Ukraina – wyniki konkursu na projekty monet

15 marca 2022 r. Narodowy Bank Ukrainy (Національний банк України, NBU) ogłosił konkurs na projekt monet poświęconych walce z rosyjskim agresorem.

Prace poświęcone bohaterskiemu oporowi Sił Zbrojnych Ukrainy i całej Ukrainy wobec agresji wojskowej Federacji Rosyjskiej można było wysyłać do 1 kwietnia 2022 r. Do konkursu zgłoszono 80 prac 35 autorów, zarówno ukraińskich jak i z zagranicy. Zróżnicowany był również wiek uczestników, w konkursie wzięły udział prace także najmłodszych artystów – Kariny Kadeniuk (11 lat), Warwary Podhajanny (10 lat) i Mykoły Stiepanowa (14 lat). W dniu 5 kwietnia 2022 r. rozpoczęło się głosowanie w dwóch kategoriach: Najlepszy szkic monety i Najlepsza praca graficzna. W każdej kategorii można było oddać maksymalnie trzy głosy. Głosowanie trwało do 20 kwietnia 2022 r. W publicznym głosowaniu wzięło udział prawie 3000 osób.

Narodowy Bank Ukrainy w dniu 4 maja 2022 r. ogłosił wyniki głosowania, a także poinformował o rozpoczęciu prac nad stworzeniem pierwszej pamiątkowej monety z serii, która opowie światu o ogólnokrajowym heroicznym oporze wobec rosyjskich najeźdźców.

Z góry przepraszam za błędy w tłumaczeniu z języka ukraińskiego.

Kategoria: Najlepszy szkic monety

„Jedność – siła.” Autorką pracy jest Alina Malyuta (Ukraina)
«Єдність – сила». Автор роботи – Аліна Малюта (Україна)

Awers: w centrum znajduje się mały herb Ukrainy, wokół którego przedstawiona jest jedność narodu ukraińskiego: ludzie trzymają się za ręce owinięte wokół niebiesko-żółtej wstążki.

Rewers: w centrum znajduje się mały herb Ukrainy i napisy Ukraina (powyżej) i 2022 (poniżej).


„Wyspa Węży”. Autorem pracy jest Vitaliy Shevarev (Ukraina)
«Острів Зміїний». Автор роботи – Віталій Шеварьов (Україна)

Awers: przedstawia Wyspę Węży, na której pierwszego dnia wojny doszło do starcia ukraińskiej Straży Granicznej i żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy z rosyjskim okrętem wojennym, oraz napisy: WYSPA WĘŻY (powyżej), „ROSYJSKI STATEK WOJENNY – PIE…. SIĘ!” (poniżej).

Rewers: pogranicznik na posterunku, niebiesko-żółta flaga na maszcie, mały herb Ukrainy (poniżej).


„Duch Kijowa”. Autorką pracy jest Maryna Kuts (Ukraina)
«Привид Києва». Автор роботи – Марина Куц (Україна)

Awers: na tle stylizowanej mapy – samolot i napis Ukraina, mały herb Ukrainy (powyżej).

Rewers: przedstawia legendę kijowskich bitew powietrznych, alegorię pilota-asa, który zniszczył kilkadziesiąt rosyjskich samolotów i pocisków; napis DUCH KIJOWA (powyżej).


„Chwała Bohaterom”, Autor dzieła – Miroslav Hric (Czechy)
«Слава Героям». Автор роботи – Мирослав Грич (Miroslav Hric) (Чехія)

Awers: obrazy uogólnionych wizerunków obrońców i obrońców owiniętych niebiesko-żółtą wstążką. U dołu napis – Chwała Bohaterom!

Rewers: kompozycja, która symbolizuje walkę dobra ze złem, która ma obecnie miejsce na terytorium Ukrainy: na tle niebiesko-żółtej mapy Ukrainy archanioł Michał, który uosabia dobro, zabija diabła, który uosabia zło. Powyżej napis brzmi: „ŚWIAT POKONA CIEMNOŚĆ!”.


„Ukraina jest matką bohaterów”. Autorką pracy jest Maria Padiy (Ukraina)
«Україна – мати героїв». Автор роботи – Марія Падій (Україна).

