Barbados – nowa seria banknotów obiegowych

4 maja 2022 r. odbyła się prezentacja transmitowana online, na której Bank Centralny Barbadosu (Central Bank of Barbados; CBB) przedstawił nowe polimerowe banknoty obiegowe

dolar barbadoski – Barbadian dollar 
Symbol, skrót waluty: $, Bds$
Kod ISO 4217: BBD
Podjednostka – 1/100: cent

Głównym powodem emisji nowej serii jest wykorzystanie nowocześniejszych zabezpieczeń przed fałszowaniem (ostatnia emisja miała miejsce w 2013 r.). Przy okazji zdecydowano się również na przejście z podłoża papierowego na polimerowe, które jest trwalsze (odporność na uszkodzenia mechaniczne i środowiskowe), przyjaźniejsze dla środowiska (mniejsza ilość odpadów, recykling), generuje niższe koszty obsługi gotówki (m.in. koszt druku nowych banknotów w miejsce zniszczonych). Ponadto, podłoże polimerowe samo w sobie jest dodatkowym zabezpieczeniem oferując rozwiązania i możliwości niedostępne w podłożach papierowych czy hybrydowych.

Nowa seria zachowuje nominały poprzednich emisji: 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów barbadoskich, postacie i motywy z nimi związane oraz taką samą kolorystykę. Kolory zostały rozjaśnione dla lepszej czytelności, zwłaszcza dla osób z wadami wzroku. Zastosowano również znaczniki dla osób niedowidzących i niewidomych, konsultowane ze społecznością osób niewidomych.

Nowe banknoty mają orientację pionową obu stron i takie same wymiary. Banknoty wszystkich nominałów wejdą do obiegu 5 grudnia 2022 r. Wszystkie poprzednie emisje, od momentu powstania Banku Centralnego Barbadosu w 1973 r., zachowują status prawnego środka płatniczego i pozostaną w obiegu – Barbados jest jednym z kilku krajów stosującym taką praktykę.

Na dzień powstania wpisu bank centralny opublikował wizerunki banknotów bez opisów technicznych i zabezpieczeń. Na plikach z wizerunkami znajdują się „znaki wodne” – biały napis i pieczęć.

Banknoty wydrukowała De La Rue, na podłożu SAFEGUARD®

Wszystkie nominały zaprojektowano według jednego szablonu:
Na przedniej stronie, w górnym lewym rogu znajduje się symbol waluty, nominał cyfrowy, a pod nim nominał słowny; Po prawej stronie widoczny jest stylizowany trójząb nawiązujący do flagi Barbadosu, na którym pojawia się nominał, parząc pod światło. Trójząb pojawia się również w tle – dwa duże białe fragmenty trójzębu oraz jako mikrodruk; Po prawej stronie portretu znajduje się nominał słowny w orientacji pionowej; Po lewej i prawej stronie portretu znajduje się seria i numer w kolorze czarnym, w orientacji pionowej. Seria w postaci litery i dwóch cyfr, nieznacznie mniejsza niż sześciocyfrowego numeru seryjnego; Poniżej lewego numeru seryjnego znajduj się herb Barbadosu; Pod herbem nazwa banku centralnego / nota prawna / oznaczenie emisji / faksymile gubernatora banku centralnego; W dolnej części przezroczysty element okienkowy, z wizerunkiem obiektu z tylnej strony. Po prawej stronie okienka nominał cyfrowy, poniżej, po lewej stronie nominał słowny. Nominały 20, 50 i 100 dolarów mają w tym miejscu dodatkowy pasek foli holograficznej na całej długości, z efektami 3D; Mikrodruki: trójząb, nominał cyfowo-słowny, nominał cyfrowy, nazwa banku centralnego; Pomiędzy górnym lewym nominałem i lewą serią i numerem tłoczenie w postaci kropek, będące znacznikiem identyfikacyjnym dla osób niedowidzących i niewidomych; Motyw główny – portret zasłużonej osoby z historii państwa z tytułem honorowym, imieniem i nazwiskiem.
Na tylnej stronie, w tle zarys części wyspy Barbados. Granica styku lądu i morza podkreślona linią w kolorze żółtym lub niebieskim lub w połączeniu obu kolorów; Po lewej stronie na górze znajduje się nominał słowny w orientacji pionowej; Po prawej symbol waluty i nominał cyfrowy; Mikrodruki: trójząb, tekst będący połączeniem cyfrowego nominału i akronimu banku centralnego; Po lewej stronie, nad okienkiem, nominał cyfrowy; Motyw główny – obiekt, scenka, miejsce związane z postacią z przedniej strony oraz nazwa obiektu z lokalizacją; Frazy z hymnu państwowego Barbadosu „In Plenty and In Time of Need” („W obfitości i potrzebie”).

