Liberia – zapowiedź emisji nowej serii monet i banknotów obiegowych

17 sierpnia 2022 r. Bank Centralny Liberii (Central Bank of Liberia; CBL) opublikował nowe informacje na temat emisji nowej serii monet i banknotów obiegowych

dolar liberyjski – Liberian dollar
Symbol, skrót waluty: L$, $, LD$
Kod ISO 4217: LRD
Podjednostka – 1/100: cent

Według nowych informacji, wprowadzenie do obiegu nowych monet o nominale 5 i 10 dolarów liberyjskich będzie miało miejsce w IV kwartale 2022 r., prawdopodobnie w połowie września, za pośrednictwem banków komercyjnych. Plany emisji nowej serii zostały zapowiedziane w listopadzie 2021 r.

Nowe monety będą mniejsze i lżejsze niż poprzednie monety w obiegu, ułatwiając ich używanie. Monety okrągłego kształtu zostaną wybite w stali niklowanej o masie 3,6 g dla nominału 5 dolarów liberyjskich i 4,8 g dla nominału 10 dolarów liberyjskich, Na monecie 5 dolarów liberyjskich znajdzie się wizerunek piątego prezydenta Republiki Liberii Edward Roye’a, na monecie 10 dolarów liberyjskich – pierwszego prezydenta Josepha Jenkinsa Robertsa. Emisja monet podyktowana jest niedoborem pieniędzy o niskim nominale, powodując problemy z zakupami i wzrostem cen.

Pozostałe banknoty o nominale 20, 50, 500 i 1 000 dolarów liberyjskich zostaną wprowadzone do obiegu prawdopodobnie również we wrześniu. Nominał 100 dolarów liberyjskich został wyemitowany w grudniu 2021 r. Nominał 1 000 dolarów liberyjskich będzie nowym, pierwszym w historii liberyjskiej waluty.

Bank Centralny Liberii zapewnia, że reforma walutowa jest na dobrej drodze i przebiega zgodnie z planem wdrożenia. Bank wkrótce rozpocznie ogólnokrajową publiczną kampanię edukacyjną na temat wymiany waluty. Do czasu decyzji o wycofaniu z obiegu starej serii monet i banknotów, nowa seria będzie w równoległym obiegu.

Wizerunki obecnych banknotów obiegowych dolara liberyjskiego na stronie banknote.ws

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: CBL