Armenia – moneta kolekcjonerska

14 kwietnia 2022 r. Bank Centralny Republiki Armenii (Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկ; CBA) wyemitował monetę kolekcjonerską poświęconą pierwiastkowi chemicznemu oganesonowi (Og)

dram armeńskiՀայկական Դրամ
Symbol, skrót waluty: ֏, դր.
Kod ISO 4217: AMD
Podjednostka – 1/100: lum

Oganeson (Og) – niewystępujący naturalnie na Ziemi pierwiastek chemiczny z grupy transaktynowców o liczbie atomowej 118. Został otrzymany po raz pierwszy w 2002 w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych (JINR) w Dubnej przez zespół rosyjskich i amerykańskich naukowców. Nowemu pierwiastkowi nadano nazwę oganesson, honorując rosyjskiego fizyka jądrowego, Jurija Oganiesiana, który odegrał wiodącą rolę w odkryciu najcięższych pierwiastków układu okresowego i był kierownikiem zespołu, który dokonał syntezy oganesonu. Był to drugi (po seaborgu) przypadek nazwania pierwiastka na cześć osoby żyjącej.

Seria/nazwa: Օգանեսոն (Og)
Nominał: 1 000 dramów armeńskich
Metal/stop: Ag 925
Masa: 33,6 g
Średnica: 40 mm
Stempel/jakość: stempel lustrzany – proof
Rant: ząbkowany
Mennica: Mennica Polska
Nakład: 500 sztuk
Data emisji: 14 kwietnia 2022 r.
Cena emisyjna/sprzedaży:

Awers: Nazwa banku centralnego w języku ormiańskim i angielskim; Nominał i nazwa waluty w języku angielskim i ormiańskim; Rok emisji; Logo Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych z akronimem angielskiej nazwy – JINR; Prezentacja pierwiastka Og. Po bokach napis w języku ormiańskim i angielskim: NAJCIĘŻSZY PIERWIASTEK CHEMICZNY. Autor projektu: Vardan Vardanyan.

Rewers: Napis w języku ormiańskim i angielskim: JURIJ OGANIESIAN / ODKRYCIE SUPERCIĘŻKICH PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH; Rzeźba przedstawiająca Jurija Oganiesiana.

Monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: CBA