Szwajcaria – moneta kolekcjonerska

9 września 2021 r. Mennica Szwajcarska (Federal Mint Swissmint) wyemitowała monetę kolekcjonerską nowej trzyczęściowej serii Energia przyszłości – Energia wody

frank szwajcarskiSchweizer Franken, franc suisse, franco svizzero, franc svizzer
Symbol, skrót waluty: Fr.; fr.
Kod ISO 4217: CHF
Podjednostka – 1/100: Rappen (Rp.), centime (c.), centesimo (ct.), rap (rp.)

Nazwy waluty w kolejności: niemiecki, francuski, włoski, romansz

Jest to pierwsza kolorowa i pierwsza z drukiem UV kolekcjonerska moneta Mennicy Szwajcarskiej. Druga moneta poświęcona energii słonecznej ukaże się w 2022, a ostatnia z serii poświęcona energii wiatru w 2023 r. Monetę zaprojektował Benjamin Daniel Emil Löbbert

Seria/nazwa: Energie der Zukunft – Wasserenergie
Nominał: 20 franków szwajcarskich
Metal/stop: Ag 835
Masa: 20 g
Średnica: 33 mm
Stempel/jakość: proof; kolory nadruk i druk UV
Rant: gładki z napisem Dominus Providebit
Mennica: Federal Mint Swissmint
Nakład: 10 000 sztuk
Data emisji: 9 września 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 80 franków szwajcarskich – ok. 335,25 złotych na dzień 11.09.2021 r.
Folder emisyjny

Awers: Napis – WASSERENERGIE (energia wody) oraz EAU i ACQUA (woda w języku francuskim i włoskim); Motyw przedstawiający turbinę i inne niezbędne elementy generatora hydroelektrycznego oraz płynącą rzekę (prądy wodne). W tle przedstawiono, obok elementów konstrukcyjnych, dane energetyczne dotyczących zużycia wody w Szwajcarii; Nazwa i znak mennicy. Elementy UV – słowo energia, prądy wodne, nazwa i znak mennicy.

Rewers: Nazwa państwa (w języku łacińskim); Krzyż z herbu Szwajcarii; Nominał i skrót waluty; Rok emisji; Oznaczenie B – Berno.

Rant: Dominus Providebit oznacza po łacińsku – Pan zapewni. Wyrażenie pochodzi z Księgi Rodzaju 22: 8 i po raz pierwszy zostało umieszczone jako napis na monecie berneńskiej w 1716 roku. W 1886 r., aby zwiększyć odporność na fałszerstwa, Mennica Szwajcarska użyła tego motta na rantach monet 20-frankach. Od 1888 r. wybijane jest również na monetach 5-frankowych. Obecnie napis ten umieszczany jest na srebrnych i złotych monetach kolekcjonerskich.

Monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Federal Mint Swissmint