Bank of England – wprowadzenie do obiegu nowych banknotów obiegowych

21 lutego 2024 r. Bank Anglii (Bank of England, BoE) poinformował o wprowadzeniu do obiegu nowej serii banknotów obiegowych w dniu 5 czerwca 2024 r.

funt szterling – pound sterling
Symbol, skrót waluty: £
Kod ISO 4217: GBP
Podjednostka – 1/100: pens – p

Banknoty z portretem króla Karola III zostaną wyemitowane po raz pierwszy 5 czerwca 2024 r. Portret króla pojawi się na istniejących wzorach wszystkich czterech banknotów (5, 10, 20 i 50 funtów), bez żadnych innych zmian w istniejących wzorach.

Banknoty polimerowe z portretem Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II pozostaną prawnym środkiem płatniczym i będą w obiegu wraz z banknotami króla Karola III. Nowe banknoty będą drukowane tylko po to, by zastąpić banknoty zużyte i zaspokoić ogólny wzrost popytu na banknoty. Decyzja ta została podjęta zgodne z wytycznymi Dworu Królewskiego, aby zminimalizować wpływ tej zmiany na środowisko i finanse.

Wymiana banknotów

Od 5 czerwca 2024 r. będzie można dokonać wymiany, ograniczonej kwotowo i terminowo, obecnych banknotów będących w obiegu na banknoty nowej serii za pośrednictwem Banku Anglii. Szczegóły zostaną opublikowane przez BoE w późniejszym terminie.

Aukcja banknotów o niskiej serii

Latem 2024 r. w domu aukcyjnym Spink & Son odbędzie się seria aukcji charytatywnych banknotów o niskich numerach seryjnych.

Dodatkowe informacje o nowej serii znajdują się we wpisie Bank of England – nowe banknoty z wizerunkiem Karola III


Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank of England