Na obu stronach elementy widoczne w świetle UV. Na przedniej stronie są to zarysy niektórych elementów, a także dodatkowo nominał oraz trójząb. Na tylnej stronie są to frazy z hymnu, symbol i nominał waluty oraz granica wyspy. Efekty można obejrzeć na filmie z prezentacji.

Po ułożeniu banknotów, poszczególne granice na tylnych stronach tworzą zarys całej wyspy

Nominały na trójzębie

Nominał: 2 dolary barbadoskie
Podłoże: polimerowe
Orientacja: pionowa
Wymiary: 65 х 150 mm
Dominujący kolor:
Druk: De La Rue
Data emisji: 2022 r.
Data wprowadzenia do obiegu: 5 grudnia 2022 r.
Wizerunki banknotów dolara barbadoskiego na stronie banknote.ws

Przód: Znacznik dla osób niedowidzących i niewidomych – tłoczenie w postaci dwóch pionowych linii: II; Portret: John Redman Bovell (1855-1928) – był naukowcem i agronomem, któremu przypisuje się uratowanie przemysłu cukrowniczego na Barbadosie. W latach 80. XIX wieku przemysłowi zagrażała konkurencja ze strony krajów europejskich (burak cukrowy), a także susza i choroby, które dotknęły uprawę trzciny cukrowej w Indiach Zachodnich. W odpowiedzi na zagrożenie Bovell przeprowadził na własny koszt eksperymenty na różnych odmianach trzciny, porzucając odmianę Bourbon, która była najczęściej używana w tym czasie, i pracując z odmianą White Transparent. Jego eksperymenty genetyczne sprawiły, że Barbados stał się prawdopodobnie wiodącą stacją hodowli trzciny cukrowej na Karaibach. Oprócz trzciny cukrowej Bovell opracował kilka odmian bawełny. W 1908 roku został odznaczony Imperial Service Star za wkład w rolnictwo tropikalne.

Tył: Wiatrak Morgan Lewis w Saint Andrew – zbudowany w 1727 roku, działał do 1946 roku. Był używany do mielenia trzciny cukrowej do produkcji cukru i mógł dostarczać do warzelni dziennie do 1 500 galonów (ok. 6 818 litrów) soku z trzciny cukrowej. Po tym, jak młyn przestał działać, popadł w ruinę, ale w 1996 roku został wyremontowany i został zachowany jako obiekt zabytkowy i atrakcja turystyczna. Na potrzeby wycieczek młyn jest uruchamiany i można obejrzeć proces wytwarzania cukru; Tekst: These fields and hills beyond recall / Are now our very own (Te pola i pagórki dawniej zabrane / Są teraz naszą ziemią).

