Albania – nowe banknoty nowej serii

17 stycznia 2022 r. Bank Albanii (Banka e Shqipërisë) wprowadził do obiegu banknoty o nominale 500 i 2 000 leków nowej serii

lekleku shqiptar
Symbol, skrót waluty: L
Kod ISO 4217: ALL
Podjednostka – 1/100: qindarkë

W 2019 r. rozpoczął się proces emisji banknotów obiegowych nowej serii. Nowa seria składa się z sześciu nominałów: 200, 500, 1 000, 2 000, 5 000 i 10 000 leków. Wszystkie banknoty nowej serii wydrukowała De La Rue:
– banknoty o nominale 200 i 5 000 leków weszły do obiegu 30 września 2019 r.,
– banknot o nominale 200 leków został wydrukowany na podłożu polimerowym,

– banknoty o nominale 1 000 i 10 000 leków miały wejść do obiegu w 2020 r. Ze względu na pandemię COVID19 termin został przeniesiony na 2021 r. Ostatecznie termin został ustalony na 30 czerwca 2021 r.,
– nominał 10 000 leków jest pierwszym w historii albańskiej waluty. Jego wizerunek miał być zaprezentowany w 2020 r. Ostatecznie zaprezentowano go 15 czerwca 2021 r.,

– banknot o nominale 2 000 leków miał wejść do obiegu w czwartym kwartale 2021 r. Ostatecznie stało się to 17 stycznia 2022 r.
– banknot 500 leków wszedł do obiegu 17 stycznia 2022 r.

Banknoty zastępowanej serii (1996-2015) będą w równoległym obiegu oraz pozostaną prawnym środkiem płatniczym do czasu ich wycofania. Plan wycofywania z obiegu zostanie podany przez Bank Albanii w późniejszym czasie. Po zakończeniu procesu wycofywania przestaną być prawnym środkiem płatniczym i będzie można je wymieniać na nowe według wartości nominalnej (at par – nominał za nominał).

Motyw z dotychczasowej serii został zachowany, ale nowa seria banknotów zyskała nowy wygląd oraz nowocześniejsze zabezpieczenia. Nowe tematy przywołują kamienie milowe w historii narodu, wydarzenia społeczne, gospodarcze i polityczne oraz wybitne osobistości o wybitnym wkładzie dla Albanii. Portrety tych osobistości łączą się w banknotach z motywami związanymi z życiem, pracą, miejscem i epoką, w której żyły.

Nominał: 500 leków
Wymiary: 132 mm x 69 mm
Podłoże: papier bawełniany
Dominujący kolor: niebieski
Data wejścia do obiegu: 17.01.2022

Przód: Oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych w postaci trzech ukośnych linii, po lewej i prawej stronie; Nominał liczbowy powtórzony dwukrotnie, w pionie i poziomie. Zarys albańskiego orła, znajdującego się na fladze i herbie Republiki Albanii. Na orle, po lewej stronie, pióro, którym podpisano Albańską Deklarację Niepodległości; Portret, z podpisem, Ismaila Qemali (1844-1919), albańskiego polityka i działacza niepodległościowego; Nazwa banku centralnego; Pasek zabezpieczający, okienkowy, z orłem i nominałem, zmieniającym barwę w zależności od kąta patrzenia; Element zmienny optycznie, dynamiczny – flaga z rokiem 1912, zmieniający kolor ze złotego na zielony; Znak wodny – powtórzony portret w odbiciu lustrzanym, z orłem i nominałem; Element recto-verso – albański orzeł; Nominał słowny i nazwa waluty. W tle zarys budynku; Mikrodruki.

Tył: Nominał liczbowy, powtórzony dwukrotnie, w poziomie i pionie; Nazwa banku; Seria i numer powtórzona dwukrotnie. Czarna, o jednakowej wielkości fontu w pionie i czerwona, o jednakowej wielkości fontu w poziomie; Element recto-verso; Nominał słowny i nazwa waluty; Podpisy; Nad czerwoną serią i numerem: rok. Pomiędzy nominałem słownym i czerwoną serią, na opalizującym pasku, nominał i nazwa waluty: 500 LEKË; Kompozycja główna – wizerunek budynku w mieście Wlora i pomieszczenia, w którym podjęto decyzję i ogłoszono niepodległość oraz telegraf, który rozpowszechnił komunikat; Mikrodruki.

Nominał: 2 000 leków
Wymiary: 146 mm x 72 mm
Podłoże: papier bawełniany
Dominujący kolor: fioletowy
Data wejścia do obiegu: 17.01.2022

Przód: Oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych w postaci 7 ukośnych linii, przy krótszych krawędziach po obu stronach; Nominał liczbowy powtórzony dwukrotnie, w poziomie i poziomie; Pasek folii zabezpieczającej, holograficznej – w zależności od kąta patrzenia tworzą się różne efekty optyczne; logo Banku Albanii; portret, kwiat, nominał słowny, cyfrowy, nazwa waluty; Portret króla Gentiosa, ostatniego władcy Ilirii, z podpisem na tle zarysu budynku; Pasek zabezpieczający, okienkowy, o zmiennej kolorystyce, w zależności od kąta patrzenia, z nominałem i kwiatem; Nazwa banku centralnego; Element zmienny optycznie – monety króla Gentiosa; Znak wodny – portret w lustrzanym odbiciu oraz nominał i albański orzeł; Nominał słowny; Element recto-verso – albański orzeł; Mikrodruki,

Tył: Nominał liczbowy powtórzony dwukrotnie, w poziomie i pionie; Nazwa banku centralnego; Seria i numer powtórzone dwukrotnie. W poziomie czerwona, o jednakowej wielkości fontu i w pionie czarna, o jednakowej wielkości fontu; Pod obrazkiem, po prawej stronie: rok; Opalizujący pasek z nominałem i nazwą waluty: 2000 LEKË; Nominał słowny i nazwa waluty; Element recto-verso; Podpisy; Kompozycja główna – roślina goryczka żółta oraz amfiteatr w Butrint. Stanowisko archeologiczne zostało wpisane w 1992 roku na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO; Mikrodruki.

Wizerunki pozostałych nominałów nowej serii banknotów
Wizerunki banknotów od 1996 r.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Banka e Shqipërisë