0 euro – Zamek Moszna

1 maja 2024 r. do sprzedaży trafił walor kolekcjonerski 0 euro Zamek Moszna

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerska. Dodatkowe informacje.

Pałac w Mosznej (niem. Schloss Moschen) – zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna, w województwie opolskim, pomiędzy miastami Prudnik i Krapkowice, na ziemi prudnickiej. W latach 1866–1945 pałac był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. W latach 1996–2013 znajdował się tu Centrum Terapii Nerwic. Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania. W galerii odbywają się koncerty muzyki kameralnej oraz wystawy dzieł sztuki. W obiekcie odbywa się doroczne Muzyczne Święto Kwitnących Azalii – w maju i czerwcu jest tu popularyzowana muzyka polskich i europejskich kompozytorów, w czasie święta galeria prezentuje wystawy plastyczne, odbywają się tu również plenery malarskie.

23 maja 2022 roku Narodowy Bank Polski wyemitował monetę okolicznościową o nominale 5 złotych z serii Odkryj Polskę – Zamek w Mosznej

Seria:
Nazwa: Zamek Moszna
Nominał: 0 euro souvenir
Motyw: PLBN- 2024-1
Wzór: D
Wymiary: 135 x 74 mm
Projektant: Adrian Ferda
Cena sprzedaży: 20 złotych
Nakład: 10 000 sztuk
Emitent: Zamek Moszna Sp. z o.o.
Partner emisji: Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Data emisji: 1 maja 2024 r.

Przewodnik po walorach pamiątkowych 0 euro souvenir
Przewodnik po wzorach walorów 0 euro souvenir
Przewodnik po seriach i numerach 0 euro souvenir

Przednia strona: Kompozycja przedstawiająca widok pałac z ozdobnym napisem Zamek / Moszna / 1896. Rok 1896 odnosi się do pożaru, który wybuchł z nieznanych przyczyn w nocy z 2 na 3 czerwca. Odbudowa trwała do 1914 r.

Tylna strona: Wspólna dla walorów 0 euro souvenir

Walory pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Banknoty Pamiątkowe, Starostwo Powiatowe w Raciborzu