Elżbieta II – królowa na monetach i banknotach

Z okazji 70 rocznicy panowania królowej Elżbiety II, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu przygotowuje wystawę, która przedstawiać będzie wybrane aspekty z życia i panowania monarchini, ilustrowane zagranicznymi znaczkami pocztowymi, z bogatej muzealnej kolekcji. Wystawę otworzy pierwszy znaczek na świecie, Penny Black – czarna jednopensówka, któremu towarzyszyć będą znaczki z terytorium Imperium Brytyjskiego z II połowy XIX wieku: pierwsze znaczki z Barbadosu, Cejlonu, Przylądka Dobrej Nadziei oraz pierwsze całostki pocztowe Wielkiej Brytanii. Jedna z czarnych pensówek została w 2021 r. wystawiona na aukcję.

Na 12 planszach wystawowych zaprezentowane zostanie: drzewo genealogiczne rodziny Windsorów, mapa ilustrująca jej liczne podróże i spotkania z czołowymi politykami i władcami (np. z cesarzem Etiopii Hajle Syllasje I), jej bajecznie kolorowe stroje („Jeśli ubrałabym się w beże, nikt nie wiedziałby kim jestem”) i towarzyszące im niesamowite kapelusze, udekorowane piórami, kwiatami, wstążkami, kamieniami – znak rozpoznawczy jej stylu (jej szafy zawierają ich ponad 5 tysięcy). Zaprezentowane zostaną również królewskie rezydencje (pałac Buckingham, zamek w Windsorze i Balmoral oraz Sandringham House). Opowiedzą również o zamiłowaniu Elżbiety II do natury i jej ukochanych koniach i psach corgi. Jedna plansza poświęcona będzie małżeństwu królowej Elżbiety i księcia Filipa (zmarł 9 kwietnia 2021 r.) – od wczesnej młodości, poprzez wiek dojrzały, aż do późnych lat życia. Zwiedzający poznają również ich ich rodzinę, dzieci i wnuki. Będzie można obejrzeć słynny królewski jacht HMY Britannia. Dowiedzieć się co królowa lubi jeść a czego nie znosi i jakie produkty są zakazane w pałacu. Prześledzić rozpad imperium brytyjskiego w okresie panowania królowej Elżbiety II, dowiedzieć się jakie kraje odzyskały niepodległość. Opowiedzą również jak królowa zaznaczyła swoją obecność w popkulturze i została bohaterką piosenek (np. Beatlesów) oraz filmów i seriali. Dowiemy się jakie były relacje pomiędzy Elżbietą a pierwszą kobietą-premierem brytyjskiego rządu, panią Margaret Thatcher. Wystawę uzupełnią eksponaty z kolekcji Muzeum: brytyjska skrzynka pocztowa z inicjałami królowej Elżbiety II z 1990 r, prace Czesława Słani (np. płytka cynkowa z wytrawionym konturowym rysunkiem angielskiego znaczka emisji: Królowa Elżbieta II z 1999 r), brytyjskie przekazy pieniężne z lat 2000 – 2003, winietki – portrety Elżbiety II z 1964 r. oraz pamiątkowe kubki i talerzyki z wizerunkiem królowej.

Niektóre z opisywanych banknotów, pochodzące z mojej kolekcji, będzie można również obejrzeć na wystawie. Będą to banknoty z Hongkongu, Fidżi, Nowej Zelandii, Wschodnich Karaibów, Guernsey, Kanady, Wielkiej Brytanii, Bahamów, Australii, Kajmanów oraz Wyspy Man.

Wystawa Twarze królowej Elżbiety II potrwa od 16 lutego do 30 kwietnia 2022 r.


Elżbieta Aleksandra Maria została królową 70 lat temu, w dniu 6 lutego 1952, koronowana 2 czerwca 1953 w opactwie westminsterskim. Od tego czasu znana jest na świecie jako Elżbieta II. Od 9 września 2015 królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii; pobiła rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której jest praprawnuczką. Od 13 października 2016 jest najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Wcześniej tytuł ten przysługiwał Ramie IX – królowi Tajlandii, który rządził od 1946 do swojej śmierci w 2016.

Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową 15 innych państw. Liczba państw, w których panowała Elżbieta II zmieniała się podczas jej panowania. Wszystkich państw, które uznawały ją za głowę państwa było 33. Dla osoby niezorientowanej w historii imperium brytyjskiego, zmianach jakie zachodziły na przestrzeni wieków, dzisiejszy obraz powiązań może, i wyda się, „zagmatwany”. Dla jaśniejszego obrazu zrobiłem zestawienie powiązań i statusu poszczególnych państw i terytoriów.

 • Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Wielka Brytania), w skład którego wchodzą kraje: Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Wielka Brytania posiada też terytoria zależne, które nie wchodzą w skład Zjednoczonego Królestwa
 • Wspólnota Narodów – The Commonwealth. Organizacja zrzeszająca byłe kolonie, dominia i inne posiadłości brytyjskie:
  1) Europa: Cypr, Malta, Wielka Brytania
  2) Ameryka Północna: Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Grenada, Jamajka, Kanada, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago
  3) Ameryka Południowa: Gujana
  4) Afryka: Botswana, Eswatini, Gambia, Ghana, Kamerun, Kenia, Lesotho, Malawi, Mauritius, Mozambik (nie należał nigdy do imperium brytyjskiego), Namibia, Nigeria, Południowa Afryka, Rwanda (nie należała nigdy do imperium brytyjskiego), Seszele, Sierra Leone, Tanzania, Uganda, Zambia,
  5) Azja: Bangladesz, Brunei, Indie, Malediwy, Malezja, Pakistan, Singapur, Sri Lanka
  6) Australia i Oceania: Australia, Fidżi, Kiribati, Nauru, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Samoa, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Wyspy Salomona,
  7) dawni członkowie: Federacja Malajska (1957–1963, obecnie część Malezji, będącej państwem członkowskim), Irlandia (od 1931 do 1949), Nowa Fundlandia (1931–1934, obecnie część Kanady, będącej państwem członkowskim), Tanganika (1961–1964, obecnie część Tanzanii, będącej państwem członkowskim), Zanzibar (1963–1964, obecnie część Tanzanii, będącej państwem członkowskim), Zimbabwe (zawieszone w członkostwie od 2002)
 • Commonwealth realm. 15 suwerennych państw, które będąc członkiem Wspólnoty Narodów uznaje brytyjskiego monarchę za własnego władcę:
  Antigua i Barbuda, Australia, Bahamy, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Tuvalu, Wielka Brytania, Wyspy Salomona
 • Monarcha brytyjski jest również głową terytoriów zależnych, które nie wchodzą w skład Zjednoczonego Królestwa:
  1) Crown DependenciesDependencje Korony Brytyjskiej: Guernsey, Jersey, Wyspa Man
  2) państw stowarzyszonych: Niue, Wyspy Cooka
  3) External TerritoryTerytoria Zamorskie Australii: Australijskie Terytorium Antarktyczne, Norfolk, Wyspa Bożego Narodzenia, Wyspy Ashmore i Cartiera, Wyspy Heard i McDonalda, Wyspy Kokosowe, Wyspy Morza Koralowego
  4) New Zealand RealmTerytoria Zamorskie Nowej Zelandii: Dependencja Rossa, Tokelau
  5) British Overseas Territories Brytyjskie Terytoria Zamorskie: Akrotiri i Dhekelia, Anguilla, Bermudy, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Falklandy, Georgia Południowa i Sandwich Południowy, Gibraltar, Kajmany, Montserrat, Pitcairn, Turks i Caicos, oraz Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha.

