San Marino – plan emisji 2024

Biuro Filatelistyczne i Numizmatyczne San Marino (Ufficio Filatelico e Numismatico di San Marino) opublikowało plan emisji monet okolicznościowych i kolekcjonerskich na 2024 r.

euroевро, ευρώ, euró, eiro, euras, ewro, еуро, evro
Symbol, skrót waluty: €
Kod ISO 4217: EUR
Podjednostka – 1/100: eurocent lub cent

Po raz pierwszy w historii San Marino zostanie wyemitowana jednouncjowa srebrna moneta o nominale 5 euro, próby 999 w jakości brilliant uncirculated (BU) Sokół wędrowny, która rozpocznie nową serię.

Plan obejmuje jedenaście monet kolekcjonerskich, dwie okolicznościowe (o nominale 2 euro), dodatkowo trzy monety z metali nieszlachetnych (Chiński kalendarz – koń, koza, małpa). dwie srebrne monety w jakości stempla lustrzanego i złota moneta próby 999 o masie 1/4 uncji trojańskiej. Ponadto ukażą się także zestawy roczne z monetą o nominale 5 euro (Motyle) i monetami okolicznościowymi w jakości stempla lustrzanego (proof)

Monety kolekcjonerskie euro są prawnym środkiem płatniczym tylko i wyłącznie na terytorium emitenta – w tym przypadku San Marino


L’Ufficio filatelico e Numismatico jest urzędem Administracji Publicznej Republiki San Marino zajmujący się zarządzaniem bicia i wprowadzaniem do obiegu monet. Zgodnie z umowami bicie monet zlecane jest włoskiej mennicy państwowej. Jednakże Republika San Marino ma prawo korzystać z innych wspólnotowych mennic


Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Ufficio Filatelico Numismatico San Marino