Ukraina – projekt znaczka pocztowego

1 marca, w 30. rocznicę współczesnego ukraińskiego znaczka, Ukrposzta (Акціонерне товариство «Укрпошта»; Poczta Ukrainy) ogłosiła konkurs na projekt znaczka pocztowego „Русский военный корабль, иди наxуй!” (Russkij wojennyj korabl, idi nachuj; Rosyjski okręcie wojenny, pierdol się! lub Rosyjski okręcie wojenny, idź w chuj!).

Ze zgłoszonych projektów, 496 autorów, wybrano 20 prac, na które można było głosować od 8 marca.

12 marca Ukrposzta ogłosiła zwycięski projekt, Autor Borys Groch (Борис Грох) mieszkał na Krymie w mieście Eupatoria. W 2014 roku, po zajęciu Krymu przez Rosję, został zmuszony do opuszczenia rodzinnego domu – najpierw pojechał do Kijowa, a później przeniósł się do Lwowa. W 2022 roku Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę. Pierwszego dnia, wojsko Ukrainy broni Wyspy Węży (ostriw Zmijinyj; острів Зміїний). Ich heroiczna obrona wywarła na Borysie tak duże wrażenie, że postanowił namalować obraz, aby podnieść nastrój i morale Ukraińców, a także przyciągnąć uwagę obcokrajowców, którzy śledzą jego pracę w mediach społecznościowych. Na jego projekt zagłosowało 1 756 z 8 000 użytkowników Facebooka i Instagrama.

Nowy znaczek pocztowy ma zostać wydany w najbliższym czasie. Ostateczny projekt i specyfikacja techniczna, pierwszego znaczka wydanego po inwazji Rosji na Ukrainę w marcu 2022 r., zostanie opisana na blogu w osobnym wpisie.

Zwycięski projekt

Drugie (No 12) i trzecie miejsce (No 5)

Pozostałe projekty

W geście solidarności z Ukrainą do tej pory ukazał się mini medal Mennicy Paryskiej oraz zestaw filatelistyczny Poczty Łotewskiej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Русский военный корабль, иди на#уй! (ukrposhta.ua)

solidarności z Ukrainą