  Nie możemy pominąć historycznych crown colonykolonii korony brytyjskiej, które były pod pełną kontrolą Zjednoczonego Królestwa, chociaż nie były jego częścią. Historia brytyjskich kolonii była dynamiczna. Wielokrotnie zmieniały nazwy, wchodziły lub były wydzielane z i do innych państw czy terytoriów. Powstawały też „twory państwowe” istniejące kilka lat czy miesięcy. Niektóre kolonie uzyskały niepodległość, weszły w skład innych państw lub pozostały terytoriami zależnymi.

Opowieść o Elżbiecie II byłaby niepełna, gdybyśmy nie napisali kilku słów o jej wpływie na wygląd monet i banknotów, którymi przez dekady posługiwały się niezliczone rzesze ludzi, w trudnej do oszacowania liczbie sztuk i wartości.

Cechą charakterystyczną znaków pieniężnych państw będących monarchią (a także innych, gdzie realną lub reprezentacyjną władzę sprawuje jednostka) jest prezentowanie wizerunku głowy państwa na monetach i banknotach. Nie jest to oczywiście regułą, np. w Cesarstwie Wielkiej Japonii na walucie prezentowane są zasłużone postacie w historii państwa za wyjątkiem polityków i monarchów, aby nie doprowadzać do sporów politycznych i społecznych.

Wiele państw, które uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii, zaprzestało umieszczania wizerunków monarchy. Niektóre z nich, np. ze względów historycznych, umieszczają panującego monarchę na wybranych nominałach. Są też i takie, gdzie wizerunki te nie pojawiały się w ogóle.


Monety

Opis monet ograniczyłem do przykładów z trzech państw – Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii. Nie dlatego, że inne nie są warte opisania, czy mało interesujące. Po prostu, portrety Elżbiety II na monetach, w przeciwieństwie do banknotów. są mało zróżnicowane. Do dnia dzisiejszego powstało ich osiem – pięć brytyjskich, które są stosowane w całym „brytyjskim świecie”, zgodnie z zawartymi porozumieniami; dwa kanadyjskie; jeden australijski. Projekt autorstwa Vladimira Gottwalda z Królewskiej Mennicy Australijskiej startował w konkursie w 1996 r., jednak ostatecznie wybrano projekt Iana Rank-Broadleya (Wielka Brytania). Z okazji Królewskiej Wizyty w 2000 r. w Australii udzielono jednokrotnego zezwolenia na jego użycie.

Podstawową i niezmienną zasadą jest to, że profil następcy tronu zwrócony jest przeciwną stronę niż jego poprzednika. Jerzy VI zwrócony był w lewą stronę, tak więc monety z wizerunkiem Elżbiety II mają profil zwrócony w prawo. Drugą powszechnie stosowaną zasadą jest umieszczanie podpisu. Na początku była to fraza Elizabeth II z łacińskim tytułem Dei Gratia Regina, który przybierał formę pełną lub skrótową, np.: D·G·REGINA lub D·G·REG, oznaczającym z łaski Bożej, królowa, z dopiskiem F:D: lub F D lub Fid Def, będącym skrótem łacińskiego fidei defensorobrońca wiary (używane do dziś, głównie Wielka Brytania i Kanada). W innych krajach (np. Nowa Zelandia, Gibraltar) była to fraza Elizabeth II Quinn of (nazwa państwa); Quinn Elizabeth the Second (np. Antigua i Barbuda, Cypr). Spotyka się także samo Elizabeth II lub Quinn Elizabeth II.

Są też monety, które nie prezentują portretu królowej lub sam portret bez podpisu (np. na Dominice, obok monet z podpisami i portretami). Wizerunki te mogą się nieznacznie różnić detalami, szczegółowością, w zależności od emitenta i roku bicia. Osoby zainteresowane ewolucją portretu na przestrzeni lat w różnych krajach do katalogu Numista

Portrety stosowane na monetach obiegowych, okolicznościowych i kolekcjonerskich, na przykładzie monet kolekcjonerskich Mennicy Królewskiej, Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej i projektu Królewskiej Mennicy Australijskiej.

Pierwszy portret Elżbiety II
pochodzi ze zdjęcia zrobionego w 1952 r. przez Mary Gillick i był wykorzystywany od 1953 do 1967 r. Monarchini miała wtedy 26 lat.
dodatkowe informacje: A Life Story in Five Portraits | The Royal Mint

Drugi portret Elżbiety II
autorstwa Arnolda Machina. Pojawił się on na monetach w latach 1968-1984

Trzeci portret Elżbiety II
autorstwa Raphaela Makloufa. Pojawił się on na monetach w latach 1985-1997

Czwarty portret Elżbiety II
autorstwa Iana Rank-Broadleya. Pojawił się on na monetach w latach 1998-2015

Piąty, aktualny, portret Elżbiety II
autorstwa Jody Clarka. Pojawił się on na monetach w roku 2015. Wiek królowej 88 lat


Projekt australijski
autorstwa Vladimira Gottwalda. Został użyty jednorazowo na monetach upamiętniających Królewską Wizytę w 2000 r.


Na monetach dolara kanadyjskiego, Kanadyjska Mennica Królewska umieszcza portrety własnego autorstwa od 1990 r.

Pierwszy portret Elżbiety II
autorstwa Dory de Pédery-Hunt, stosowany od 1990 do 2002 roku

Drugi portret Elżbiety II
autorstwa Susanny Blunt, stosowany od 2003 roku.
Jest to drugi, po pierwszym portrecie brytyjskim, naturalny wizerunek „zwyczajnej kobiety”, bez korony


Banknoty

Emitenci walut co jakiś czas dokonują przeglądu znaków pieniężnych w obiegu i decydują (lub nie) o emisji nowych wersji. Zmiany te podyktowane są głównie względami bezpieczeństwa – wprowadzenie doskonalszych zabezpieczeń. Zmiany mogą być powodowane także innymi przyczynami, np. zmiana nazwy państwa, emitenta, symboli narodowych, nazwy waluty, denominacji, itp. oraz wprowadzaniem doskonalszych materiałów i rozwiązań technologicznych wykorzystywanych przy druku, np. wymiana podłoża papierowego (bawełnianego) na polimerowe.

Waluty z wizerunkami aktualnie panujących głów państwa są także wymieniane w przypadku zmiany przywódcy. Po śmierci Jerzego VI wszystkie nowe banknoty drukowane były już z portretem Elżbiety II. I tak będzie (prawdopodobnie) po jej abdykacji lub śmierci. Przy okazji emisji nowych znaków pieniężnych często aktualizowany jest portret panującego. Warto zwrócić uwagę również na ubiór, uczesanie oraz insygnia królewskie i biżuterię. To także ciekawa historia, ale może opowiem ją przy innej okazji. Banknoty z Elżbietą II są doskonałym przykładem zmian, jakie zaszły na przestrzeni dziesięcioleci.

Na nowych banknotach wizerunki pojawiają się zazwyczaj z ponad dwuletnim opóźnieniem. Wynika to z czasu potrzebnego na zaprojektowanie nowego wzoru banknotu. Tak więc nie można określać wieku królowej na podstawie daty emisji danego banknotu. Ponadto, niektóre wizerunki są wykorzystywane nawet po ponad 20 latach – portret z 1960 r. który znalazł się na banknotach Nowej Zelandii w 1967 r. został wykorzystany przez Belize w 1980 r., czy portret sprzed 44 lat (1977) na funcie gibraltarskim z 2021 roku, prezentujący Elżbietę II w wieku 51 lat.

