Kazachstan – monety okolicznościowe

21 grudnia 2022 r. Narodowy Bank Kazachstanu (Қазақстан Ұлттық Банкі, NBK) wyemitował monety okolicznościowe Sztuka Saków

tenge – теңге
Symbol, skrót waluty: ₸
Kod ISO 4217: KZT
Podjednostka – 1/100: tiyn

Sztuka Saków, sztuka w stylu zwierzęcym – dekoracje spotykane od Chin po Europę Północną we wczesnej epoce żelaza oraz sztuka z okresu migracji, charakteryzująca się naciskiem na motywy zwierzęce. Zoomorficzny styl dekoracji był używany do ozdabiania małych przedmiotów przez wojowników-pasterzy, których gospodarka opierała się na hodowli i wypasie zwierząt, uzupełnionych handlem i grabieżą

Seria: Сақ стилі
Nazwa: Бұғы, Қанатты барыс, Маска, Бұғы түріндегі алтын әшекей, Бүктетілген барыс
Nominał: 100 tenge
Metal/stop: bimetaliczny. Pierścień – nowe srebro. Krążek – miedzionikiel
Masa: 6,45 g
Średnica: 24,50 mm
Rant:
Stempel/jakość: standard obiegowy, stempel zwykły – UNC
Nakład: 5 x 1 000 000 sztuk
Mennica: Қазақстан теңге сарайы – Mennica Kazachstanu
Data emisji: 21 grudnia 2022 r.
plan emisji 2002-2023

Awers wspólny dla wszystkich monet: Na pierścieniu nazwa państwa w języku kazachskim, zapisana alfabetem łacińskim: • QAZAQSTAN RESPUBLIKASY •, poprzedzona i zakończona perłami. Na dole rok emisji: 2022; Na krążku godło Republiki Kazachstanu

Бұғы – Jeleń

Rewers: Na części pierścienia ozdobny kazachski motyw. Na górze ośmiokątna rozeta (Rub-el-Hizb, gwiazda islamska). Na dole nominał i nazwa waluty: 100 TEŃGE; Na krążku tło z pasków. Na pierwszym planie przedstawienie jelenia, będącego dla nomadów symbolem łączącym „górny” i „dolny świat” – Skarb Żalaulinski, artefakt z V-III w. p.n.e., znaleziony w kurhanie w rejonie Siedmiorzecza. Na dole akronim banku: QUB (Qazaqstan Ūlttyq Banki)

Қанатты барыс – Skrzydlaty lampart

Rewers: Na części pierścienia ozdobny kazachski motyw. Na górze ośmiokątna rozeta (Rub-el-Hizb, gwiazda islamska). Na dole nominał i nazwa waluty: 100 TEŃGE; Na krążku tło z pasków. Na pierwszym planie przedstawienie irbisa śnieżnego, będącego symbolem odwagi i bogactwa – Kurhan Issyk, artefakt z IV-III w. p.n.e. Po lewej stronie akronim banku: QUB (Qazaqstan Ūlttyq Banki)

Маска – Maska

Rewers: Na części pierścienia ozdobny kazachski motyw. Na górze ośmiokątna rozeta (Rub-el-Hizb, gwiazda islamska). Na dole nominał i nazwa waluty: 100 TEŃGE; Na krążku tło z pasków. Na pierwszym planie przedstawienie maski złożonej z wizerunków kotowatego, dwóch owiec dzikich i lecącego ptaka, będącej symbolem ochronnym rodzinnego paleniska – Cmentarzysko Szylikty, kurhany we wschodnim Kazachstanie, VIII – VII w. p.n.e. Na górze akronim banku: QUB (Qazaqstan Ūlttyq Banki)

Бұғы түріндегі алтын әшекей – Złota ozdoba w postaci jelenia

Rewers: Na części pierścienia ozdobny kazachski motyw. Na górze ośmiokątna rozeta (Rub-el-Hizb, gwiazda islamska). Na dole nominał i nazwa waluty: 100 TEŃGE; Na krążku tło z pasków. Na pierwszym planie przedstawienie jelenia szlachetnego, symbolu płodności i prokreacji – Żalaulo, artefakt z V-III w. p.n.e., znaleziony w rejonie Siedmiorzecza. Na górze akronim banku: QUB (Qazaqstan Ūlttyq Banki)

Бүктетілген барыс – Zwinięty lampart

Rewers: Na części pierścienia ozdobny kazachski motyw. Na górze ośmiokątna rozeta (Rub-el-Hizb, gwiazda islamska). Na dole nominał i nazwa waluty: 100 TEŃGE; Na krążku tło z pasków. Na pierwszym planie przedstawienie pierścienia w postaci zwiniętego lamparta plamistego/irbisa, symbolu cykliczności czasu i harmonii ze światem zewnętrznym – Tałdy 2, artefakt z VII w. p.n.e., środkowy Kazachstan. Na górze akronim banku: QUB (Qazaqstan Ūlttyq Banki)

Monety okolicznościowe są prawnymi środkami płatniczymi o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: NBK