Rosja – moneta kolekcjonerska (kronikarski obowiązek)

Inwazja Rosji na Ukrainę – inwazja na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku przez Federację Rosyjską, stanowiąca eskalację trwającej od 2014 roku wojny. Został poprzedzony rosyjskim żądaniem wykluczenia możliwości dalszego poszerzania NATO i redukcji potencjału militarnego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.

Rosja zaczęła gromadzić swoje wojska wzdłuż granicy z Ukrainą na przełomie października i listopada 2021. W lutym 2022 przeprowadzone zostały ćwiczenia wojskowe w Białorusi wspólne z siłami zbrojnymi tego kraju, po których wojska rosyjskie nie wróciły już do kraju.

17 lutego zaczęły nasilać się ostrzały w rejonie frontu z tzw. Ługańską Republiką Ludową i Doniecką Republiką Ludową, o które Rosja oskarżała Ukraińców. W końcu oskarżać ich zaczęła także o „ludobójstwo”, a Zachód o „zachęcanie Kijowa do agresji militarnej”. 21 lutego Rosja uznała niepodległość republik, które 23 lutego zwróciły się o pomoc w odparciu „agresji”.

24 lutego wojska zgromadzone wzdłuż granic Ukrainy ruszyły do natarcia. Pierwsze dni konfliktu nie przyniosły Rosjanom spektakularnych sukcesów, za to w ogromnym stopniu zjednoczyły Ukraińców w oporze przeciw najeźdźcom, a opinię publiczną większości państw świata, rządy i organizacje międzynarodowe w proteście przeciw inwazji. Wdrożone zostały wobec Rosji znaczące sankcje gospodarcze, a do Ukrainy popłynęła pomoc, w tym także w sprzęcie wojskowym. Republika Białorusi aktywnie uczestniczy w ataku na Ukrainę, udostępniając swoje terytorium i infrastrukturę wojskom rosyjskim. Na dzień dzisiejszy armia białoruska nie wkroczyła na terytorium Ukrainy, Wojska Federacji Rosyjskiej od początku wojny są oskarżane o zbrodnie wojenne.

Wojna w Ukrainie trwa już 36 dni. W wyniku braku sukcesów w realizacji planów militarnych agresora, wojska rosyjskie systematycznie niszczą infrastrukturę Ukrainy, dopuszczają się masowych zbrodni wojennych na ludności cywilnej oraz używają broni zakazanej konwencjami międzynarodowymi. Atakują ludność i obiekty cywilne w tym szpitale i oznaczone schrony z dziećmi. Uniemożliwiają ewakuację cywili i niesienie pomocy humanitarnej, a także dokonują deportacji ludności Ukraińskiej na terytorium Rosji.


31 marca 2022 r. Centralny Bank Federacji Rosyjskiej – Bank Rosji (Центральный банк Российской Федерации – Банк России) wyemituje monetę kolekcjonerską serii Zabytki architektury Rosji – Rezerwat muzealny „Miasto-wyspa Swijażsk”, Republika Tatarstanu

rubel rosyjski – pоссийский рубль
Symbol, skrót waluty: ₽
Kod ISO 4217: RUB
Podjednostka – 1/100: kopiejka

Swijażsk (ros. Свия́жск; tat. Зөя, Zöyä) – obecnie wieś w Republice Tatarstanu położona u zbiegu rzeki Wołgi i jej dopływu Swijagi. Miasto od XVI wieku do 1932 roku. Po wybudowaniu zbiornika wodnego w 1957 roku znajduje się na wyspie, ale w rzeczywistości połączona jest z lądem groblą. W 2017 monaster Zaśnięcia Matki Bożej w Swijażsku został wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Seria/nazwa: Памятники архитектуры России – Музей-заповедник „Остров-град Свияжск“, Республика Татарстан
Nominał: 25 rubli rosyjskich
Meta/stop: Ag 925
Masa: 169 g
Masa kruszcu: 155,5 g srebra – 5 oz – 5 uncji trojańskich srebra
Średnica: 60 mm
Stempel/jakość: proof – stempel lustrzany. Matowanie laserowe
Rant: ząbkowany
Mennica: Mennica Petersburska
Nakład: 1 000 sztuk
Data emisji: 31 marca 2022 r.

Awers: Nazwa państwa; Ozdobne diamenty; Herb Federacji Rosyjskiej; Oznaczenie metalu, próby, masy; Znak mennicy; Nazwa banku; Nominał i nazwa waluty; Rok emisji.

Rewers: Na wstędze napis: ОСТРОВ-ГРАД СВИЯЖСК (miasto-wyspa Swiżajsk); Herb Swiżajska; Panorama wsi z drewnianym statkiem.

Monety kolekcjonerskie są prawnymi środkami płatniczymi o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank Rosji