Turcja – moneta kolekcjonerska

9 maja 2022 r. Turecka Mennica Państwowa (Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü) wyemitowała monetę kolekcjonerską serii Państwa tureckie – Państwo Zachodnich Hunów

lira tureckaTürk lirası
Symbol, skrót waluty: ₺ lub TL
Kod ISO 4217: TRY
Podjednostka – 1/100: kurusz – kr

Motyw monety poświęcony historycznym państwom tureckim, których wymienia się 16. Druga moneta serii poświęcona Państwu (Imperium) Zachodnich Hunów, istniejącym od 48 do 216 r. n.e. Państwo powstało po podziale Imperium Hunów.

Źródła i interpretacje zachodnich Hunów są bardzo zróżnicowane. Niektóre źródła rozróżniają zachodnie Imperium Hunów i europejskie Imperium Hunów, uważając je za dwa oddzielne państwa. Inne źródła uważają zachodnie i europejskie imperia Hunów za jedno państwo. Zachodni Hunowie, według ostatnich badania, były plemionami pochodzenia azjatyckiego, które wyemigrowały z Azji Środkowej po rozpadzie (Wielkiego) Imperium Hunów.

Ze względu na to, że opis monety jest tylko w języku tureckim, zostały podane hasłowe informacje, aby nie wprowadzić czytelników w błąd w opisie tematyki historycznej

Seria/nazwa: Türk DevletleriBatı Hun Devleti
Nominał: 20 lir tureckich
Metal/stop: Ag 925
Masa: 31,10 g – 1 oz – jedna uncja trojańska srebra
Średnica: 38,61 mm
Stempel/jakość: stempel lustrzany – proof
Rant: frezowany
Mennica: Darphane
Nakład: 3 000 sztuk
Data emisji: 9 maja 2022 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 520 lir tureckich – ok. 151,59 złotych na dzień 10.05.2022
monety serii opisane na blogu

Awers: Turecki symbol księżyca i gwiazdy; Nazwa państwa: Republika Turcji, w języku tureckim i angielskim; Ozdobne perły; Nominał i nazwa waluty; Szesnaście gwiazd różnej wielkości, tworzące okrąg – duże gwiazdy wskazują na numer monety w serii. Liczba 16 odnosi się do 16 państw tureckich; Flaga ówczesnego państwa (jednolicie żółta); Rok; Znak mennicy.

Rewers: Na pierwszym planie zarys końskiej głowy z ozdobną uprzężą; Na obrzeżu monety ozdobny wzór podkreślony łukiem; Napis: BATI HUN İMPARATORLUĞU / MS 48-216 (IMPERIUM HUNÓW ZACHODNICH / 48-216 AD); Półokrągły element ozdobny. Ozdoby odnoszą się do wzorów z epoki.

Monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Darphane