Nominał: 5 dolarów barbadoskich
Podłoże: polimerowe
Orientacja: pionowa
Wymiary: 65 х 150 mm
Dominujący kolor:
Druk: De La Rue
Data emisji: 2022 r.
Data wprowadzenia do obiegu: 5 grudnia 2022 r.
Wizerunki banknotów dolara barbadoskiego na stronie banknote.ws

Przód: Znacznik dla osób niedowidzących i niewidomych – tłoczenie w postaci trójkąta skierowanego w dół; Portret: Sir Frank Worrell (1924-1967) – jeden z legendarnych 3Ws wraz z Sir Everton Weekes i Sir Clyde Walcott, jest powszechnie uznawany za jednego z najlepszych graczy w krykieta. W 1960 roku został pierwszym czarnoskórym kapitanem drużyny Indii Zachodnich, które to stanowisko piastował aż do przejścia na emeryturę w 1963 roku. Po przejściu na emeryturę pełnił funkcję naczelnika Kolegium Uniwersyteckiego Indii Zachodnich i senatora w parlamencie Jamajki. W 1964 został pasowany na rycerza przez królową Elżbietę II za wkład w grę w krykieta. Sir Frank Worrell zmarł na białaczkę 13 marca 1967 w wieku 42 lat. Trofeum mistrzowskie w serii krykieta między Indiami Zachodnimi i Australią oraz jedna z rezydencji Uniwersytetu Indii Zachodnich, kampus Cave Hill, zostały nazwane na jego cześć; Sir – tytuł honorowy.

Tył: Scena przedstawiająca mecz krykieta i budynek 3Ws Oval – ośrodek krykieta znajdujący się na terenie kampusu Cave Hill Uniwersytetu Indii Zachodnich. Boisko było częścią kampusu od lat 60. XX wieku, ale zostało zmodernizowane i przemianowane na cześć legend krykieta, Sir Franka Worrella, Sir Evertona Weekesa i Sir Clyde’a Walcotta, kiedy Indie Zachodnie zostały wybrane na gospodarza Pucharu Świata w krykiecie w 2007 roku; Tekst: We write our names on history’s page / With expectations great (Zapisaliśmy się na kartach historii / Z wielką nadzieją).

Nominał: 10 dolarów barbadoskich
Podłoże: polimerowe
Orientacja: pionowa
Wymiary: 65 х 150 mm
Dominujący kolor:
Druk: De La Rue
Data emisji: 2022 r.
Data wprowadzenia do obiegu: 5 grudnia 2022 r.
Wizerunki banknotów dolara barbadoskiego na stronie banknote.ws

Przód: Znacznik dla osób niedowidzących i niewidomych – tłoczenie w postaci znaku X; Portret: The Right Excellent Charles Duncan O’Neal (1879-1936) – był lekarzem i członkiem klasy uprzywilejowanej, który agitował za prawami pokrzywdzonych. Walczył z rasizmem, który szerzył się w latach 20. i 30. XX wieku, prowadził kampanię na rzecz poprawy warunków pracy kobiet i działał na rzecz uzyskania bezpłatnej edukacji oraz opieki dentystycznej dla dzieci. O’Neal założył w 1924 roku Ligę Demokratyczną, oddolną partię polityczną, a dwa lata później założył Stowarzyszenie Robotników. Zainwestował także w gazetę The Herald, którą wykorzystywał do rozpowszechniania przesłania o potrzebie reformy społecznej i uwłaszczenia. W 1932 r. O’Neal został wybrany do Izby Zgromadzenia i wykorzystał to forum do kontynuowania walki w imieniu robotników i wywierania nacisku na zniesienie pracy dzieci. Most w Bridgetown został nazwany na jego cześć i jest jednym z 10 Bohaterów Narodowych Barbadosu; The Right Excellent – tytuł honorowy, w tłumaczeniu: Właściwy Doskonały (lub Znakomity).

Tył: Widok na most Charlesa Duncana O’Neala – łączy stolicę Barbadosu Bridgetown z południowym wybrzeżem wyspy; Tekst: In plenty and in time of need / When this fair land was young (W obfitości i potrzebie / Gdy ta piękna ziemia była młoda).

