Turcja – wznowienie bicia złota Reshad

7 lipca 2022 r. Turecka Mennica Państwowa (Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü) wznowiła po 104 latach bicie złota Reshad, nawiązując do złotych monet z czasów Imperium Osmańskiego. Decyzja została ogłoszona podczas konferencji dyrektora generalnego mennicy Abdullaha Yasira Şahina

lira tureckaTürk lirası
Symbol, skrót waluty: ₺ lub TL
Kod ISO 4217: TRY
Podjednostka – 1/100: kurusz

Za czasów panowania 35 sułtana Imperium Osmańskiego Mehmeda V Prawowiernego, Mehmed V Reşad (1844-1918, panowanie 1909-1918), Mennica Turecka biła monety lira osmańskiego z jego imieniem.

Złote monety, po zakończeniu bicia (1918) cieszyły się dużym zainteresowaniem i popytem. Doprowadziło to do pojawienia się na rynku fałszywych monet, nielegalnie produkowanych w Turcji i krajach zagranicznych. Skala fałszerstw nie jest znana, ale musi być bardzo duża. Fałszerstwa dotyczyły zarówno próby i masy.

Mennica Turecka, po 104 latach, podjęła decyzję o wznowieniu bicia złota Reshad w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku (głównie jubilerskiego), walki z nielegalną produkcją oraz przy okazji ograniczania hiperinflacji, według części tureckich komentatorów. Jubilerzy mogą dostarczyć posiadane złoto do mennicy i otrzymać w zamian nowy produkt. Złoto będzie dystrybuowane za pośrednictwem jubilerów. Cena sprzedaży ustalana na podstawie wyceny złota na rynkach międzynarodowych, kosztów produkcji i marż.

Wygląd nowego złota Reshad nawiązuje do wzoru i parametrów pierwowzoru (prawdopodobnie 100 kuruszy = 1 lir) i otrzymały zabezpieczenia / znaki identyfikacyjne, które będą zmieniane co roku. Mikroznaki pozwolą na weryfikację autentyczności produktu przez nabywcę i mennicę

Seria/nazwa: Reşad altın
Nominał:
Metal/stop: Au 916,6 – 22 karaty
Masa: 5 g ?
Średnica: 21-23 mm ?
Stempel/jakość: ?
Rant: ząbkowany
Mennica: Darphane – Mennica Turecka
Nakład: 8 300 sztuk w 2022 r.
Data emisji/sprzedaży: od 7 lipca 2022 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: w dniu 7 lipca było to ok. 6 500 lir tureckich – ok. 1 764,05 złotych

monety Imperium Osmańskiego za panowania Mehmeda V

Awers: Karbowane obrzeże; Na górze siedem gwiazd, reprezentujące prowincje Anatolii i Rumelii; Tugra z imieniem Reshad; Dwie skrzyżowane pochodnie i wieniec laurowy. Pochodnie reprezentuje wiedzę, oświecenie i cywilizację. Wieniec reprezentuje wytrzymałość, siłę, cierpliwość, mądrość i pokój.  Wymienione elementy znajdują się na herbie Imperium Osmańskiego; Poniżej tugry, nad pochodniami, rok objęcia tronu przez Mehmeda V: رشاد١سنه – Reshad 1 rok (1325 według kalendarza rumi, 1327 według kalendarza hidżri, 1909 według kalendarza gregoriańskiego); Na pochodniach dwa geometryczne znaki identyfikacyjne, zabezpieczenie – okrąg i czworobok. Kąty czworoboku mogą być mierzone przez Mennicę specjalnymi metodami, potwierdzając oryginalność.

Rewers: Karbowane obrzeże; Wieniec laurowy z gwiazdą na górze. Napis w języku osmańskim, zapisany alfabetem osmańskim: ١٣٢٧ / عز نصره / ضرب في / قسطنطينية – Niech odniesie zwycięstwo / Wybito w Konstantynopolu / 1327 (kalendarz hidżri *); Na czterech liściach wieńca rok bicia, 2022 zapisany cyframi używanymi w krajach arabskojęzycznych: ۲۰۲۲.

(*) w opisach istnieje pewna nieścisłość. W oryginalnych tekstach opisujących rewers podany jest rok objęcia tronu „Rumi 1327”. Według opisów monet, rok bicia podawany był według kalendarza hidżri.

Numizmaty nie są prawny środkiem płatniczym

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: A.Yasir Şahin, Haberop, cumhuriyet.com.tr, Darphane