 2021, była transmitowana online 16 grudnia o godzinie 12:00 GMT. Nagrody zostały podzielone według regionów (Azja, EMEA i Ameryka Łacińska) oraz na szereg kategorii produktowych zarówno dla banknotów (Najlepszy Nowy Banknot, Najlepsza Nowa Seria Banknotów i Najlepszy Nowy Banknot Okolicznościowy (kolekcjonerski)), jak i Dokumentów Tożsamości (Najlepszy Nowy Paszport, Najlepszy Nowy Dowód Osobisty i Najlepszy Nowy Dokument Tożsamości lub Dokument Podróży).

Regionalna nagroda Banknot Roku jest wyrazem uznania dla wybitnych osiągnięć w zakresie projektowania, zaawansowania technicznego i bezpieczeństwa banknotów lub serii banknotów, przy czym kluczowym kryterium oceny jest to, że banknoty powinny łączyć w sobie kunszt wizualny oraz wysoki poziom zaawansowania technicznego i bezpieczeństwa, ze znacznym naciskiem na odzwierciedlenie dziedzictwa kulturowego kraju emitującego, oraz znaczenie ogólnego projektu i symboliki dla kraju wydającego.

W skład niezależnego jury weszli niedawno emerytowani przedstawiciele organów emisyjnych i drukarni z całego świata.

Zwycięzcami nagród za banknoty byli:

‎AZJA:‎

‎Najlepszy nowy banknot‎‎ – Bank Rezerwy Australii za 100 dolarów australijskich, wyprodukowanych przez Note Printing Australia, z nowej serii obiegowych polimerów drugiej generacji. Opis na blogu.


Najlepszy nowy banknot okolicznościowy/kolekcjonerski – Bank Rezerwy Fidżi za banknot o nominale 50 dolarów Fidżi, wyemitowany z okazji 50. rocznicy niepodległości tego kraju. Wyprodukowany przez De La Rue był pierwszym na świecie banknotem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Opis na blogu.


EMEA:

Najlepszy nowy banknot – Bank Anglii za 50 funtów szterlingów, ostatni z nowej serii polimerów, na którym występuje ojciec nowoczesnych komputerów, Alan Turing. Banknot został wyprodukowany przez De La Rue. Opis na blogu.


Najlepsza nowa seria banknotów – Bank Centralny Kataru za piątą serię riala katarskiego, rodziny banknotów z wieloma zaawansowanymi zabezpieczeniami, w tym niektóre po raz pierwszy pojawiły się w banknotach obiegowych. Producentem ponownie był De La Rue. Opis na blogu.


Najlepszy nowy banknot okolicznościowy/kolekcjonerski – Bank Namibii za banknot o nominale 30 dolarów namibijskich, z okazji 30-lecia niepodległości kraju. Na banknocie rzuca się w oczy wizerunek czarnego nosorożca, jednego z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. Banknot wyprodukował Oberthur Fiduciaire. Opis na stronie banku.


AMERYKA ŁACIŃSKA:

Najlepszy nowy banknot – Bank Centralny Kostaryki za nowy banknot o nominale 20 000 colonów kostarykańskich, banknot wyróżniający się pod względem wzornictwa i bezpieczeństwa. Banknot wydrukowany przez Oberthur Fiduciaire. Opis na blogu.


Najlepsza nowa seria banknotów – ponownie Bank Centralny Kostaryki, tym razem za całą nową serię, prezentującą florę i faunę oraz bogactwo pozostałych elementów, które zdaniem sędziów jasno stwierdzają „to my, to jest nasz kraj’. Nominały 2 000, 5 000 i 20 000 colonów kostarykańskich wydrukował Oberthur Fiduciaire. Nominały 1 000 i 10 000 colonów kostarykańskich wydrukował Orell Füssli. Opis na blogu.


Najlepszy nowy banknot okolicznościowy/kolekcjonerski – Bank Meksyku za 20 peso meksykańskich wyemitowanych (podobnie jak w przypadku innych nagrodzonych banknotów) z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, w tym przypadku dwusetnej. Banknot został wydrukowany przez Drukarnię Banku Meksyku. Opis na blogu.


Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Reconnaissance