Hiszpania – moneta kolekcjonerska

Mennica Hiszpańska (Fábrica Nacional de Moneda y Timbre – Real Casa de la Moneda; FNMT-RCM) wyemitowała monetę kolekcjonerską serii Międzynarodowy Dzień Kobiet – Clara Campoamor

euroевро, ευρώ, euró, eiro, euras, ewro, еуро, evro
Symbol, skrót waluty: €
Kod ISO 4217: EUR
Podjednostka – 1/100: eurocent lub cent

Seria/nazwa: Día Internacional De La Mujer – Clara Campoamor
Nominał: 10 euro (8 reali*)
Stop: Ag 925
Masa: 27 g
Średnica: 40 mm
Standard: stempel lustrzany – proof. Kolorowy nadruk
Rant: ząbkowany
Mennica: Fábrica Nacional de Moneda y Timbre – Real Casa de la Moneda (FNMT-RCM) – Narodowa Fabryka Monet i Znaczków – Mennica Królewska
Data emisji: marzec 2022 r.
Nakład: 7 000 sztuk
Cena sprzedaży: 66,55 euro
Monety serii opisane na blogu
* nominał 8 reali (reales) odnosi się do dawnych srebrnych monet próby 925, wadze 28 g i średnicy 40 mm

Clara Campoamor Rodríguez (1888-1972) – prawniczka, pisarka, obrończyni praw kobiet w Hiszpanii. Posłanka do parlamentu hiszpańskiego w latach 1931-1933 w okresie Drugiej Republiki. Brała udział w pracach nad konstytucją hiszpańską z 1931 roku i była jedną z głównych działaczek na rzecz prawa wyborczego kobiet, uzyskanego w tym samym roku. Dzięki jej staraniom do dokumentów państwowych wprowadzono język, który umożliwiał równe traktowanie kobiet i mężczyzn. Podczas wojny domowej wyjechała do Genewy. Zmarła na wygnaniu w szwajcarskiej Lozannie.

Awers: Okrąg z ozdobnych pereł; Napis: FELIPE VI REY DE ESPAÑA (Filip VI król Hiszpanii); Portret z profilu Jego Królewskiej Mości Króla Filipa VI; Rok emisji z ozdobnymi perłami na początku i końcu.

Rewers: Na kolorowym otoku napis: 8-M DÍA INTERNACIONAL DE LA MUJER (8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet) oraz Clara Campoamor; Portret Clary Campoamo pochodzący z wiecu politycznego, który odbył się 5 kwietnia 1931 r. na boisku do gry w pelota „Urumea” w San Sebastián; Symbol Wenus w kolorze; W tle poziome linie z napisami: IGUALDAD / LIBERTAD / PROGRESO (RÓWNOŚĆ / WOLNOŚĆ / POSTĘP); Znak mennicy; Nominał i nazwa waluty.

Dowiedz się więcej o:
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro

Monety kolekcjonerskie euro są prawnymi środkami płatniczymi tylko i wyłącznie w kraju emitenta – w tym przypadku Hiszpanii.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: FNMT-RCM