Nominał: 20 dolarów barbadoskich
Podłoże: polimerowe
Orientacja: pionowa
Wymiary: 65 х 150 mm
Dominujący kolor:
Druk: De La Rue
Data emisji: 2022 r.
Data wprowadzenia do obiegu: 5 grudnia 2022 r.
Wizerunki banknotów dolara barbadoskiego na stronie banknote.ws

Przód: Znacznik dla osób niedowidzących i niewidomych – tłoczenie w postaci okręgu; Portret: The Right Excellent Samuel Jackman Prescod (1806-1871) – był synem wolnej kolorowej kobiety i zamożnego właściciela ziemskiego. Od najmłodszych lat sprzeciwiał się niesprawiedliwości, z jaką spotykają się zarówno wolni kolorowi i czarnoskórzy ludzie. Starał się zjednoczyć te grupy i biednych białych przeciwko klasie rządzącej. Zyskał poparcie ludu i utworzył Partię Liberalną, organizację polityczną, która od ponad 25 lat walczyła o sprawiedliwość społeczną. Wykorzystywał swoją pozycję dziennikarza i redaktora do agitacji na rzecz większej równości dla czarnych i wolnych kolorowych oraz do zapewnienia forum dla klasy robotniczej. Został pierwszym nie-białym, który zasiadł w Izbie Zgromadzenia jako przedstawiciel miasta Bridgetown w 1843 roku. Podczas swojej kadencji w parlamencie przewodził Partii Liberalnej, która działała jako nieoficjalna opozycja. W 1860 r. przeszedł na emeryturę, a później objął stanowisko sędziego asystenckiego sądu apelacyjnego. Jest jednym z 10 Bohaterów Narodowych Barbadosu.

Tył: Budynki Parlamentu znajdujące się w stolicy, Bridgetown. Budynki zostały ukończone w 1874 roku, aby stać się siedzibą parlamentu Barbadosu, który powstał w 1639 i jest trzecim najstarszym wśród członków Wspólnoty Narodów. Oprócz siedziby Senatu i Izby Zgromadzeń, w budynkach mieści się Muzeum Parlamentu; Tekst: Our brave Forefathers sowed the seed / From which our pride is sprung (Nasi dzielni przodkowie zasiali ziarno / któremu zawdzięczamy naszą dumę).

Nominał: 50 dolarów barbadoskich
Podłoże: polimerowe
Orientacja: pionowa
Wymiary: 65 х 150 mm
Dominujący kolor:
Druk: De La Rue
Data emisji: 2022 r.
Data wprowadzenia do obiegu: 5 grudnia 2022 r.
Wizerunki banknotów dolara barbadoskiego na stronie banknote.ws

Przód: Znacznik dla osób niedowidzących i niewidomych – tłoczenie w postaci litery L; Portret: The Right Excellent Errol Barrow (1920-1987) – prawnik, który został politykiem w 1951 roku, wstępując do Partii Pracy Barbadosu (BLP) i od razu zdobył mandat w Izbie Zgromadzenia. Cztery lata później opuścił BLP i utworzył Demokratyczną Partię Pracy (DLP). Zakwestionował wybory powszechne w 1961 r. jako lider DLP i został premierem, które to stanowisko piastował do 1966 r., kiedy to doprowadził Barbados do niepodległości od Wielkiej Brytanii. Następnie został pierwszym premierem kraju i przewodził narodowi do 1976 roku. Podczas swoich pierwszych 15 lat jako przywódca Barbadosu Barrow wprowadził wiele reform społecznych: Bezpłatna edukacja na poziomie średnim i wyższym; wprowadzenie ubezpieczenia społecznego; utworzenie kampusu Cave Hill Uniwersytetu Indii Zachodnich oraz Barbados Community College; stworzenie Karaibskiej Strefy Wolnego Handlu (CARIFTA), prekursora CARICOM; polepszenie usług zdrowotnych i posiłków szkolnych. W 1967 otrzymał nagrodę dla głowy państwa za „wybitne zasługi dla kraju” od Lions International. W 1976 roku DLP przegrała wybory powszechne i Barrow został liderem opozycji. Dziesięć lat później partia wróciła do władzy, a Barrow ponownie został premierem. Zmarł na stanowisku w następnym roku 1 czerwca 1987 roku. 21 stycznia, dzień jego urodzin, jest świętem narodowym. Jest także jednym z 10 Bohaterów Narodowych Barbadosu.

