Turcja – moneta okolicznościowa

Aktualizacja: 22 marca 2022

18 marca 2022 r. Turecka Mennica Państwowa (Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü) zaprezentowała monetę okolicznościową Most Çanakkale 1915

lira tureckaTürk lirası
Symbol, skrót waluty: ₺ lub TL
Kod ISO 4217: TRY
Podjednostka – 1/100: kurusz – kr

Motyw monety przedstawia most oddany do użytku 18 marca 2022 r., upamiętniający równocześnie bitwę 18 marca 1915 operacji morskich w Cieśninie Dardanelskiej.

Bitwa o Çanakkale – bitwa toczona od 17 lutego 1915 do 9 stycznia 1916, która w założeniu ententy miała być początkiem większej operacji mającej za zadanie zdobycie Stambułu (stolicy Imperium Osmańskiego), przejęcie kontroli nad cieśninami tureckimi, odblokowanie drogi dostaw wojskowych do Rosji i wyeliminowanie z I wojny światowej Imperium Osmańskiego. Operacja ta zakończyła się fiaskiem państw ententy. Była to największa operacja desantowa I wojny światowej. W Turcji kampania ta znana jest jako bitwa o Çanakkale, w Anglii nazywa się ją kampanią dardanelską, a w Australii i Nowej Zelandii – Gallipoli.

Z tej samej okazji 21 marca zostały wyemitowane monety kolekcjonerskie

Brak oficjalnego opisu i specyfikacji monety. Poniższe parametry odnoszą się do monety obiegowej o nominale 1 lira tureckiego. Wpis może ulec edycji, po opublikowaniu oficjalnych informacji

Seria/nazwa: 1915 Çanakkale Köprüsü
Nominał: 1 lira turecka
Metal/stop: Bimetaliczny. Pierścień zewnętrzny: Cu65 Zn18 Ni17. Rdzeń: Cu79 Zn17 Ni4
Masa: 8,2 g
Średnica: 26,15 mm
Stempel/jakość: stempel zwykły, jakość i standard obiegowy
Rant: inskrypcja
Mennica: Darphane
Nakład: 5 000 000 sztuk
Data emisji: 18 marca 2022 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: nominalna

Awers: Turecki symbol księżyca i gwiazdy; Po lewej i prawej stronie wieniec z tulipanów; Rok emisji; Motyw Rumi (tradycyjna turecka sztuka dekoracyjna) otaczający nominał. Poniżej nazwa waluty.

Rewers: Nazwa państwa: TÜRKİYE CUMHURİYETİ (Republika Turcji); Ozdobne perły; Napis: 1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ (Most Çanakkale 1915); Turecki symbol księżyca i gwiazdy; Widok na cieśninę z mostem.

Rant: T.C. ~ T.C. ~ T.C.
litery T.C., będące skrótem nazwy państwa, rozdzielone symbolem tulipana

Monety okolicznościowe są prawnym środkiem płatniczym o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Darphane