Francja – moneta kolekcjonerska

Mennica Paryska (Monnaie de Paris) wprowadziła do sprzedaży monetę kolekcjonerską z okazji objęcia francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

euroевро, ευρώ, euró, eiro, euras, ewro, еуро, evro
Symbol, skrót waluty: €
Kod ISO 4217: EUR
Podjednostka – 1/100: eurocent lub cent

1 stycznia 2022 r. Francja objęła półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej – okres, w którym dane państwo członkowskie przewodniczy posiedzeniom Rady Unii Europejskiej. Reprezentuje także Radę na arenie międzynarodowej. System ten, zapoczątkowany jeszcze w ramach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, kontynuowany był także po ogłoszeniu powstania Unii Europejskiej w 1993 i utrzymał się po uzyskaniu przez UE podmiotowości prawnej w 2009 roku.

Prezydencja jest pełniona przez okres półroczny, rotacyjnie przez wszystkich członków Unii Europejskiej w ustalonej wcześniej kolejności. Dawniej przedstawiciel kraju aktualnie sprawującego prezydencję był automatycznie przewodniczącym Rady Europejskiej i reprezentował Radę na arenie międzynarodowej.

Na mocy przyjętego w 2009 roku traktatu lizbońskiego, prezydencja ma już jednak w znacznej mierze znaczenie honorowe. Od 1 stycznia 2010 w Unii istnieje bowiem stanowisko stałego przewodniczącego Rady Europejskiej (zwanego popularnie prezydentem UE), wybieranego przez przedstawicieli wszystkich krajów związkowych na 2,5-letnią kadencję. Na zmniejszenie roli prezydencji wpływ ma także znaczące umocnienie roli wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, który przejął, przysługujące dotychczas przywódcy kraju pełniącego prezydencję, prawo reprezentowania UE na arenie międzynarodowej oraz problemy wynikające z dużej liczby krajów członkowskich.

Brakujące opisy zostaną uzupełnione w późniejszym czasie

Seria/nazwa: Présidence Française du Conseil de l’UE
Nominał: 20 euro
Metal/stop: Ag 900
Masa: 18 g
Średnica: 31 mm
Stempel/jakość: jakość nieobiegowa – UNC
Rant: ?
Mennica: Monnaie de Paris
Nakład: 2 022 sztuk
Data emisji: 2022
Cena emisyjna/sprzedaży: 30 euro
Plan emisji Mennicy Paryskiej na rok 2022

Awers: Logo francuskiej prezydencji; Napis: FRANCE22 / PRÉSIDENCE FRANÇAISE / DU CONSEIL DE L’NION / EROPÉENNE; Znak mennicy, rok emisji, znak autora projektu – Joaquin Jimenez.

Rewers: Sześciokąt reprezentujący Francję. Figura nawiązuje do Hexagone, nieformalnego określenia Francji wśród jej mieszkańców; Nazwa państwa; Wieniec z lauru i dębu otaczający nazwę waluty i nominał.

Dowiedz się więcej o:
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro
napisach na rantach monet o nominale 2 euro

Monety kolekcjonerskie euro są prawnymi środkami płatniczymi tylko i wyłącznie w kraju emitenta – w tym przypadku Francji

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Monnaie de Paris