Awers: stylizowany trójząb otoczony kwiatami i kłosami; na górze napisu – UKRAINA (powyżej).

Rewers: symboliczna kompozycja przedstawia na tle stylizowanej drogi dwie trzymające się ręce – kobiety i mężczyzny w mundurze wojskowym, u góry – godło Sił Zbrojnych Ukrainy, pod którym po lewej i prawej stronie umieszczone są napisy MATKA BOHATERÓW.

Kategoria: Najlepsza praca graficzna

Opis pracy: uogólniony wizerunek ukraińskiej opiekunki, która chroni odważnych i bohaterskich wojowników – obrońców Ukrainy;

Opis pracy: wojownicy z różnych epok i pokoleń, którzy gloryfikują Ukrainę swoją odwagą i bohaterstwem;

Opis pracy: powitalny plakat-zaproszenie do ukraińskiego „Trójkąta Bermudzkiego” (lotniska we wsi Czornobajiwka) skierowany do raszystów (rosyjski faszyzm, rosyjski faszysta). Symbol nieudolności armii rosyjskiej. Do 27 marca 2022 armia rosyjska podejmowała 11 nieudolnych prób stworzenia swojej bazy. Podczas tych działań ginęli ważni rosyjscy generałowie Andriej Mordwiczew i Jakow Riezancew oraz niszczono znaczne ilości sprzętu.

  • „Bocian”. Autorką pracy jest Kateryna Prodavoda (Ukraina)

Opis pracy: symboliczne połączenie dwóch obrazów: kobiety jako wizerunku Ukrainy i bocianów – symbolu miłości do rodziców i ojczyzny, lojalności, szczęścia, dobrego samopoczucia;

Opis dzieła: wizerunki wojowników-obrońców z różnych epok, którzy uosabiają wszystkich obrońców, którzy podobnie jak aniołowie stróże bronią i chronią Ukrainę.

Podsumowanie i plany emisyjne

Po rozważeniu wszystkich szkiców otrzymanych do konkursu i biorąc pod uwagę wyniki głosowania powszechnego, bank centralny rozpoczyna prace nad stworzeniem pierwszej monety z serii, która opowie o ogólnokrajowej heroicznej opozycji Ukraińców wobec rosyjskiego najeźdźcy.

„W warunkach wojny naród ukraiński demonstruje absolutną i nierozerwalną jedność”. I tak długo, jak ludzie trzymają się razem, stoją niezniszczalnie dla jednego i jednego dla wszystkich, do tego czasu żadna siła wroga ich nie pokona” – powiedział Iwan Franko w historycznej historii „Zakhar Berkut”. Dlatego nasza moneta będzie nosiła tytuł „W jedności – siła”. Siła, która będzie odzwierciedlać ogólnokrajową jedność Ukraińców w walce z rosyjskim agresorem, a także międzynarodowe wsparcie udzielane Ukrainie przez cały świat” – skomentował zastępca prezesa Narodowego Banku Ukrainy Ołeksij Szaban.

Planuje się, że jedna strona monety zostanie zaprojektowana na podstawie szkicu „Jedność – Siła” Aliny Malyuty, która weszła do pierwszej zwycięskiej piątki; druga – na podstawie szkicu „Pomoc krajów partnerskich” Siergieja Topkina, który również brał udział w konkursie.

Inne szkice i prace twórcze będą również wykorzystane w produktach numizmatycznych Ukrainy (monety okolicznościowe, medale, banknoty pamiątkowe itp.), które zostaną dodatkowo wydane.

„Jesteśmy wdzięczni artystom, którzy odpowiedzieli i przesłali swoje inspirujące prace do udziału w konkursie. Jesteśmy również wdzięczni wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu i pomogli nam dokonać naprawdę trudnego wyboru wzorów do tworzenia produktów numizmatycznych poświęconych naszemu heroicznemu oporowi i przyszłemu niewątpliwemu zwycięstwu Ukrainy ” – powiedział Ołeksij Szaban.

Dodał, że Bank Narodowy jest nadal zainteresowany współpracą ze wszystkimi artystami, autorami i artystami, którzy wyrażą chęć tworzenia produktów numizmatycznych Narodowego Banku Ukrainy.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: NBU