Curaçao i Sint Maarten – kod ISO i data wprowadzenia do obiegu nowej waluty

Na stronie SIX Interbank Clearing opublikowany został oficjalny komunikat o nadaniu kodu ISO dla nowej waluty Curaçao i Sint Maarten

gulden karaibski Caribische gulden florin karibense
Symbol, skrót waluty: Cg
Kod ISO 4217: XCG
Podjednostka – 1/100: cent – sèn

Z dniem 31 marca 2025 r. w „Wykazie pierwszym: kody walut, funduszy i metali szlachetnych” zostanie wprowadzona następująca zmiana:

Bank Centralny Curaçao i Sint Maarten (CBCS) potwierdza proponowany kod waluty „XCG” dla nowej waluty, która zostanie wprowadzona w krajach Curaçao i Sint Maarten, tj. gulden karaibski, który zastąpi guldena Antyli Holenderskich (ANG). Kod numeryczny 532 pozostanie bez zmian.

Banknoty i monety guldena karaibskiego i guldena Antyli Holenderskich będą w obiegu gotówkowym równolegle przez 3 miesiące od daty wprowadzenia guldena karaibskiego. W związku z tym ANG wygaśnie jako prawny środek płatniczy z dniem 1 lipca 2025 roku.

Banknoty i monety guldena Antyli Holenderskich będzie można wymieniać za pośrednictwem banków komercyjnych do 31 marca 2026 r. i do 31 marca 2055 r. w banku centralnym.

Płatności elektroniczne/cyfrowe w ANG nie będą akceptowane od 31 marca 2025 r.

Ponadto kurs wymiany między guldenem karaibskim (XCG) a guldenem Antyli Holenderskich (ANG) wyniesie 1:1. Gulden karaibski będzie miał dwie (2) mniejsze jednostki wskazujące centy.

Ponadto, z dniem 31 marca 2025 r. w „Wykazie trzecim: Kody historycznych nominałów walut i funduszy” zostanie wprowadzona następująca zmiana:

Z komunikatu wynika, że gulden karaibski zostanie wprowadzony do obiegu 1 kwietnia 2025 r. Bank Centralny Curaçao i Sint Maarten (Centrale Bank van Curaçao en Sint Maarten, CBCS / Banko Sentral di Kòrsou i Sint Maarten) poinformował również o akceptacji próbek monet o nominale 1, 5, 10 i 50 centów, które będą bite przez Królewską Mennicę Kanadyjską (Royal Canadian Mint / Monnaie royale canadienne). W listopadzie 2023 r. zaaprobowana została próbka banknotu o nominale 200 guldenów antylskich.

Nowa waluta ma się składać z monet o nominale: 1, 5, 10, 25, 50 centów, 1 i 5 guldenów karaibskich oraz banknotów o nominale 10, 20, 50, 100 i 200 guldenów karaibskich. Ich wizerunki i specyfikacje zostaną opublikowane w późniejszym czasie.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: six-group.com, Centrale Bank Curacao & Sint Maarten,