Węgry – monety kolekcjonerskie

20 maja 2022 r. Narodowy Bank Węgier (Magyar Nemzeti Bank; MNB) wyemitował monety kolekcjonerskie Złota Bulla Andrzeja II

forint – magyar forint
Symbol, skrót waluty: Ft
Kod ISO 4217: HUF
Podjednostka – 1/100: filler

Monety upamiętniają 800. rocznicę wydania Złotej Bulli Andrzeja II. Dokument wydany w 1222 roku przez króla Węgier Andrzeja II, gwarantujący tzw. sługom królewskim (tzw. serwienci, późniejsza szlachta średnia) prawa, jakie wcześniej przysługiwały magnatom: nietykalność osobistą, nietykalność majątkową, ograniczenie obowiązku służby wojskowej poza granicami Węgier, władzę sądowniczą nad chłopami, wolność od podatków. Król zobowiązywał się także do nie uciekania się do psucia monety. Złota Bulla zakazywała łączenia urzędów przez jedną osobę, ograniczała możliwość powoływania obcokrajowców na urzędy państwowe. Magnaci otrzymali prawo do rokoszu (ius resistendi) przeciw królowi, który złamie prawo. Złota Bulla była jedną z podstaw monarchii stanowej na Węgrzech aż do XVIII w. Odegrała dużą rolę w procesie formowania się węgierskiego stanu szlacheckiego. Artykuł o rokoszu skreślono dopiero w 1687 roku, kiedy podczas wojny z Turkami całe Węgry opanował zbrojnie król Leopold I Habsburg (cesarz rzymsko-niemiecki). Złota Bulla wpłynęła na postawy szlachty czeskiej i polskiej. Przyczyniła się do rozwoju przywilejów szlacheckich w Czechach i Polsce.

Emisja ta jest wyjątkowa z dwóch powodów. Mimo że, obie monety upamiętniają to samo wydarzenie, ich motyw jest różny, Ponadto złota moneta charakteryzuje się bardzo małą średnicą, a moneta z metali nieszlachetnych jest wielkości odpowiadającej oryginalnej pieczęci Bulli. Na monecie złotej przedstawiono awers i rewers pieczęci, a na monecie z metali nieszlachetnych stronę z wizerunkiem władcy oraz fragment dokumentu

* w języku węgierskim nazwisko jest podawane jako pierwsze, imię jako drugie

Seria/nazwa: II. András Aranybullája
Nominał: 5 000 forintów
Metal/stop: Cu63Ni37
Masa: 117,5 g
Średnica: 67 mm
Stempel/jakość: jakość nieobiegowa – UNC, matowe wykończenie
Rant: gładki
Mennica: Magyar Pénzverő Zrt. (Mennica Węgierska)
Nakład: 10 000 sztuk
Data emisji: 20 maja 2022 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 5 000 forintów – ok. 60,29 złotych na dzień 20.05.2022 r.
Plan emisji na 2022 r.

Awers: Nazwa państwa: MAGYARORSZÁG; Dziewięć ozdobnych krzyży; W centralnie wydzielonej części nominał i nazwa waluty; Fragment karty z tekstem i pieczęcią (strona z herbem); Pod kartą po lewej stronie znak mennicy: BP. (z kropką na końcu), po prawej znak autora.

Rewers: Napis: II. ANDRÁS ✠ ARANYBULLÁJA ✠; W centralnie wydzielonej części przedstawienie jednej ze stron pieczęci; Po lewej rok powstania dokumentu: 1222, po prawej rok emisji: 2022.

Seria/nazwa: II. András Aranybullája
Nominał: 10 000 forintów
Metal/stop: Au 999
Masa: 0,50 g
Średnica: 11 mm
Stempel/jakość: Brilliant Uncirculated – BU
Rant: gładki
Mennica: Magyar Pénzverő Zrt. (Mennica Węgierska)
Nakład: 10 000 sztuk
Data emisji: 20 maja 2022 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: w planie emisji 15 000 forintów. W dniu sprzedaży 18 000 forintów – ok. 217,06 złotych na dzień 20.05.2022 r.
Plan emisji na 2022 r.

Awers: Nazwa państwa: MAGYARORSZÁG; Nominał i nazwa waluty. Napisy rozdzielone ozdobnymi krzyżami i ćwiekami; W centralne wydzielonej części ówczesny herb Węgier z pieczęci.

Rewers: Napis: II. ANDRÁS ✠ ARANYBULLÁJA ✠; W centralnie wydzielonej części przedstawienie wizerunku króla z pieczęci, bez legendy; Po lewej rok powstania dokumentu: 1222, po prawej rok emisji: 2022; Pod rokiem emisji znak mennicy: BP. (z kropką na końcu); Na dole po lewej stronie wizerunku znak autora.

oryginalna złota pieczęć; Wikipedia

Monety kolekcjonerskie są prawnymi środkami płatniczymi o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: MNB