Bank of England – zapowiedź emisji banknotów z wizerunkiem Karola III

27 września 2022 r. Bank Anglii (Bank of England; BoE) poinformował o planach wprowadzenia do obiegu zaktualizowanej serii banknotów z portretem Karola III

funt szterling – pound sterling
Symbol, skrót waluty: £
Kod ISO 4217: GBP
Podjednostka – 1/100: pens – p

8 września 2022 r., w wieku 96 lat odeszła królowa Elżbieta II. której portret znajdował się na niezliczonej liczbie monet i banknotów brytyjskiego świata. Jej następca Karol III zajmie miejsce Elżbiety II również na monetach i banknotach wielu państw.

Bank Anglii ujawni projekty zaktualizowanych banknotów z portretem króla Karola III do końca tego roku. Oczekuje się, że banknoty wejdą do obiegu w pierwszej połowie 2024 r.

Portret Jego Królewskiej Mości pojawi się na istniejących wzorach wszystkich czterech banknotów polimerowych (5, 10, 20 i 50 funtów szterlingów). Będzie to kontynuacja obecnej serii banknotów polimerowych i nie zostaną wprowadzone żadne dodatkowe zmiany w projektach. Portret nowego króla pojawi się z przodu banknotu, a także na zabezpieczeniu w postaci przezroczystego okna.

Zgodnie z wytycznymi Royal Household (Królewskie Gospodarstwa Domowe Wielkiej Brytanii), aby zminimalizować wpływ zmiany monarchy na środowisko i finanse, istniejące zapasy banknotów z wizerunkiem królowej Elżbiety II będą nadal wprowadzane do obiegu. Zaktualizowane banknoty będą drukowane wyłącznie w celu zastąpienia zużytych banknotów i zaspokojenia ogólnego wzrostu popytu na banknoty.

Obecne banknoty z portretem królowej Elżbiety II pozostaną prawnym środkiem płatniczym i zostaną usunięte z obiegu dopiero po zużyciu lub uszkodzeniu.

Podobny komunikat w sprawie monet wydała również Mennica Królewska (Royal Mint)


Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank of England