Tył: Plac Niepodległości w stolicy państwa, Bridgetown. Pierwotnie był tu parking, ale obszar został przeprojektowany i w 2007 roku został ponownie otwarty jako przestrzeń miejska z fontannami i amfiteatrem z widokiem na Careenage (część miasta). Nad Placem Niepodległości wznosi się pomnik Errola Waltona Barrowa, który jest nazywany Ojcem Niepodległości; Tekst: That binds our hearts from coast to coast / The pride of nationhood (Od wybrzeża do wybrzeża łączy nasze serca / Duma narodu).

Nominał: 100 dolarów barbadoskich
Podłoże: polimerowe
Orientacja: pionowa
Wymiary: 65 х 150 mm
Dominujący kolor:
Druk: De La Rue
Data emisji: 2022 r.
Data wprowadzenia do obiegu: 5 grudnia 2022 r.
Wizerunki banknotów dolara barbadoskiego na stronie banknote.ws

Przód: Znacznik dla osób niedowidzących i niewidomych – tłoczenie w kształcie kwadratowego nawiasu: [; Portret: The Right Excellent Sir Grantley Adams (1898-1971) – uważany jest za bohatera rewolucji społecznej na Barbadosie. Z zawodu prawnik, reprezentował Clementa Payne’a po zamieszkach w 1937 roku i wykorzystywał swoje zdolności oratorskie i bystry umysł, by promować sprawę pokrzywdzonych. Odegrał kluczową rolę w tworzeniu zarówno Barbados Progressive League (obecnie Partia Pracy Barbadosu) w 1938 roku, jak i Związku Robotników Barbadosu w 1941 roku. Był zaangażowany w szereg reform społecznych, które poprawiły los biednych Barbadosów: Ustawa o odszkodowaniach dla robotników; stworzenie Rady Płac i Departamentu Pracy; ustawodawstwo dotyczące płacy minimalnej; budowa szpitala Królowej Elżbiety; powszechne prawo wyborcze dla dorosłych. Adams został pierwszym premierem Barbadosu w 1951 r., piastował to stanowisko do 1958 r., kiedy to odszedł, by zostać premierem Federacji Indii Zachodnich. Kiedy Federacja została rozwiązana w 1962, wrócił na Barbados, został ponownie wybrany do Izby Zgromadzenia i został przywódcą opozycji. Był ojcem nieżyjącego już JMGM „Toma” Adamsa, premiera Barbadosu w latach 1976-1984. Zmarł 28 listopada 1971 w wieku 73 lat. Na jego cześć nazwano szkołę średnią i lotnisko. Był jednym z 10 Narodowych Bohaterów Barbadosu, a Narodowy Dzień Bohaterów obchodzony jest w dzień jego urodzin, 28 kwietnia.

Tył: Międzynarodowy port lotniczy Grantley Adams z lecącym samolotem w tle – jedyne lotnisko na Barbadosie, zlokalizowane w Christ Church. Pierwotnie nazywający się Seawell Airport został przemianowany na cześć Adamsa w 1976 roku. W latach 2004-2006 lotnisko przeszło znaczną rozbudowę i renowację, aby lepiej wyposażyć lotnisko do obsługi ponad dwóch milionów pasażerów rocznie; Tekst: Strict guardians of our heritage / Firm craftsmen of our fate (Bezwzględnie chroniąc naszego dziedzictwa / Silni kowale własnego losu).

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Central Bank of Barbados