Polska – moneta okolicznościowa

23 maja 2022 r. Narodowy Bank Polski (National Bank of Poland; NBP) wyemituje monetę okolicznościową serii Odkryj Polskę – Zamek w Mosznej

złoty – Polish zloty
Symbol, skrót waluty: zł
Kod ISO 4217: PLN
Podjednostka – 1/100: grosz

Zamek w Mosznej, Pałac w Mosznej (niem. Schloss Moschen) – zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna, w województwie opolskim, pomiędzy miastami Prudnik i Krapkowice. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu potentatów przemysłowych Tiele-Wincklerów. Początkowo członkowie rodu Tiele-Wincklerów mieli być chowani w krypcie pod pałacową kaplicą. Z uwagi na to, że panowała tam zbyt duża wilgoć, podjęto decyzję o przeniesieniu miejsca rodowych pochówków na mieszczący się w pałacowym parku cmentarz. Jest on udostępniony zwiedzającym. Znajdowało się tu również Centrum Terapii Nerwic. które jest przenoszone do nowo wybudowanego obiektu. Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania.

W kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej, a w galerii wystawy dzieł sztuki. W maju i czerwcu odbywa się doroczne Święto kwitnącej azalii, podczas którego popularyzowana jest muzyka polskich i niemieckich kompozytorów oraz obrywają się plenery malarskie i wystawy plastyczne.

Pałac posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Powierzchnia wynosi 8 tys. m², a kubatura – 65 tys. m³. Obiekt otacza park, o powierzchni ponad 200 ha, w którym rosną (między innymi) trzystuletnie okazy dębów

Seria/nazwa: Odkryj Polskę – Zamek w Mosznej / Discover Poland – Moszna Castle
Nominał: 5 złotych
Metal/stop: bimetaliczny. Rdzeń: brązal – CuAl6Ni2. Pierścień zewnętrzny: miedzionikiel – MN25 (CuNi25)
Masa: 6,54 g
Średnica: 24 mm
Stempel/jakość: stempel zwykły; jakość obiegowa; standard obiegowy
Rantmoletowany z inskrypcjami
Mennica: Mennica Polska
Nakład: do 1 000 000 sztuk
Data emisji: 23 maja 2022
Cena emisyjna/sprzedaży: wartość nominalna. Wymiany można dokonać w kasach NBP
Kontynuacja serii
Monety serii opisane na blogu
Folder informacyjny i opis monety (English) na stronie NBP

Projektant awersu: Dobrochna Surajewska
Projektant rewersu: Paweł Pietras

Awers: Nazwa państwa; Ozdobne perły; Nominał i nazwa waluty; Godło Rzeczypospolitej Polskiej; Znak mennicy m/w (pod nogą orła, po prawej stronie); Rok emisji.

Rewers: Napis: ZAMEK W MOSZNEJ; Na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła wypełnionej
falistymi liniami wizerunek zamku w Mosznej od strony wschodniej, częściowo przechodzący na otok monety; Z prawej strony, u dołu, wzdłuż krawędzi, wyodrębnione pole, na którym w zależności od kąta patrzenia jest widoczny napis: NBP albo rok: 2022.

Rant: Moletowany nieregularnie z ośmiokrotnie powtórzonym napisem: NBP, co drugi odwrócony o 180°, rozdzielony gwiazdkami.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: NBP