Tunezja – nowe banknoty obiegowe

28 kwietnia 2022 r. Bank Centralny Tunezji (البنك المركزي التونسي, Banque Centrale de Tunisie; BCT) wprowadził do obiegu banknoty obiegowego nowej serii o nominale 5 i 50 dinarów tunezyjskich

dinar tunezyjski – دينار تونسيdinar tunisien
Symbol, skrót waluty: DT, د.ت
Kod ISO 4217: TND
Podjednostka – 1/1000: millim

Dowiedz się więcej o:
skrótach, symbolach walut 
kodzie ISO

Nowa seria została zapoczątkowana w 2020 r. emisją banknotu o nominale 10 dinarów tunezyjskich. Informacja potwierdzająca plany emisji nowych banknotów została potwierdzona przez bank centralny w dniu 18 kwietnia 2022 r. Banknoty poprzedniej emisji zachowują swoją ważność i pozostają w obiegu

Nominał: 5 dinarów tunezyjskich
Podłoże: papierowe z warstwą zabezpieczającego lakieru
Wymiary: 143 x 73 mm
Orientacja: pozioma
Dominujący kolor: zielony
Druk: ?
Data emisji: 20.03.2022 r.
Data wprowadzenia do obiegu: 28.04.2022 r.

Przód: Numer siedmiocyfrowy w zapisie europejskim. Seria w postaci ułamkowej z arabską literą. Numer i seria czarna o jednakowej wielkości fontu; Nazwa banku centralnego w języku arabskim; Poniżej nota prawna w języku arabskim (w wolnym tłumaczeniu: banknot obowiązujący na mocy prawa emisyjnego / pięć dinarów); Nić zabezpieczająca o szerokości 4 mm, okienkowa, z trójwymiarowym efektem 3D – RAPID HD®. Na nici nominał „5” i dynamiczny efekt ruchu tła, pojawiający się podczas pochylania banknotu; Element recto-verso w kształcie arabeski; Nominał cyfrowy „5”; Znak wodny – portret Slaheddine el Amami i nominał „5”; Po obu tronach jedna pozioma linia – element identyfikacyjny dla osób niedowidzących i niewidomych; Podpisy Prezesa Banku i Wiceprezesa; Seria i numer w zapisie europejskim. Seria w postaci ułamkowej z łacińską literą; Portret z podpisem „SLAHEDDINE EL AMAMI (1936-1986), obok wersja arabska; Po lewej stronie portretu nominał „5”; Pod górnym numerem i serią element Spark Live z efektem 3D i nominałem „5”. W zależności od kąta patrzenia pojawiają się poruszające pierścienie oraz następuje zmiana koloru z zielonego na niebieski; Pod portretem oraz po prawej i lewej części przedniej strony mikroteksty „CINQ DINARS” (PIĘĆ DINARÓW); Pod elementem Spark Live zabezpieczenie antykseryczne – EURion; W tle geometryczne ornamenty w stylu arabsko-islamskim nawiązujące do rolnictwa (rozety), wody (krople, fale) wykonane różnymi technikami, będące dodatkowymi zabezpieczeniami przed fałszerstwem i powielaniem.

W papierze, po obu bokach, zatopione włókna zabezpieczające pokryte farbą UV – fluorescencja w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym; U góry po lewej stronie geometryczny element z cyfrą „5” w kolorze zielonym, widoczne w świetle UV; Numer i seria w lewym górnym rogu pokryta zieloną farbą fluorescencyjną; Na dole po lewej stronie pojawia się fluorescencyjny kwiatowy wzór w kolorze zielonym, zawierający cyfrę „5” w kolorze czerwonym.

Slaheddine el Amami – tunezyjski inżynier rolnictwa, który wniósł ważny wkład w dziedzinie hydrauliki i badań naukowych w dziedzinie rolnictwa, w szczególności problemów rolniczych w strefach suchych i półpustynnych.

Tył: Na górze po lewej nominał „5”; Element recto-verso; Nazwa banku centralnego w języku francuskim; Nominał „5”, poniżej nazwa waluty w języku arabskim; Po lewej na dole nominał „5”, obok nominał i nazwa waluty w języku francuskim; Po lewej pole znaku wodnego; Poniżej nazwy banku centralnego zabezpieczenie EURion; W centrum wizerunek akweduktu z podpisem w języku francuskim „AQUEDUCS ROMAINS DE ZAGHOUAN” (RZYMSKI ADWEDUKT ZAGHOUAN), obok wersja arabska; W tle geometryczne ornamenty w stylu arabsko-islamskim nawiązujące do rolnictwa (rozety), wody (krople, fale) wykonane różnymi technikami, będące dodatkowymi zabezpieczeniami przed fałszerstwem i powielaniem; Ozdobne elementy i ornamenty kwiatowe symbolizujące płodność.