Na banknotach użyto ok. 31 indywidualnych portretów Elżbiety II w licznych odmianach. Odmiany te są wynikiem: opracowania oryginalnego portretu przez różnych grawerów; przystosowaniem portretu na potrzeby projektu (retusz, kadrowanie); wykorzystaniu przez emitentów innych fotografii (ujęć) z jednej sesji fotograficznej. Większość z nich to oficjalne fotografie, które są udostępniane przez Pałac Buckingham do użytku w mediach. Niektóre portrety powstały na specjalne zamówienie przez organy emisyjne. Część wizerunków Elżbiety II na banknotach funta szterlinga Banku Anglii zostało stworzonych przez artystów bez konkretnego odniesienia do istniejącego wizerunku. Portrety opracowane na podstawie zdjęć są często wykorzystywane przez kilka państw. Wspomniane zdjęcie z 1977 r. znalazło się na banknotach dziewięciu organów emisyjnych (Nowa Zelandia, Wyspa Man, Falklandy, Bahamy, Organizacja Państw Wschodniokaraibskich (dolar wschodniokaraibski), Bermudy, Belize, Kajmany, Gibraltar).

Pierwszy portret Elżbiety II na banknocie, wtedy jeszcze księżniczki Elżbiety, pojawił się w 1935 r. na dolarze kanadyjskim, gdy miała zaledwie 8 lat. Po śmierci jej ojca, Jerzego VI, niepodzielnie zaczęła panować na walutach „brytyjskiego świata”. Najnowszy banknot w jej wizerunkiem został wyemitowany 1 grudnia 2021 na Gibraltarze.

Szczegółowy opis i wiele cennych informacji znajdziecie Państwo na:
Queen Elizabeth II on World Paper Money – pjsymes.com.au
The evolution of Queen Elizabeth II, as shown by banknotes – The Washington Post
The Queen on Bank of England notes – Bank of England
Platinum-grade portraits: Exploring Elizabeth II’s image on banknotes throughout her reign – Bank of England
Portraits in Time – Bank of Canada
Elizabeth II – Reserve Bank of Australia Museum
How the Queen changed the face of money – theage.com.au
The Queen on New Zealand’s currency – Reserve Bank of New Zealand – Te Pūtea Matua


W opisywanych państwach i terytoriach funkcjonują różne systemy pieniężne:
– emitujące i zarządzające własną walutą (głównie niepodlegle);
– emitujące własną walutę, powiązaną/związaną z walutami obcymi: funtem szterlingiem lub dolarem amerykańskim lub dolarem nowozelandzkim lub dolarem australijskim;
– emitujące walutę lokalną (papiery wartościowe – czeki, weksle, bony, itp.) denominowaną w walutach obcych;
– używające walut obcych;
– używających walut unii walutowych

Opisywana tematyka jest bardzo ciekawa, pasjonująca i obszerna. Jednak na potrzeby wpisu zostały przedstawione podstawowe informacje. Dla ilustracji wybierałem banknoty z wizerunkiem Elżbiety II najstarszych emisji oraz kolejnych aż do najnowszych. Lista państw współczesnych. W opisie została podana polska nazwa waluty, nazwa waluty w języku/językach urzędowych, symbol lub skrót waluty, kod ISO 4217 i oryginalna nazwa emitenta. Na koniec przygotowałem małą podróż w czasie…


Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

funt szterling – pound sterling – £ – GBP. Waluta emitowana przez ‎Bank Anglii‎ – Bank of England.
Waluta używana także w części posiadłości i terytoriów Wielkiej Brytanii, równolegle z lokalnymi walutami (wekslami) denominowanymi w funtach szterlingach. Waluta denominowana w funtach szterlingach jest powiązana sztywnym kursem wymiany 1:1 oraz gwarantowana przez bank Anglii. Funt szterling Banku Anglii jest prawnym środkiem płatniczym, w sprzeciwienie do walut w nim denominowanych, które są tylko legalnym środkiem płatniczym. Dodatkowe informacje: Przewodnik: Funt szterling.

Wizerunek Elżbiety II pojawił się na banknotach funta szterlinga Banku Anglii po raz pierwszy w 1960 r. Od tego momentu, na każdym banknocie widnieje jej podobizna. Portret znajduje się na przedniej stronie, może także występować na znakach wodnych (w przypadku papierowego podłoża) i innych elementach banknotu, np. foliach, przeźroczystych okienkach podłoża polimerowego. Podobne rozwiązania są stosowane również na banknotach innych państw i terytoriów

funt szterling
Lata/emisje: 1960-1977. Emitent: Bank of England
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów, 1, 5, 10 funtów
Bank of England

funt szterling
Lata/emisje: 1967. Emitent: Bank of England
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów / 50 nowych pensów
Pierwotnie do obiegu miał wejść nominał 10 szylingów. Z powodu zmiany systemu waluty na dziesiętny, projekt został zmieniony i powstał banknot o nominale 50 nowych pensów. Projekty te nie zostały zrealizowane
Bank of England

funt szterling
Lata/emisje: 1971-1993. Emitent: Bank of England
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20, 50 funtów
Bank of England

funt szterling
Lata/emisje: 1990-1992. Emitent: Bank of England
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20 funtów
Bank of England

funt szterling
Lata/emisje: 1993-1994. Emitent: Bank of England
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10, 20, 50 funtów
Bank of England

funt szterling
Lata/emisje: 1999 i 2000. Emitent: Bank of England
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10, 20 funtów
Bank of England

funt szterling
Lata/emisje: 2002-2010. Emitent: Bank of England
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 20, 50 funtów
Bank of England

funt szterling
Lata/emisje: 2015-. Emitent: Bank of England
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20, 50 funtów
Bank of England
opis na blogu

Irlandia Północna
funt szterling emitowany (obecnie) przez banki komercyjne: Bank of Ireland; Northern Bank/Danske Bank; AIB; Ulster Bank. Banknoty bez wizerunku królowej

Szkocja
funt szterling emitowany (obecnie) przez banki komercyjne: Bank of Scotland; Royal Bank of Scotland; Clydesdale Bank. Wizerunek królowej na dwóch banknotach okolicznościowych Royal Bank of Scotland


Wspólnota Narodów – The Commonwealth oraz Commonwealth realm

Antigua i Barbuda
Obecna waluta: dolar wschodniokaraibski – Eastern Caribbean dollar – $ – XCD – unia walutowa. Powiązany z dolarem amerykańskim w stosunku: 2,70 XCD : 1. USD. Waluta emitowana przez ‎Wschodniokaraibski Bank Centralny‎ – Eastern Caribbean Central Bank.
Waluta używana także przez: Anguilla, Dominika, Grenada, Montserrat, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny
Poprzednie waluty: dolar Brytyjskich Indii Zachodnich – British West Indies dollar.
Używany przez: Antigua, Barbados, Dominika, Grenada, Gujana Brytyjska, Saint Kitts, Saint Lucia, Saint Vincent, Trynidad i Tobago

dolar Brytyjskich Indii Zachodnich.
Lata/emisje: 1953-1964. Emitent: Currency Board of the British Caribbean Territories
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 2, 5, 10, 20, 100 dolarów
BRITISH CARIBBEAN TERRITORIES (banknote.ws)

dolar wschodniokaraibski
Lata/emisje: 1965. Emitent: East Caribbean Currency Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 20, 100 dolarów
EASTERN CARIBBEAN STATES (banknote.ws)

dolar wschodniokaraibski
Lata/emisje: 1985-1993. Emitent: Eastern Caribbean Central Bank
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20, 100 dolarów
EASTERN CARIBBEAN STATES (banknote.ws)

dolar wschodniokaraibski
Lata/emisje: 1993-2015. Emitent: Eastern Caribbean Central Bank
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
EASTERN CARIBBEAN STATES (banknote.ws)

dolar wschodniokaraibski
Lata/emisje: 2019-. Emitent: Eastern Caribbean Central Bank
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
opis na blogu


