Polska – moneta kolekcjonerska

8 marca 2022 r. Narodowy Bank Polski (National Bank of Poland; NBP) wyemituje monetę kolekcjonerską – 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza

złoty – Polish zloty
Symbol, skrót waluty: zł
Kod ISO 4217: PLN
Podjednostka – 1/100: grosz – gr

Jan Józef Ignacy Łukasiewicz (1822-1882) – polski farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie, rewolucjonista i działacz niepodległościowy. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Łada.

Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Bardzo sprawny organizator, z czasem dorobił się na ropie naftowej dużego majątku. Był również wielkim społecznikiem. Propagował zakładanie sądów, budowę dróg i mostów, szkół, szpitali itd., finansując wiele inicjatyw z własnej kieszeni, walczył z biedą i alkoholizmem w regionie, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne. Dążył do rozwoju rodzącego się tam przemysłu naftowego, nie skupiając go całkowicie w swoich rękach, lecz namawiając i pomagając w tworzeniu również innych firm. Poseł na sejm galicyjski IV kadencji (1877–1882).

Informacje, opis monety, foldery informacyjne na stronie NBP pojawiają się z opóźnieniem. Wpis zostanie uzupełniony o brakujące informacje i grafiki lepszej jakości

Seria/nazwa: 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza
Nominał: 10 złotych
Metal/stop: Ag 999
Masa: 31,10 g – 1 oz – jedna uncja trojańska srebra
Średnica: 32 mm
Stempel/jakość: stempel lustrzany – proof. Wysoki relief, matowanie laserowe
Rant: gładki
Mennica: Mennica Polska
Nakład: do 10 000 sztuk
Data emisji: 8 marca 2022
Cena emisyjna/sprzedaży: 290 złotych
Folder informacyjny i opis monety (English)

Awers: Nazwa państwa; Godło Rzeczypospolitej Polskiej; Znak mennicy: m/w, po prawej stronie, pod nogą orła; Nominał i skrót waluty; Rok emisji. Monetę zaprojektowała Dobrochna Surajewska.

Rewers: Napis okolicznościowy; Motyw główny: Po lewej popiersie Ignacego Łukasiewicza. Z prawej
strony, na tle widoku kopalni ropy naftowej w Bóbrce, stylizowany wizerunek lampy naftowej.

Monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: NBP