Powłoka opalizująca – pasek odblaskowy w kolorze złotym, umieszczony po prawej stronie i zawierający powtarzające się cyfry „5”. Widoczność powłoki zależy od kąta patrzenia; Mikroteksty „BANQUE CENTRALE DE TUNISIE” (BANK CENTRALNY TUNEZJI) pod akweduktem; Mikroteksty „CINQ DINARS” (PIĘĆ DINARÓW) po lewej i prawej stronie banknotu; W papierze, po obu bokach, zatopione włókna zabezpieczające pokryte farbą UV – fluorescencja w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym; Inne elementy ornamentów pokryte zieloną i niebieską farbą UV.

Nominał: 50 dinarów tunezyjskich
Podłoże: papierowe z warstwą zabezpieczającego lakieru
Wymiary: 158 x 79 mm
Orientacja: pozioma
Dominujący kolor: brązowy
Druk: ?
Data emisji: 20.03.2022 r.
Data wprowadzenia do obiegu: 28.04.2022 r.

Przód: Numer siedmiocyfrowy w zapisie europejskim. Seria w postaci ułamkowej z arabską literą. Numer i seria czarna o jednakowej wielkości fontu; Nazwa banku centralnego w języku arabskim; Poniżej nota prawna w języku arabskim (w wolnym tłumaczeniu: banknot obowiązujący na mocy prawa emisyjnego / pięćdziesiąt dinarów); Nić zabezpieczająca o szerokości 5 mm, okienkowa, z trójwymiarowym efektem 3D – RAPID HD®. Na nici nominał „50” i dynamiczny efekt ruchu tła, pojawiający się podczas pochylania banknotu; Element recto-verso w kształcie arabeski; Nominał cyfrowy; Znak wodny – portret Hedi Nouira i nominał „50”; Po obu tronach po pięć poziomych linii – element identyfikacyjny dla osób niedowidzących i niewidomych; Podpisy Prezesa Banku i Wiceprezesa; Seria i numer w zapisie europejskim. Seria w postaci ułamkowej z łacińską literą; Portret z podpisem „HEDI NOUIRA (1911-1993)”, obok wersja arabska; Po lewej stronie portretu nominał „50”; Pod górnym numerem i serią element Spark Live z efektem 3D i nominałem „50”. W zależności od kąta patrzenia pojawiają się poruszające pierścienie oraz następuje zmiana koloru z purpurowego na zielony; Pod portretem oraz po prawej i lewej części przedniej strony mikroteksty „CINQUANTE DINARS” (PIĘĆDZIESIĄT DINARÓW); Pod elementem Spark Live zabezpieczenie antykseryczne – EURion; W tle geometryczne ornamenty w stylu arabsko-islamskim nawiązujące do otwartości na świat, wykonane różnymi technikami, będące dodatkowymi zabezpieczeniami przed fałszerstwem i powielaniem; W lewym dolnym rogu znajduje się częściowe przedstawienie kuli ziemskiej w postaci linii o jasnobrązowym kolorze.

W papierze, po obu bokach, zatopione włókna zabezpieczające pokryte farbą UV – fluorescencja w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym; U góry po lewej stronie geometryczny element z cyfrą „50” w kolorze zielonym widoczne w świetle UV; Numer i seria w lewym górnym rogu pokryta zieloną farbą fluorescencyjną; Na dole po lewej stronie pojawia się fluorescencyjny kwiatowy wzór w kolorze zielonym, zawierający cyfrę „50” w kolorze czerwonym.

Hédi Amara Nouira (1911-1993) – jedna z wielkich postaci tunezyjskiego ruchu narodowego na rzecz niepodległości, założyciel i pierwszy gubernator Banku Centralnego Tunezji w latach 1958-1970, następnie premier Tunezji od 1970 r. do 1980 r.

Tył: Na górze po lewej nominał „50”; Element recto-verso; Nazwa banku centralnego w języku francuskim; Nominał „50”, poniżej nazwa waluty w języku arabskim; Pod nim zabezpieczenie EURion; Po lewej na dole nominał „50”, obok nominał i nazwa waluty w języku francuskim; Po lewej stronie pole znaku wodnego; W centrum wizerunek siedziby banku centralnego z podpisem „BANQUE CENTRALE DE TUNISIE”, obok wersja arabska; W tle geometryczne ornamenty w stylu arabsko-islamskim symbolizujące otwartość na świat. Po prawej częściowe przedstawienie kuli ziemskiej w postaci białych linii; Ozdobne elementy i ornamenty geometryczne.

Powłoka opalizująca – pasek odblaskowy w kolorze złotym, umieszczony po prawej stronie wizerunku siedziby banku i zawierający powtarzające się cyfry „50”. Widoczność powłoki zależy od kąta patrzenia; Mikroteksty „BANQUE CENTRALE DE TUNISIE” (BANK CENTRALNY TUNEZJI) po prawej stronie budynku; Mikroteksty „CINQUANTE DINARS” (PIĘĆDZIESIĄT DINARÓW) po lewej i prawej stronie banknotu; W papierze, po obu bokach, zatopione włókna zabezpieczające pokryte farbą UV – fluorescencja w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym; Inne elementy ornamentów pokryte pomarańczową i niebieską farbą UV.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Actualite (bct.gov.tn)