Australia
Obecna waluta: dolar australijski – Australian dollar – $ – AUD. Waluta emitowana przez ‎Bank Rezerwy Australii – Reserve Bank of Australia.
Waluta używana także przez: Australijskie Terytorium Antarktyczne, Kiribati, Nauru, Norfolk, Tuvalu. Wyspy Ashmore i Cartiera, Wyspa Bożego Narodzenia, Wyspy Heard i McDonalda, Wyspy Kokosowe, Wyspy Morza Koralowego (oraz nieoficjalnie w innych państwach)
Poprzednie waluty: funt australijski – Australian pound – £

funt australijski
Lata/emisje: 1953-1960. Emitent: Commonwealth Bank of Australia
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1 funt
AUSTRALIA – COMMONWEALTH (banknote.ws)

funt australijski
Lata/emisje: 1961-1965. Emitent: Reserve Bank of Australia
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1 funt
AUSTRALIA – COMMONWEALTH (banknote.ws)

dolar australijski
Lata/emisje: 1966-1972 i 1974-1994. Emitent: Reserve Bank of Australia
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1 dolar
AUSTRALIA OVERVIEW (banknote.ws)

dolar australijski
Lata/emisje: 1992-1999. Emitent: Reserve Bank of Australia
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5 dolarów
AUSTRALIA OVERVIEW (banknote.ws)

dolar australijski
Lata/emisje: 2002-2017. Emitent: Reserve Bank of Australia
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5 dolarów
AUSTRALIA OVERVIEW (banknote.ws)

dolar australijski
Lata/emisje: 2016-. Emitent: Reserve Bank of Australia
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5 dolarów
RBA


Bahamy
Obecna waluta: dolar bahamski – Bahamian dollar – $ – BSD. Waluta emitowana przez Bank Centralny Bahamów – Central Bank of The Bahamas
Poprzednie waluty: funt bahamski – Bahamian pound

funt bahamski
Lata/emisje: 1953. Emitent: Bahamas Government
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 4, 10 szylingów, 1, 5 funtów
BAHAMAS (banknote.ws)

dolar bahamski
Lata/emisje: 1965. Emitent: Bahamas Government
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 centów, 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
BAHAMAS (banknote.ws)

dolar bahamski
Lata/emisje: 1968. Emitent: Bahamas Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 centów, 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
BAHAMAS (banknote.ws)

dolar bahamski
Lata/emisje: 1974. Emitent: Central Bank of the Bahamas
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
BAHAMAS (banknote.ws)

dolar bahamski
Lata/emisje: 1984. Emitent: Central Bank of the Bahamas
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 centów, 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
BAHAMAS (banknote.ws)

dolar bahamski
Lata/emisje: 1992-1995. Emitent: Central Bank of the Bahamas
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 10, 50, 100 dolarów
BAHAMAS (banknote.ws)

dolar bahamski
Lata/emisje: 1996. Emitent: Central Bank of the Bahamas
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 10, 50, 100 dolarów
BAHAMAS (banknote.ws)

dolar bahamski
Lata/emisje: 1997, 2000, 2001, 2002. Emitent: Central Bank of the Bahamas
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 centów, 1, 100 dolarów
BAHAMAS (banknote.ws)

dolar bahamski
Lata/emisje: 2005-2015. Emitent: Central Bank of the Bahamas
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10, 100 dolarów
BAHAMAS (banknote.ws)

dolar bahamski
Lata/emisje: 2016-. Emitent: Central Bank of the Bahamas
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 centów, 3 dolary
BAHAMAS (banknote.ws)


Bangladesz
taka  – টাকা – ৳ – BDT. Waluta emitowana przez Bank Bangladeszu – বাংলাদেশ ব্যাংক. Brak wizerunku Elżbiety II


Barbados
dolar barbadoski – Barbadian dollar – $ – BBD. Waluta emitowana przez Bank Centralny Barbadosu – Central Bank of Barbados. Brak wizerunku Elżbiety II


Belize
Obecna waluta: dolar belizeński – Belize dollar – $ – BZD. Waluta emitowana przez Bank Centralny Belize – Central Bank of Belize
Poprzednie waluty: dolar Hondurasu Brytyjskiego – British Honduran dollar

dolar Hondurasu Brytyjskiego
Lata/emisje: 1952-1973. Emitent: Government of British Honduras
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 2, 5, 10, 20 dolarów
BRITISH HONDURAS (banknote.ws)

dolar belizeński
Lata/emisje: 1974-1976. Emitent: Government of Belize
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 2, 5, 10, 20 dolarów
BELIZE (banknote.ws)

dolar belizeński
Lata/emisje: 1980. Emitent: Monetary Authority of Belize
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20, 100 dolarów
BELIZE (banknote.ws)

dolar belizeński
Lata/emisje: 1983. Emitent: Central Bank of Belize
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 10, 20 dolarów
BELIZE (banknote.ws)

dolar belizeński
Lata/emisje: 1983-1989. Emitent: Central Bank of Belize
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20, 100 dolarów
BELIZE (banknote.ws)

dolar belizeński
Lata/emisje: 1990-1994. Emitent: Central Bank of Belize
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
BELIZE (banknote.ws)

dolar belizeński
Lata/emisje: 1996. Emitent: Central Bank of Belize
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10 dolarów
BELIZE (banknote.ws)

dolar belizeński
Lata/emisje: 1997-2002. Emitent: Central Bank of Belize
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
BELIZE (banknote.ws)

dolar belizeński
Lata/emisje: 2003-2020. Emitent: Central Bank of Belize
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
BELIZE (banknote.ws)


Botswana
pula – Botswana pula – P – BWP. Waluta emitowana przez Bank Botswany – Bank of Botswana, Banka Ya Botswana. Brak wizerunku Elżbiety II


Brunei
Obecna waluta: dolar brunejski – Brunei dollar, ringgit Brunei, ريڠڬيت بروني – $ – BZD. Waluta emitowana przez Władze Monetarne Brunei Darussalam – Monetary Authority of Brunei Darussalam, Autoriti Monetari Brunei Darussalam. Waluta unii walutowej, używana także w Singapurze. Brak wizerunku Elżbiety II
Poprzednie waluty: dolar Malajów i Brytyjskiego Borneo – Malaya and British Borneo dollar.
Używana przez: Archipelag Riau, Brunei, Federację Malajów, Północne Borneo, Sarawak, Singapur

dolar Malajów i Brytyjskiego Borneo
Lata/emisje: 1953. Emitent: Board of Commissioners of Currency Malayan and British Borneo
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 50, 100, 1 000, 10 000 dolarów
MALAYA & BRITISH BORNEO (banknote.ws)


Cypr
Obecna waluta: euro – ευρώ – € – EUR – unia walutowa. Waluta emitowana przez Europejski Bank Centralny – European Central Bank. Brak wizerunku Elżbiety II
Poprzednie waluty: funt cypryjski (lir cypryjski) – Cypriot pound (Cypriot lira) – £ (£ Cyp) – CYP. Został zastąpiony przez euro w 2008 r.

funt cypryjski
Lata/emisje: 1955-1960. Emitent: Government of Cyprus
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 250, 500 milimów, 1, 5 funtów
CYPRUS (banknote.ws)


