Frank CFA – publikacja wizerunków nowej serii banknotów

22 listopada 2022 r. została zaprezentowana nowa seria banknotów obiegowych franka CFA emitowanego przez Bank Państw Afryki Środkowej (Banque des Etats de l’Afrique Centrale; BEAC)

frank CFA – franc CFA
Symbol, skrót waluty: CFA
Kod ISO 4217: XAF
Podjednostka – 1/100: centym

Prezentacja miała miejsce podczas spotkania zorganizowanego w ramach obchodów pięćdziesiątej rocznicy BEAC, banku emisyjnego wspólnego dla sześciu krajów Wspólnoty Gospodarczej i Walutowej Państw Afryki Środkowej (CEMAC) – Kamerunu, Konga, Gabonu, Czadu, Republiki Środkowoafrykańskiej i Gwinei Równikowej.

Polityka emisji nowych znaków pieniężnych franka CFA prowadzona przez bank centralny zakłada jej aktualizację co 10 lat, począwszy od 1972 r. Nowe serie zostały wydane w 1982, 1992, 2002. Kolejna seria powinna zostać wyemitowana także w 2012 r., ale nie doszła do skutku z niewiadomych przyczyn. Nowa seria „2022”zastąpi znaki pieniężne nieaktualizowane od 20 lat.

Nowa seria banknotów zachowa wszystkie nominały z poprzedniej serii: 500, 1 000, 2 000, 5 000 i 10 000 franków CFA. Oprócz nowego wyglądu i najnowszych zabezpieczeń, na banknotach mają się pojawić teksty we wszystkich oficjalnych językach krajów członkowskich – angielskim, francuskim, arabskim i hiszpańskim. Tematyka banknotów będzie promować integrację w subregionie, edukację, zdrowie, nowoczesne rolnictwo oraz tematykę społeczną – ochronę środowiska i miejsce kobiet w społeczeństwie.

Banknoty zostaną wydrukowane na podłożu papierowym (bawełnianym) i zostaną wprowadzone do obiegu 15 grudnia 2022 r. We wcześniejszych doniesieniach padła zapowiedz emisji nowych monet, jednak na chwilę obecną informacje te nie zostały potwierdzone.

Banknoty emisji 1992 zaczną być wycofywane z obiegu od 1 marca do 1 maja 2023 r. Po tej dacie będzie je można wymienić w kasach banku centralnego i bankach komercyjnych. Od czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. banknoty będzie można wymienić tylko w kasach BEAC. Od 1 czerwca wymiana zostanie wstrzymana.

Banknoty zostaną opisane po upublicznieniu przez bank oficjalnych opisów

Wpisy powiązane
Flesz – przegląd wiadomości ze świata
Frank CFA. Teraźniejszość i przyszłość
Frank CFA – nowa seria monet i banknotów obiegowych

Wizerunki banknotów do 2022 r. na stronie banknote.ws
Opis oznaczeń franka CFA na stronie notafilia.pl
Informacje o uniach walutowych na stronie notafilia,pl

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Investir au Cameroun