0 euro – Jadwiga Andegaweńska

30 września 2022 r. do sprzedaży trafi walor pamiątkowy 0 euro souvenir Jadwiga Andegaweńska regina Poloniae

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Firma Banknoty Pamiątkowe zmieniała zasady prezentacji i zapowiedzi emisji nowych walorów kolekcjonerskich. Część informacji pojawia się w późniejszym czasie. Osoby zainteresowane szczegółami technicznymi, zachęcam do sprawdzania informacji na stronie firmy

Seria/nazwa: Jadwiga Andegaweńska regina Poloniae
Nominał: 0 euro souvenir
Motyw: PLBJ-2022-1
Wzór: D
Wymiary: 135 x 74 mm
Projektant: Roussana Alex Nowakowska
Cena sprzedaży: 30 złotych
Nakład: 5 000 sztuk
Emitent: Skarbnica Narodowa
Partnerzy Emisji: Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Data emisji: 30 września 2022 r.

Przewodnik po walorach pamiątkowych 0 euro souvenir
Przewodnik po wzorach walorów 0 euro souvenir
Przewodnik po seriach i numerach 0 euro souvenir

Na przedniej stronie portret Jadwigi Andegaweńskiej w koronie, nazywanej także królową Jadwigą (1373/1374-1399) – królowa Polski, łacińskie regina Poloniae lub regina Polonie, z dynastii Andegawenów, córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, w 1384 koronowana na króla Polski, pierwsza żona króla Władysława Jagiełły, apostołka Litwy, święta Kościoła katolickiego. Jedyny polski monarcha wyniesiony na ołtarze. Choć nie otrzymała oficjalnie tego tytułu, przez część wiernych Kościoła katolickiego czczona jest jako patronka Polski.

Po lewej stronie herb Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przechowuje w Collegium Maius berło królowej Jadwigigotyckie berło rektorskie z początku XV wieku. Według tradycji berło to zostało ufundowane przez królową Jadwigę Andegaweńską dla odnowionej pod koniec XIV wieku Akademii Krakowskiej. Jest najstarszym znanym insygnium rektorskim w Polsce i jednym z symboli uniwersytetu w Krakowie. Akademia Krakowska zawdzięcza Jadwidze fakultet teologii, na utworzenie którego uzyskała w 1397 roku zgodę papieża.

Wizerunek berła wraz jabłkiem królewskim – jednym z trzech symboli władzy monarszej, obok korony i berła, znajduje się na dole po lewej stronie portretu.

Na górze grafika przedstawiająca Wawel. Po prawej stronie portretu grafika przedstawiająca prawdopodobnie wnętrze bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława (wymaga weryfikacji), w której została pochowana, lub krakowską budowlę związaną z Jadwigą

Tylna strona wspólna dla walorów 0 euro souvenir

Walory pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Banknoty Pamiątkowe