Waluta Osetii Południowej

Osetia Południowa (gruz. სამხრეთ ოსეთი; oset. Хуссар Ирыстон; ros. Южная Осетия) – terytorium sporne w północnej Gruzji, obejmujące tereny istniejącego do 1991 roku Południowoosetyjskiego Obwodu Autonomicznego ówczesnej Gruzińskiej SRR. W 1991 roku lokalne władze utworzyły Republikę Osetii Południowej (oset. Республикӕ Хуссар Ирыстон Паддзахад Алани; gruz. სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკა ალანეთის სახელმწიფო, rus. Республика Южная Осетия Государство Алани), która ogłosiła niepodległość, chcąc uniezależnić się od Gruzji i połączyć z sąsiednią Osetią Północną. Zgodnie z prawem międzynarodowym Osetia Południowa stanowi integralną część Gruzji. Republika ta jest de facto niepodległa, stanowi państwo nieuznawane, pozostające w silnej zależności od Rosji.

7 maja 1992 r. został powołany Narodowy Bank Republiki Osetii Południowej (Республикæ Хуссар Ирыстоны националон банк / Национальный банк Республики Южная Осетия). Bank jest pod kontrolą Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej (Центральный банк Российской Федерации).

19 lipca 2013 r. przyjęto ustawę Republiki Osetii Południowej „O wprowadzeniu do obiegu na terytorium Republiki Osetii Południowej monet okolicznościowych z metali szlachetnych i nieszlachetnych oraz monet inwestycyjnych z metali szlachetnych” w celu poprawy obiegu pieniężnego w Republice Osetii Południowej, zaspokojenia ludności w środki oszczędności oraz ochrony interesów ekonomicznych obywateli. Od tego dnia rozpoczęła się realizacja kolejnej z funkcji Banku Republiki – emisja banknotów i monet nowego wzoru, a także monet okolicznościowych z metali szlachetnych i nieszlachetnych oraz monet inwestycyjnych z metali szlachetnych oraz organizacja ich obiegu. Jako pierwsze do obiegu wprowadzono złote i srebrne monety, których emisja zbiegła się w czasie z piątą rocznicą uznania niepodległości Republiki Osetii Południowej przez Federację Rosyjską.

Nazwą waluty stosowaną na monetach kolekcjonerskich jest zarin – oset. зӕрин; ros. зарин, co oznacza złoto i odnosi się do historycznej nazwy pieniądza znajdującego się w obiegu na terytorium starożytnej ScytiiSarmacjiAlanii i Osetii. Zarin jest połączony sztywnym kursem z rublem rosyjskim: 1 zarin = 10 rubli. Zarin nie jest prawnym środkiem płatniczym, nie posiada podjednostki, symbolu/skrótu waluty ani kodu ISO. Emitowane są tylko monety kolekcjonerskie. Prawnym środkiem płatniczym na terytorium Osetii Południowej jest rubel rosyjski (RUB).

Na awersach monet zarina widnieje godło Osetii Południowej, nominał i nazwa waluty „ЗÆРИНЫ”, nazwa banku „НАЦИОНАЛОН БАНК”, znak mennicy, cecha probiercza, rok emisji, oznaczenie kruszcu, próby i masy oraz osetyński ornament. Dotychczasowe nominały to: 20, 25, 50 i 100 zarinów. Wizerunki monet kolekcjonerskich na stronie banku centralnego

Monety są bite przez Mennicę Moskiewską (Московский монетный двор, ММД) i Mennicę Petersburską (Санкт-Петербургский монетный двор, СПМД).

25 zarinów, Seka Gadijew, 2020 r.

Monety srebrne próby 925, masie 33.63 g lub 31,1 g (1 oz – jedna uncja trojańska) i średnicy 39 mm.

Monety złote próby 999, masie 15,55 lub 31,10 g (pół uncji i jedna uncja trojańska), średnicy ? mm. Emisja z 2022 r. ma kształt prostokątny.

100 zarinów, Нарты куыв, 2022 r.
Na rewersie reprodukcja obrazu autorstwa Macharbeka Safarowicza Tuganowa Święto Nartów, nawiązująca do Eposu o Nartach

Dowiedz się więcej o:
skrótach, symbolach walut i kodzie ISO
przewodnik: Stop, metal, próba, masa
przewodnik: Jakość wykonania monet

Źródło: Narodowy Bank Republiki Osetii Południowej, Numista, wikipedia.org