Błysk o NFT

Kryptoznaczki zagościły w ofercie narodowych operatorów pocztowych już dawno. Co roku dołączają kolejne kraje, oferując zróżnicowane i ciekawe produkty filatelistyczne. O polskich kryptoznaczkach i innych walorach kolekcjonerskich Poczty Polskiej możecie przeczytać tutaj.

Zainteresowanie tą formą wśród kolekcjonerów, dostrzegły także mennice i drukarnie papierów zabezpieczonych.

W Polsce jednym z pierwszych walorów kolekcjonerskim wydanym w formie tradycyjnej i cyfrowej było 0 eurosouvenir31 finał WOŚP i pierwsze o euro w Polsce (tylko NFT). Niestety, od tego czasu brak informacji o dalszych losach projektu. Według pierwotnych informacji miały być również emitowane numizmaty.

Drugim walorem, wartym zaakcentowania, była karta kolekcjonerska Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych upamiętniająca 90. rocznicę złamania szyfru Enigmy – niestety, dostępna tylko dla klientów PWPW.

Osoby zainteresowane zbieraniem kryptowalorów innych niż filatelistyczne mogą skorzystać z oferty zagranicznej.

W 2023 r. Królewska Mennica Holenderska (Royal Dutch Mint / Koninklijke Nederlandse Munt) wprowadziła do sprzedaży medal pamiątkowy z NFT Uwolnij dziewczynkę, powstały we współpracy z fundacją Free a Girl,

Z kolei Royal Joh. Enschedé (holenderskie przedsiębiorstwo zajmujące się drukiem zabezpieczonym banknotów, dokumentów, znaczków pocztowych) wydało walor kolekcjonerski Dennis Bergkamp, który powinien zainteresować fanów piłki nożnej. Drukarnia kooperowała również przy pierwszym kryptoznaczku Poczty Niemieckiej (Deutsche Post) Brama Brandenburska. Walory holenderskie oferują dodatkowo rzeczywistość rozszerzoną (AR) dzięki dedykowanym aplikacjom. Na dzień dzisiejszy Royal Joh. Enschedé bardzo aktywnie angażuje się projekty cyfrowe – także tutaj, jak w przypadku PWPW, część tych walorów jest skierowana do konkretnej grupy i nie znajduje się publicznej ofercie.

Podgląd karty PWPW w kryptoklaserze
Podgląd waloru Dennis Bergkamp w kryptoklaserze
Podgląd walorów 0 euro 31 finał WOŚP i Warszawa w kryptoklaserze
Podgląd kryptoznaczka Brama Brandenburska w kryptoklaserze
Podgląd medalu Uwolnij dziewczynkę w kryptoklaserze
Pozostałe walory autora bloga w kryptoklaserze Poczty Polskiej

Przydatne linki:
Francuskie kryptoznaczki i zarządzanie
Niemieckie kryptoznaczki, holenderskie walory i zarządzanie
Medal Mennicy Holenderskiej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: strony domowe wydawców walorów kolekcjonerskich