Bank of England – nowe banknoty z wizerunkiem Karola III

Bank Anglii (Bank of England, BoE) zaprezentował wizerunki nowych banknotów obiegowych z wizerunkiem króla Karola III

funt szterling – pound sterling
Symbol, skrót waluty: £
Kod ISO 4217: GBP
Podjednostka – 1/100: pens – p

27 września 2022 r. Bank Anglii (Bank of England; BoE) poinformował o planach wprowadzenia do obiegu zaktualizowanej serii banknotów z portretem króla Karola III. Oczekuje się, że banknoty wejdą do obiegu w pierwszej połowie 2024 r. Pierwsze wizerunki pojawiły się 19 grudnia, oficjalny komunikat został opublikowany na stronie BoE 20 grudnia 2022 r.

Portret Jego Królewskiej Mości pojawił się na istniejących wzorach wszystkich czterech banknotów polimerowych (5, 10, 20 i 50 funtów szterlingów). Jest to kontynuacja serii banknotów polimerowych z wizerunkiem Elżbiety II, i nie zostaną wprowadzone żadne dodatkowe zmiany w projektach. Portret nowego króla pojawił się z przodu banknotu, a także na zabezpieczeniu w postaci przezroczystego okna. Karol III w szatach Orderu Podwiązki, z królewskim monogramem po prawej stronie. Tylne strony zostają bez zmian.

Zgodnie z wytycznymi Royal Household (Królewskie Gospodarstwa Domowe Wielkiej Brytanii), aby zminimalizować wpływ zmiany monarchy na środowisko i finanse, istniejące zapasy banknotów z wizerunkiem królowej Elżbiety II będą nadal wprowadzane do obiegu. Zaktualizowane banknoty będą drukowane wyłącznie w celu zastąpienia zużytych banknotów i zaspokojenia ogólnego wzrostu popytu na banknoty. Obecne banknoty z portretem królowej Elżbiety II pozostaną prawnym środkiem płatniczym i zostaną usunięte z obiegu dopiero po zużyciu lub uszkodzeniu.

We wrześniu 2022 r. zaprezentowany został również portret Karola III, który pojawi się na monetach. Pierwszą monetą z Karolem III wprowadzoną do obiegu jest nominał 50 pensów.

Wielka Brytania jako pierwsza przedstawiła projekty monet i banknotów z nowym władcą


Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank of England