Dominika
dolar wschodniokaraibski, patrz: Antigua i Barbuda


Eswatini (dawniej Suazi)
lilangeni (w liczbie mnogiej emalangeni) – Swazi lilangeni – L (lp.) lub E (lm.) – SZL. Waluta emitowana przez Centralny Bank Eswantini – Umntsholi Wemaswati). Brak wizerunku Elżbiety II


Federacja Malajów, obecnie część Malezji. Opis waluty, patrz Brunei i Malezja


Fidżi
Obecna waluta: dolar Fidżi – Fijian dollar – $ – FJD. Waluta emitowana przez Bank Rezerw Fidżi – Reserve Bank of Fiji
Poprzednie waluty: funt Fidżi – Fijian pound – £

funt Fidżi
Lata/emisje: 1953-1967. Emitent: Government of Fiji
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10 szylingów, 1, 5, 10, 20 funtów
FIJI – POUND SYSTEM (banknote.ws)

dolar Fidżi
Lata/emisje: 1969. Emitent: Government of Fiji
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 centów, 1, 2, 5, 10, 20 dolarów
FIJI – DOLLAR SYSTEM (banknote.ws)

dolar Fidżi
Lata/emisje: 1971. Emitent: Government of Fiji – Currency Board
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 centów, 1, 2, 5, 10, 20 dolarów
FIJI – DOLLAR SYSTEM (banknote.ws)

dolar Fidżi
Lata/emisje: 1974. Emitent: Central Monetary Authority of Fiji
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 centów, 1, 2, 5, 10, 20 dolarów
Banknot o nominale 50 centów nie został wprowadzony do obiegu. Na banknocie napis SPECIMEN i kasowanie w rogach
FIJI – DOLLAR SYSTEM (banknote.ws)

dolar Fidżi
Lata/emisje: 1980-1986. Emitent: Central Monetary Authority of Fiji
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 2, 5, 10, 20 dolarów
FIJI – DOLLAR SYSTEM (banknote.ws)

dolar Fidżi
Lata/emisje: 1987-1992. Emitent: Reserve Bank of Fiji
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 2, 5, 10, 20 dolarów
FIJI – DOLLAR SYSTEM (banknote.ws)

dolar Fidżi
Lata/emisje: 1992-1998. Emitent: Reserve Bank of Fiji
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 2, 5, 10, 20, 50 dolarów
FIJI – DOLLAR SYSTEM (banknote.ws)

dolar Fidżi
Lata/emisje: 2002. Emitent: Reserve Bank of Fiji
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 2, 5, 10, 20, 50 dolarów
FIJI – DOLLAR SYSTEM (banknote.ws)

dolar Fidżi
Lata/emisje: 2007 i 2017. Emitent: Reserve Bank of Fiji
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
FIJI – DOLLAR SYSTEM (banknote.ws)


Gambia
dalasi – Gambian dalasi – D – GMD. Waluta emitowana przez Bank Centralny Gambii – Central Bank of The Gambia. Brak wizerunku Elżbiety II


Ghana
cedi – Ghanaian cedi – ₵ – GHS. Waluta emitowana przez Bank Ghany – Bank of Ghana. Brak wizerunku Elżbiety II


Grenada
dolar wschodniokaraibski, patrz: Antigua i Barbuda


Gujana
Obecna waluta: dolar gujański – Guyanese dollar – $ – GYD. Waluta emitowana przez Bank Gujany – Bank of Guyana. Brak wizerunku Elżbiety II
Poprzednie waluty: dolar Gujany Brytyjskiej – British Guiana dollar – $; dolar Brytyjskich Indii Zachodnich, patrz: Antigua i Barbuda


Indie
rupia indyjska – ভারতীয় টাকা, Indian rupee – ₹ – INR. Waluta emitowana przez Bank Rezerw Indii – ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংক, Reserve Bank of India. Brak wizerunku Elżbiety II


Irlandia (stowarzyszona od 1931 do 1949)
euro – euro – € – EUR – unia walutowa. Waluta emitowana przez Europejski Bank Centralny – European Central Bank. Brak wizerunku Elżbiety II
Przed przyjęciem euro w 2002, walutą był funt irlandzki – punt Éireannach – £ – IEP. Brak wizerunku Elżbiety II


Jamajka
Obecna waluta: dolar jamajski – Jamaican dollar – $ – JMD. Waluta emitowana przez Bank Jamajki – Bank of Jamaica). Brak wizerunku Elżbiety II
Poprzednie waluty: funt jamajski – Jamaican pound – £

funt jamajski
Lata/emisje: 1960. Emitent: Government of Jamaica
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5 funtów
JAMAICA – TREASURY & GOVERNMENT OF JAMAICA (banknote.ws)

funt jamajski
Lata/emisje: 1961. Emitent: Bank of Jamaica
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10 szylingów, 1, 5 funtów
JAMAICA – BANK OF JAMAICA (banknote.ws)


Kamerun
frank CFA – franc de la Coopération Financière en Afrique Centrale, CFA – XAF – unia walutowa. Waluta emitowana przez Bank Państw Afryki Środkowej – Banque des Etats de l’Afrique Centrale. Brak wizerunku Elżbiety II


Kanada
Obecna waluta: dolar kanadyjski – Canadian dollar, dollar canadien – $ – CAD. Waluta emitowana przez Bank Kanady – Bank of Canada, Banque du Canada. Nieoficjalnie używany w innych krajach

Dolar kanadyjski jest wyjątkowy, jeżeli chodzi o prezentowanie wizerunków monarchii brytyjskiej. Pierwsza seria (1935) pokazywała cała rodzinę królewską. Przyszła królowa zagościła na banknocie jeszcze jako księżniczka Elżbieta (w wieku 8 lat). To jedyny wizerunek (według mojej wiedzy) Elżbiety na banknocie, zanim została królową. Pierwsza seria miała zdublowane banknoty o tych samych nominałach – osobne w języku angielskim i francuskim

dolar kanadyjski
Lata/emisje: 1935. Emitent: Bank of Canada i osobno Banque du Canada
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 20 dolarów
1935 Series – Bank of Canada, First Series $20 Note – Bank of Canada Museum

dolar kanadyjski
Lata/emisje: 1954-1987. Emitent: Bank of Canada – Banque du Canada
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 1 000 dolarów
Canadian Landscape Series $1 Note – Bank of Canada Museum

dolar kanadyjski
Lata/emisje: 1967. Emitent: Bank of Canada – Banque du Canada
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1 dolar – banknot okolicznościowy z okazji ‎Stulecia Konfederacji Kanadyjskiej (1867-1967)‎
Canadian Landscape Series $1 Commemorative Note – Bank of Canada Museum

dolar kanadyjski
Lata/emisje: 1969-1979. Emitent: Bank of Canada – Banque du Canada
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 2, 20 dolarów
Canadian Landscape Series $1 Commemorative Note – Bank of Canada Museum

dolar kanadyjski
Lata/emisje: 1986-1991. Emitent: Bank of Canada – Banque du Canada
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 2, 20, 1 000 dolarów
Birds of Canada Series $2 Note – Bank of Canada Museum

dolar kanadyjski
Lata/emisje: 2001-2011. Emitent: Bank of Canada – Banque du Canada
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 20 dolarów
Canadian Journey – Bank of Canada, Canadian Journey Series $20 Note – Bank of Canada Museum

dolar kanadyjski
Lata/emisje: 2011-2013. Emitent: Bank of Canada – Banque du Canada
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 20 dolarów
$20 Polymer Note – Bank of Canada. Frontiers Series $20 Note – Bank of Canada Museum

dolar kanadyjski
Lata/emisje: 2015. Emitent: Bank of Canada – Banque du Canada
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 20 dolarów – banknot okolicznościowy, ‎uhonorowanie historycznego panowania królowej Elżbiety II (najdłużej panujący monarcha Wielkiej Brytanii)
Frontiers Series $20 Commemorative Note – Bank of Canada Museum, Portraits in Time – Bank of Canada


