Curaçao i Sint Maarten – reforma walutowa

10 października 2010 r. Antyle Holenderskieholenderskie terytorium autonomiczne w Małych Antylach, podzieliło się na pięć osobnych terytoriów: BonaireCuraçaoSabaSint EustatiusSint Maarten. Oficjalną walutą byłych Antyli Holenderskich był gulden Antyli Holenderskich, który stał się oficjalną walutą Curaçao i Sint Maarten. Gulden Antyli Holenderskich jest powiązany z dolarem amerykańskich stałym kursem wynoszącym: 1 USD = 1,79 NAG. W jej skład wchodzą monety o nominale 1, 5, 10, 25, 50 centów, 1, 212 i 5 guldenów oraz banknoty o nominale 10, 25, 50 i 100 guldenów.

W 2012 r. planowano wprowadzić, w miejsce guldena Antyli Holenderskich, nową walutę – guldena karaibskiego (Caribische gulden) z kursem wymiany 1:1. Plany te były jednak wielokrotnie odwlekane, głównie z powodu złej sytuacji gospodarczej i pandemii COVID-19. Z powodu zaprzestania produkcji znaków pieniężnych guldena Antyli Holenderskich, złego stanu waluty i jej niedoboru, pojawiały się głosy mówiące o możliwości wprowadzenia waluty przejściowej lub wprowadzenie dolara amerykańskiego albo euro jako prawnego środka płatniczego.

W listopadzie 2019 r. minister finansów Curaçao potwierdził zamiar wprowadzenia guldena karaibskiego a rok później (2020) ogłosił to również Bank Centralny Curaçao i Sint Maarten (Centrale Bank van Curaçao en Sint Maarten; CBCS). W 2021 r. poinformowano, że nowy gulden karaibski miałby zostać wprowadzony do obiegu w 2023 lub 2024 r. W marcu 2022 roku CBCS poinformował, że chciałby jednak wprowadzenia guldena karaibskiego dopiero pod koniec 2025 roku.

Według najnowszych informacji (21 lipca 2021), gulden karaibski ma zostać wprowadzony do obiegu w dniu 1 stycznia 2024 r. Będzie to oznaczać definitywny koniec guldena Antyli Holenderskich, który stanie się walutą historyczną.

Nowy gulden karaibski, o roboczym skrócie CMg (Curaçao, Sint Maarten gulden), będzie powiązany z dolarem amerykańskim, o tym samym kursie co gulden Antyli Holenderskich: 1 USD = 1,79 ANG = 1,79 CMg. Nowej walucie zostanie nadany nowy kod ISO 4217 oraz określony skrót lub symbol waluty, prawdopodobnie CMg lub CMƒ lub ƒ, choć niewykluczone że będzie coś zupełnie nowego.

Nowa waluta ma się składać z monet o nominale: 1, 5, 10, 25, 50 centów, 1 i 5 guldenów karaibskich oraz banknotów o nominale 10, 20, 50, 100 i 200 guldenów karaibskich. Ich wizerunki i specyfikacje zostaną opublikowane w późniejszym czasie.

Gulden Antyli Holenderskich zostanie wycofany z obiegu w ciągu trzech miesięcy po wprowadzeniu do obiegu guldena karaibskiego. Wycofaną walutę będzie można wymieniać na nową przez okres 30 lat, począwszy od dnia wprowadzenia guldena karaibskiego.

Monety guldena AH były produkowane przez Królewską Mennicę Holenderską (Koninklijke Nederlandse Munt), banknoty przez holenderką drukarnię Koninklijke Joh. Enschedé. Na razie brak informacji, czy firmy te będą produkować także znaki pieniędzy nowej waluty.

gulden karaibski Caribische gulden
Symbol, skrót waluty: CMg / CMƒ / ƒ
Kod ISO 4217: ?
Podjednostka – 1/100: cent

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: St Maarten Government, Curacao.nu