Ukraina – monety kolekcjonerskie

30 grudnia 2021 r. Narodowy Bank Ukrainy (Національний банк України, NBU) wyemituje zestaw czterech monet kolekcjonerskich serii ‎Odrodzenie ukraińskiej państwowości‎ – Kozackie klejnoty

hrywna – гривня
Symbol, skrót waluty: ₴
Kod ISO 4217: UAH
Podjednostka – 1/100: kopiejka

Zestaw czterech monet poświęcony klejnotom kozackim – atrybutom i symbolom władzy wojskowej i cywilnej oraz poszczególnych rządów wojskowych i cywilnych Ukrainy XV—XVIII wieku (Kozacy zaporoscy). Należą do nich: proporce (chorągwie, flagi, bandery), buławy, buńczuki, sygnety, piernacze, kotły, surmy, kałamarze i inne. Ostatnia emisja NBU w 2021 r.

Seria/nazwa: Відродження української державності – Козацькі клейноди
Nominał: 40 hrywien – 4×10 hrywien
Metal/stop: Ag 999
Masa: 124,4 g – 4×31,10 g – 4 oz – cztery uncje trojańskie srebra
Średnica: kształt rombu o wymiarach 34 x 34 mm. Całość 68 x 68 mm
Stempel/jakość: спеціальний анциркулейтед – specjalna nieobiegowa. Selektywne złocenia
Rant: gładki
Mennica: Банкнотно-монетний двір Національного банку (Mennica NBU)
Nakład: 1 900 sztuk w flokowanym opakowaniu i 100 sztuk w drewnianej skrzyneczce
Data emisji: 30 grudnia 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży:
7 287 hrywien – ok. 1 090,49 złotych na dzień 30.12.2021 – wersja w flokowanym etui
8 626 hrywien – ok. 1 290,87 złotych na dzień 30.12.2021 – wersja w skrzyneczce
Monety serii opisane na blogu
Plan emisji walorów kolekcjonerskich NBU na 2022 rok.

Awers monety na górze: Mały herb Ukrainy i nazwa państwa w górnym rogu; Nominał i nazwa waluty, po lewej stronie; Rok emisji, znak mennicy, oznaczenie metalu i próba w dolnym rogu; Kompozycja główna – Kozak Mamai, bandura, pistolety, proporce, buńczuk.
Awers monety po prawej: Mały herb Ukrainy i nazwa państwa w górnym rogu; Nominał i nazwa waluty, po prawej stronie; Rok emisji, znak mennicy, oznaczenie metalu i próba w dolnym rogu; Kompozycja główna – szable, tarcza, łuk, kołczan ze strzałami, pistolet, piernacz, buńczuk.
Awers monety na dole: Mały herb Ukrainy i nazwa państwa w górnym rogu; Nominał i nazwa waluty, po lewej stronie; Rok emisji, znak mennicy, oznaczenie metalu i próba w dolnym rogu; Kompozycja główna – włócznie, proporce, fajka, kałamarz, pióro, zwój z pieczęcią, stylizowany wizerunek Kozaka.
Awers monety po lewej: Mały herb Ukrainy i nazwa państwa w górnym rogu; Nominał i nazwa waluty, po lewej stronie; Rok emisji, znak mennicy, oznaczenie metalu i próba w dolnym rogu; Kompozycja główna – armaty z kulami, chorągiew, instrument muzyczny (surma?), siekiera, młotek i bęben.

Rewers monety na górze: W rogach ozdobne ornamenty; Napis na górze: КОЗАЦЬКІ (kozackie), i na dole: КЛЕЙНОДИ (klejnoty); Po siedem gwiazd otaczających centralny motyw: Złocona pieczęć otoczona napisem: PIECZĘĆ HETMANA IWANA SKOROPADSKIEGO. PIERWSZY KWARTAŁ XVIII WIEKU.

Rewers monety po prawej: W rogach ozdobne ornamenty; Napis na górze: КОЗАЦЬКІ (kozackie), i na dole: КЛЕЙНОДИ (klejnoty); Po siedem gwiazd otaczających centralny motyw: Złocona pieczęć otoczona napisem: PIECZĘĆ HETMANA PIOTRA DOROSZENKI. DRUGA POŁOWA XVII WIEKU.

Rewers monety na dole: W rogach ozdobne ornamenty; Napis na górze: КОЗАЦЬКІ (kozackie), i na dole: КЛЕЙНОДИ (klejnoty); Po siedem gwiazd otaczających centralny motyw: Złocona pieczęć otoczona napisem: PIECZĘĆ HETMANA GRZEGORZA ŁOBODY. KONIEC XVI WIEKU.

Rewers monety po lewej: W rogach ozdobne ornamenty; Napis na górze: КОЗАЦЬКІ (kozackie), i na dole: КЛЕЙНОДИ (klejnoty); Po siedem gwiazd otaczających centralny motyw: Złocona pieczęć otoczona napisem: PIECZĘĆ HETMANA BOHDANA CHMIELNICKIEGO. POŁOWA XVII WIEKU.

Monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: NBU, coins.bank.gov.ua