Egipt – nowy banknot obiegowy

Bank Centralny Egiptu (CBE; البنك المركزي المصري) poinformował o wprowadzeniu do obiegu nowego banknotu o nominale 20 funtów egipskich

funt egipski جنيه مصرى
Symbol, skrót waluty: LE, £, E£, ج.م
Kod ISO 4217: EGP
Podjednostka – 1/100: piastr
Podjednostka – 1/1000: millim

Druk nowych banknotów, na podłożu polimerowym, został zapowiedziany w 2021 r. Terminy były wielokrotnie zmienianie i do końca nie było wiadomo, kiedy nowe banknoty wejdą do obiegu. Emisja, według wcześniejszych obietnic CBE, zostanie zrealizowana przez jednym z najważniejszych świąt muzułmańskich Id al-Adha.

Pierwotny projekt banknotu uległ modyfikacjom – element holograficzny posiadał barwy w kolorze tęczy. Wywołało to burzę i falę krytyki religijno-prawicowej społeczności, która stwierdziła, że tęcza „promuje ideologię LGBT„. Niestety, bank centralny uległ homofonicznej części społeczeństwa. Hologram został zastąpiony kolorystką „neutralną”. Egipt jest jednym z wielu krajów, które zaostrzają nietolerancyjne prawo przeciwko osobom nieheteronormatywnym.

Nowe banknoty polimerowe są drukowane na podłożu SAFEGUARD® De La Rue, przez nowo wybudowaną drukarnię Banku Centralnego Egiptu w Nowej Stolicy Administracyjnej (strona domowa projektu). Banknoty papierowe pozostają w obiegu, do czasu ich wycofania z obiegu.

Wpis zostanie uzupełniony o szczegółowy opis

Nominał: 20 funtów egipskich
Podłoże: polimerowe
Wymiary:
Dominujący kolor: szaro-zielony
Druk: drukarnia Banku Centralnego Egiptu
Nakład: –
Data wprowadzenia do obiegu: 19 lub 20 czerwca 2023 r.

Przód banknotu: Meczet Muhammada Alego w Kairze.

Tył banknotu: Ramzes II w rydwanie wojennym z łukiem i strzałą; Płaskorzeźba z fasady świątyni w Edfu przestawiająca Kleopatrę; W tle piramida i inne egipskie elementy ozdobne; W przezroczystym oknie wizerunek meczetu Muhammada Alego.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: be.org.eg