Kenia
Obecna waluta: szyling kenijski – Kenyan shilling, Shillingi ya Kenya – KSh – KES. Waluta emitowana przez Bank Centralny Kenii – Central Bank of Kenya, Banki Kuu ya Kenya. Bral wizerunku Elżbiety II
Poprzednie waluty: szyling wschodnioafrykański – East African shilling, Shilingi ya Afrika Mashariki, Scellino dell’Africa orientale, Shilinka Bariga Afrika, شلن شرق أفريقي
Używany przez: Kolonia Kenii, Terytorium Tanganiki, Uganda, Zanzibar, Somali Brytyjskie (Somaliland), Erytrea, Etiopia, Somali Włoskie, Protektorat Adeński, Kolonia Adeńska, Federacja Emiratów Południa, Federacja Arabii Południowej, Protektorat Arabii Południowej, Tanzania. Obecnie są plany przywrócenia szylinga wschodnioafrykańskiego, jako waluty Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej

szyling wschodnioafrykański
Lata/emisje: 1953-1957. Emitent: East African Currency Board
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20, 100 szylingów
EAST AFRICA (banknote.ws)

szyling wschodnioafrykański
Lata/emisje: 1958-1960. Emitent: East African Currency Board
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20, 100 szylingów
EAST AFRICA (banknote.ws)


Kiribati
dolar Kiribati – Kiribati dollar – $ – KBD. Waluta sztywno powiązana z dolarem australijskim w stosunku 1:1. W obiegu występują tylko monety dolara Kiribati, które są zastępowane (z powody zużycia i zaprzestania emisji) monetami dolara australijskiego. Dolar Kiribati nie ma banknotów


Lesotho
loti (liczba mnoga: maloti) – loti – L (lp.) lub M (lm.) – LSL. Waluta emitowana przez Centralny Bank Lesoto – Central Bank of Lesotho, Banka e Kholo ea Lesotho. Brak wizerunku Elżbiety II


Malawi
Obecna waluta: kwacha malawijska – Malawi Kwacha – K – MWK. Waluta emitowana przez Bank Rezerw Malawi – Reserve Bank of Malawi. Brak wizerunku Elżbiety II
Poprzednie waluty: przed 1964 r. obecne Malawi wraz z Zambią były częściami składowymi Rodezji, w której walutami były kolejno: funt południoworodezyjski – Southern Rhodesian pound; funt Rodezji i Niasy – Rhodesia and Nyasaland pound; funt malawijski – Malawian pound, bez wizerunki Elżbiety II

funt południoworodezyjski
Lata/emisje: 1952-1954. Emitent: Southern Rhodesia Currency Board
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów, 1, 5, 10 funtów
SOUTHERN RHODESIA (banknote.ws)

funt południoworodezyjski
Lata/emisje: 1955. Emitent: Central Africa Currency Board
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów, 1, 5 funtów
SOUTHERN RHODESIA (banknote.ws)

funt Rodezji i Niasy
Lata/emisje: 1956-1961. Emitent: Bank of Rhodesia and Nyasaland
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów, 1, 5, 10 funtów
RHODESIA & NYASALAND (banknote.ws)


Malediwy
rupia malediwska – Maldivian rufiyaa, ދިވެހި ރުފިޔާ – Rf lub ރ – MVR. Waluta emitowana przez Władze Monetarne Malediwów – Maldives Monetary Authority. Brak wizerunku Elżbiety II


Malezja
Obecna waluta: ringgit – ringgit Malaysia, ريڠڬيت مليسيا – RM – MYR. Waluta emitowana przez Bank Centralny Malezji – Bank Negara Malaysia. Brak wizerunku Elżbiety II
Poprzednie waluty: dolar Malajów i Brytyjskiego Borneo – Malaya and British Borneo dollar.
Używa przez: Archipelag Riau, Brunei, Federację Malajów, Północne Borneo, Sarawak, Singapur. Patrz: Brunei


Malta
Obecna waluta: euro – ewro – € – EUR – unia walutowa. Waluta emitowana przez Europejski Bank Centralny – European Central Bank. Brak wizerunku Elżbiety II
Poprzednie waluty: funt maltański – Maltese pound – ₤M, później lira maltańska – lira Maltija – Lm – MTL. Na banknotach liry maltańskiej brak wizerunku Elżbiety II. Została zastąpiona euro w 2008 r.

funt maltański
Lata/emisje: 1949. Emitent: Government of Malta
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów, 1, funt
MALTA (banknote.ws)

funt maltański
Lata/emisje: 1963. Emitent: Government of Malta
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów, 1, 5 funtów
MALTA (banknote.ws)

funt maltański
Lata/emisje: 1967. Emitent: Government of Malta
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów, 1, 5 funtów
MALTA (banknote.ws)


Mauritius
Obecna waluta: rupia Mauritiusu – Mauritian rupee, roupie mauricienne, rupi morisie, மொரீசியஸ் ரூபாய், मॉरिशियाई रुपया – Rs – MUR. Waluta emitowana przez Bank Mauritiusu – Bank of Mauritius, Banque de Maurice

rupia Mauritiusu
Lata/emisje: 1954. Emitent: Government of Mauritius
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 25, 1 000 rupii
MAURITIUS – GOVERNMENT OF MAURITIUS (banknote.ws)

rupia Mauritiusu
Lata/emisje: 1967. Emitent: Bank of Mauritius
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 25, 50 rupii
MAURITIUS – BANK OF MAURITIUS (banknote.ws)


Mozambik (nie należał nigdy do imperium brytyjskiego)
metical – metical – MT lub MTn – MZN. Waluta emitowana przez Bank Mozambiku – Banco de Moçambique. Brak wizerunku Elżbiety II


Namibia
dolar namibijski – Namibian dollar – N$ – NAD. Waluta emitowana przez Bank Namibii – Bank of Namibia. Brak wizerunku Elżbiety II


Nauru
dolar australijski, patrz: Australia


Nigeria
naira – naira – ₦ – NGN. Waluta emitowana przez Bank Centralny Nigerii – Central Bank of Nigeria. Brak wizerunku Elżbiety II


Nowa Fundlandia, obecnie część Kanady
dolar kanadyjski, patrz: Kanada. Wcześniejsze waluty – funt nowofundlandzki, później dolar nowofundlandzki. Obie bez wizerunku Elżbiety II


