Belgia – moneta kolekcjonerska

25 maja 2022 r. Królewska Mennica Holenderska (Koninklijke Nederlandse Munt) wybiła monetę kolekcjonerską 100 lat ochrony ptaków w Belgii

euroевро, ευρώ, euró, eiro, euras, ewro, еуро, evro
Symbol, skrót waluty: €
Kod ISO 4217: EUR
Podjednostka – 1/100: eurocent lub cent

Około 1922 r. Belgowie zaczęli protestować przeciwko zabijaniu i męczeniu ptaków, które były wykorzystywane do pozyskiwania piór, na cele spożywcze i rozrywkowe. Ówczesne techniki łowieckie były brutalne, co zazwyczaj kończyło się ich śmiercią. Stopniowo, wraz ze wzrostem świadomości zaczęto wprowadzać regulacje prawne nakazujące humanitarne traktowanie tych zwierząt

Seria/nazwa: 100 jaar Vogelbescherming in België / 100 ans de protection des oiseaux en Belgique
Nominał: 2 ½ euro
Stop: mosiądz
Masa/waga: 10,50 g
Średnica: 25,65 mm
Standard/jakość: Brilliant Uncirculated – BU
Rant: ząbkowany
Mennica: Koninklijke Nederlandse Munt
Data emisji: 25 maja 2022 r.
Nakład: 25 000 sztuk. 7 500 sztuk znajdzie się w zestawach monet 2022 r.
Cena sprzedaży: 10 euro. Monety sprzedawane w holderze w wersji holenderskiej i francuskiej
Plan emisji Królewskiej Mennicy Belgijskiej na 2022 r.
W opisach belgijskich monet euro można spotkać nazwę Królewska Mennica Belgii (Koninklijke Munt van België). Mennica ta zakończyła bicie monet 23 października 2017. Obecnie jej działalność ogranicza się do zamawiania monet w Królewskiej Mennicy Holenderskiej (Koninklijke Nederlandse Munt). Monety ze znakiem mincmistrza są oficjalnymi emisjami Belgii.

Awers: Napis okolicznościowy w języku niderlandzkim i francuskim; W centrum napis: 100 / jaar / ans (100 / lat w języku niderlandzkim i francuskim), wizerunek rudzika na gałęzi.

Rewers: Po lewej stronie wydzielona powierzchnia podzielona na trzy pasy. Na górnym pasie znak mincmistrza belgijskiego (herb gminy Herzele) i Królewskiej Mennicy Holenderskiej (Kaduceusz), rok emisji w pionie; W środkowym pasie nominał, nazwa waluty w pionie; Na dolnym pasie znak autora – Luc Luycx, w pionie skrót państwa: BE; Po prawej stronie na tle siatki kartograficznej kuli ziemskiej mapa Europy z wyszczególnionymi państwami Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej o:
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro

Monety kolekcjonerskie euro są prawnymi środkami płatniczymi tylko i wyłącznie na obszarze emitenta – w tym przypadku Belgii.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: herdenkingsmunten.be