Turcja – moneta kolekcjonerska

13 stycznia 2022 r. Turecka Mennica Państwowa (Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü) wyemitowała monetę kolekcjonerską – 100-lecie powstania Agencji Ochrony Dziecka

lira tureckaTürk lirası
Symbol, skrót waluty: ₺ lub TL
Kod ISO 4217: TRY
Podjednostka – 1/100: kurusz – kr

Generalna Dyrekcja ds. Opieki nad Dziećmi, dawniej Agencja Ochrony Dziecka, jest instytucją powołaną w celu systematycznego świadczenia usług opieki, edukacji, zdrowia i kultury ubogim i szczególnie narażonym dzieciom i rodzinom w Turcji. Stowarzyszenie powstało 30 czerwca 1921 r. w Ankarze, na podobieństwo stowarzyszenia założonego w Stambule w 1917 r.

Seria/nazwa: Çocuk Esirgeme Kurumu Kuruluşunun 100. Yılı
Nominał: 20 lir tureckich
Metal/stop: Ag 925
Masa: 31,10 g – 1 oz – jedna uncja trojańska srebra
Średnica: 38,61 mm
Stempel/jakość: proof – stempel lustrzany. Kolorowy nadruk
Rant: frezowany
Mennica: Darphane
Nakład: 3 000 sztuk
Data emisji: 13 stycznia 2022 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 375 lir tureckich – ok. 110,53 złotych na dzień 14.01.2022 r.

Awers: Nazwa państwa: Republika Turcji, w języku tureckim i angielskim; Turecki symbol księżyca i gwiazdy; Ozdobne perły; Nominał i nazwa waluty; Dębowy wieniec otaczający napis: TÜRKIYE HIMAYEI ETFAL CEMIYETI (Tureckie Stowarzyszenie Ochrony Dzieci); Rok emisji, Znak mennicy.

Rewers: Napis okolicznościowy: ÇOCUK ESIRGEME KURUMU KURULUŞUNUN 100. YILI (100-lecie powstania Agencji Ochrony Dziecka); Kompozycja główna: skrót T.H.E.C. (Tureckie Stowarzyszenie Ochrony Dzieci). W tle promieniste słońce. Na pierwszym planie siedząca na ławce kobieta z dzieckiem na ręce, trzymającą prawą ręką tarczę z pięcioramienną gwiazdą w kolorze czerwonym z półksiężycem (logo instytucji z 1921 r.). Całość, za wyjątkiem skrótu, otoczona dębowym wieńcem.

Monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Darphane