Nowa Zelandia
Obecna waluta: dolar nowozelandzki – New Zealand dollar, tāra o Aotearoa – $ – NZD. Waluta emitowana przez Bank Rezerwy Nowej Zelandii – Reserve Bank of New Zealand. Używana przez: Wyspy Cooka, Niue, Pitcairn, Dependencja Rossa, Tokelau oraz nieoficjalnie w innych krajach
Poprzednie waluty: funt nowozelandzki – New Zealand pound – £ NZ. Bez wizerunku Elżbiety II

dolar nowozelandzki
Lata/emisje: 1967-1981. Emitent: Reserve Bank of New Zealand
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 2, 5, 10, 20, 100 dolarów
The history of banknotes in New Zealand – Reserve Bank of New Zealand (rbnz.govt.nz)

dolar nowozelandzki
Lata/emisje: 1981-1992. Emitent: Reserve Bank of New Zealand
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
The history of banknotes in New Zealand – Reserve Bank of New Zealand (rbnz.govt.nz)

dolar nowozelandzki
Lata/emisje: 1990. Emitent: Reserve Bank of New Zealand
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 dolarów – banknot okolicznościowy: 150. rocznica Traktatu Waitangi
The history of banknotes in New Zealand – Reserve Bank of New Zealand (rbnz.govt.nz)

dolar nowozelandzki
Lata/emisje: 1992-1999. Emitent: Reserve Bank of New Zealand
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 20 dolarów
The history of banknotes in New Zealand – Reserve Bank of New Zealand (rbnz.govt.nz)

dolar nowozelandzki
Lata/emisje: 1996. Emitent: Reserve Bank of New Zealand
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 20 dolarów – banknot okolicznościowy z okazji 70 urodzin Elżbiety II
P-184 (banknote.ws)

dolar nowozelandzki
Lata/emisje: 1999-2014. Emitent: Reserve Bank of New Zealand
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 20 dolarów
The history of banknotes in New Zealand – Reserve Bank of New Zealand (rbnz.govt.nz)

dolar nowozelandzki
Lata/emisje: 2015-2018. Emitent: Reserve Bank of New Zealand
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 20 dolarów
The history of banknotes in New Zealand – Reserve Bank of New Zealand (rbnz.govt.nz)


Pakistan
rupia pakistańska – Pakistani rupee, روپیہ – Rs – PKR. Waluta emitowana przez Państwowy Bank Pakistanu – State Bank of Pakistan, بینک دَولتِ پاکِستان. Brak wizerunku Elżbiety II


Papua-Nowa Gwinea
kina – kina – K – PGK. Waluta emitowana przez Bank Papui-Nowej Gwinei – Bank of Papua New Guinea. Brak wizerunku Elżbiety II


Południowa Afryka
rand – rand – R – ZAR. Waluta emitowana przez Południowoafrykański Bank Rezerw – South African Reserve Bank. Waluta używana, w ramach unii walutowej, przez: Namibia, Lesotho, Eswatini oraz nieoficjalnie w innych krajach. Wcześniejsza waluta funt Południowej Afryki – South African pound, Suid-Afrikaanse pond. Wcześniejsza i obecna waluta bez wizerunku Elżbiety II


Rwanda (nie należała nigdy do imperium brytyjskiego)
frank rwandyjski – franc rwandais, Ifaranga ry’u Rwanda – FRw lub RF, – RWF. Waluta emitowana przez Narodowy Bank Rwandy – Banque Nationale du Rwanda. Brak wizerunku Elżbiety II


Saint Kitts i Nevis
dolar wschodniokaraibski, patrz: Antigua i Barbuda


Saint Lucia
dolar wschodniokaraibski, patrz: Antigua i Barbuda


Saint Vincent i Grenadyny
dolar wschodniokaraibski, patrz: Antigua i Barbuda


Samoa
tala – tālā – $ – WST. Waluta emitowana przez Bank Centralny Samoa – Faletupe Tutotonu o Samoa. Wcześniejszą walutą był funt Samoa Zachodniego – Western Samoan pound, później funt nowozelandzki – New Zeland pound – £. Obecna i poprzednie waluty bez wizerunku Elżbiety II


Seszele
Obecna waluta: rupia seszelska – Seychellois rupee, roupie seychelloise – Rs – SCR. Waluta emitowana przez Bank Centralny Seszeli – Banque centrale des Seychelles

rupia seszelska
Lata/emisje: 1954-1967. Emitent: Government of Seychelles
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 50 rupii
SEYCHELLES (banknote.ws)

rupia seszelska
Lata/emisje: 1968-1975. Emitent: Government of Seychelles
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20, 50, 100 rupii
SEYCHELLES (banknote.ws)


Sierra Leone
leone – leone – Le – SLL. Waluta emitowana przez Bank Sierra Leone – Bank of Sierra Leone. Brak wizerunku Elżbiety II


Singapur
Obecna waluta: dolar singapurski – Singapore dollar, 新加坡元, dolar Singapura, சிங்கப்பூர் வெள்ளி – $ – SGD. Waluta emitowana przez Władze Monetarne Singapuru – Monetary Authority of Singapore. Używana także w Brunei – unia walutowa. Brak wizerunku Elżbiety II
Poprzednie waluty: dolar Malajów i Brytyjskiego Borneo – Malaya and British Borneo dollar.
Używa przez: Archipelag Riau, Brunei, Federację Malajów, Północne Borneo, Sarawak, Singapur. patrz: Brunei


Sri Lanka (dawniej Cejlon)
Obecna waluta: rupia lankijska (rupia Sri Lanki) – Sri Lankan rupee, ශ්‍රී ලංකා රුපියල්, இலங்கை ரூபாய் – රු, ரூ, Rs – LKR. Waluta emitowana przez Bank Centralny Sri Lanki – Central Bank of Sri Lanka, ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව, இலங்கை மத்திய வங்கி

rupia lankijska
Lata/emisje: 1952-1954. Emitent: Central Bank of Ceylon
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 2, 5, 50, 100 rupii
CEYLON & SRI LANKA – CENTRAL BANK OF CEYLON (banknote.ws)

rupia lankijska
Lata/emisje: 1953-1954. Emitent: Central Bank of Ceylon
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10 rupii
CEYLON & SRI LANKA – CENTRAL BANK OF CEYLON (banknote.ws)


Tanganika (obecnie część Tanzanii)
przed 1964 r. w obiegu szyling wschodnioafrykański, patrz: Kenia


Tanzania
szyling tanzański – Tanzanian shilling, Shilingi ya Tanzania – TSh – TZS. Waluta emitowana przez Bank Tanzanii – Bank of Tanzania, Benki Kuu ya Tanzania. Brak wizerunku Elżbiety II. Przed 1966 r. w obiegu szyling wschodnioafrykański, patrz: Kenia


Tonga
paʻanga – paʻanga – T$ – TOP. Waluta emitowana przez Narodowy Bank Rezerw Tonga – Pangikē Pule Fakafonua ʻo Tonga. Brak wizerunku Elżbiety II


Trynidad i Tobago
Obecna waluta: dolar Trynidadu i Tobago – Trinidad and Tobago dollar – $ – TTD. Waluta emitowana przez Bank Centralny Trinidadu i Tobago – Central Bank of Trinidad and Tobago
Poprzednie waluty: dolar Brytyjskich Indii Zachodnich – British West Indies dollar.
Używana przez: Antigua, Barbados, Dominika, Grenada, Gujana Brytyjska, Saint Kitts, Saint Lucia, Saint Vincent, Trynidad i Tobago, patrz: Antigua i Barbuda

dolar Trynidadu i Tobago
Lata/emisje: 1964. Emitent: Central Bank of Trinidad and Tobago
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20 dolarów
TRINIDAD & TOBAGO (banknote.ws)


Tuvalu
dolar Tuvalu – Tuvaluan dollar – $ – nieoficjalnie TVD. Obecnie nie emituje banknotów. Waluta ściśle związana z dolarem australijskim w stosunku 1:1, który jest również prawnym środkiem płatniczym. W obiegu występują zarówno monety dolara australijskiego i dolara Tuvalu oraz banknoty dolara australijskiego. W praktyce monety dolara Tuvalu są spotykane rzadko. Tuvalu bije monety przeznaczone na rynek kolekcjonerski. Na moneta wizerunek Elżbiety II, choć podejmowane były próby usunięcia jej wizerunku, bez powodzenia


Uganda
Obecna waluta: szyling ugandyjski – Ugandan shilling, Shilingi ya Uganda – USh – UGX. Waluta emitowana przez bank Ugandy – Bank of Uganda, Benki Kuu ya Uganda. W obiegu także dolar amerykański, funt szterling i euro. Brak wizerunku Elżbiety II
Poprzednie waluty: szyling wschodnioafrykański – East African shilling, Shilingi ya Afrika Mashariki, patrz: Kenia


Vanuatu
vatu – vatu – VT – VUV. Waluta emitowana przez Bank Rezerw Vanuatu – Reserve Bank of Vanuatu. Vatu nie ma podjednostki. Poprzednia waluta – frank Nowych Hebrydów – New Hebrides franc, franc des Nouvelles-Hébrides. Obie waluty bez wizerunku Elżbiety II


Wyspy Salomona
Obecna waluta: dolar Wysp Salomona – Solomon Islands dollar – $ – SBD. Waluta emitowana przez Bank Centralny Wysp Salomona – Central Bank of Solomon Islands
Poprzednie waluty: funt australijski – Australian pound, dolar australijski – Australian dollar, patrz: Australia. Podczas II wojny światowej także funt Oceanii – Japanese government-issued Oceanian Pound

dolar Wysp Salomona
Lata/emisje: 1977-1981. Emitent: Solomon Islands Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 2, 5, 10, 20 dolarów
SOLOMON ISLANDS (banknote.ws)

dolar Wysp Salomona
Lata/emisje: 1984. Emitent: Central Bank of Solomon Islands
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10, 20 dolarów
SOLOMON ISLANDS (banknote.ws)


Zambia
Obecna waluta: kwacha zambijska – Zambian kwacha – K – ZMW). Waluta emitowana przez Bank Zambii – Bank of Zambia. Brak wizerunku Elżbiety II
Poprzednie waluty: Przed 1964 r. obecna Zambia wraz z Malawi były częściami składowymi Rodezji. w której kolejno walutami były: funt południoworodezyjski – Southern Rhodesian pound; funt Rodezji i Niasy – Rhodesia and Nyasaland pound, patrz: Malawi; funt zambijski – Zambian pound

funt zambijski
Lata/emisje: 1963. Emitent: Bank of Zambia
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1 funt – nominał planowany do wprowadzenia, reprodukcja
ZAMBIA (banknote.ws)


Zanzibar, obecnie część Tanzanii
przed wcieleniem do Tanzanii walutami były: rial Zanzibaru (1882-1908, tylko monety); rupia Zanzibaru (1908-1935, brak wizerunku Elżbiety II); szyling wschodnioafrykański (1935–1964), patrz: Kenia; oraz rupia indyjska – bez wizerunku Elżbiety II


Zimbabwe (zawieszone członkostwo od 2002)
dokładniejsze opisanie waluty obecnego Zimbabwe jest skomplikowane. Przed uzyskanie niepodległości, walutami były kolejno: funt południoworodezyjski – Southern Rhodesian pound; funt Rodezji i Niasy – Rhodesia and Nyasaland pound, patrz: Malawi i Zambia; funt rodezyjski – Rhodesian pound. Po uzyskaniu niepodległości (Rodezja zmieniła nazwę na Zimbabwe), od 1980 do 2009 walutą był dolar Zimbabwe oraz waluta awaryjna (różnego rodzaju czeki) denominowana w dolarach Zimbabwe – Zimbabwean dollar – $. Z powodu licznych denominacji, powodowanych hiperinflacją, kody ISO 4217 waluty zmieniały się kolejno: ZWR, ZWD, ZWN, ZWR. W 2009 r. dolar Zimbabwe przestał być prawnym środkiem płatniczym (zdemonetyzowany w 2015). Rolę prawnych środków płatniczych przejęły waluty obce: rand (Południowa Afryka), pula (Botswana), funt szterling, rupia indyjska, euro, jen, dolar australijski, juan (renminbi), dolar amerykański. W 2016 waluty obce przestały być prawnymi środkami płatniczymi, przynajmniej oficjalnie, i wprowadzono ponownie dolara Zimbabwe – ZWL, który był w obiegu od czerwca 2019 r. do marca 2020 r., po czym do obiegu ponownie dopuszczono waluty obce. Wizerunki banknotów Zimbabwe na stronie banknote.ws

funt rodezyjski
Lata/emisje: 1964. Emitent: Reserve Bank of Rhodesia
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów, 1, 5 funtów
RHODESIA (banknote.ws)

funt rodezyjski
Lata/emisje: 1966-1968. Emitent: Reserve Bank of Rhodesia
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów, 1, 5 funtów
RHODESIA (banknote.ws)


Dependencje Korony Brytyjskiej – Crown Dependencies

Jersey
funt Jersey – Jersey pound, livre de Jersey – £ – nieoficjalnie JEP. Waluta emitowana przez Departament Skarbu i Zasobów, Stany Jersey‎ – Treasury and Resources Department, States of Jersey. Powiązany z funtem szterlingiem Banku Anglii w stosunku 1:1

funt Jersey
Lata/emisje: 1963-1972. Emitent: Treasury of the States of Jersey
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów, 1, 5, 10 funtów
JERSEY (banknote.ws)

funt Jersey
Lata/emisje: 1976-1988. Emitent: Treasury of the States of Jersey
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20 funtów
JERSEY (banknote.ws)

funt Jersey
Lata/emisje: 1989. Emitent: Treasury of the States of Jersey
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20, 50 funtów
JERSEY (banknote.ws)

funt Jersey
Lata/emisje: 1993. Emitent: Treasury of the States of Jersey
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20, 50 funtów
JERSEY (banknote.ws)

funt Jersey
Lata/emisje: 1995. Emitent: Treasury of the States of Jersey
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1 funt – banknot okolicznościowy z okazji 50. rocznicy wyzwolenia Jersey
JERSEY (banknote.ws)

funt Jersey
Lata/emisje: 2000. Emitent: Treasury of the States of Jersey
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20, 50 funtów
JERSEY (banknote.ws)

funt Jersey
Lata/emisje: 2004. Emitent: Treasury of the States of Jersey
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1 funt – banknot okolicznościowy z okazji 800-lecia Jersey (1204-2004)
JERSEY (banknote.ws)

funt Jersey
Lata/emisje: 2010-2018. Emitent: Treasury of the States of Jersey
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20, 50 funtów
JERSEY (banknote.ws)

funt Jersey
Lata/emisje: 2012. Emitent: Treasury of the States of Jersey
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 100 funtów – banknot okolicznościowy z okazji Diamentowego Jubileuszu Elżbiety II 1952-2012
JERSEY (banknote.ws)


Guernsey
funt Guernsey – Guernsey pound; livre de Guernesey – £ – nieoficjalnie GGP. Waluta emitowana przez Departament Skarbu i Zasobów, Stany Guernsey – Treasury and Resources Department, States of Guernsey. Powiązany z funtem szterlingiem w stosunku 1:1

funt Guernsey
Lata/emisje: 1994-2015. Emitent: States Treasurer of The States of Guernsey
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20, 50 funtów
GUERNSEY (banknote.ws)

funt Guernsey
Lata/emisje: 2012. Emitent: States Treasurer of The States of Guernsey
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 20 funtów – banknot okolicznościowy z okazji Diamentowego jubileuszu Elżbiety II 1952-2012 / Elizabeth II’s Diamond Jubilee 1952-2012
GUERNSEY (banknote.ws)


Wyspa Man
funt manx, funt Wyspy Man – Manx pound, Punt Manninagh – £ – nieoficjalnie IMP. Waluta emitowana przez Skarbiec Wyspy Man – Isle of Man Treasury. Powiązany z funtem szterlingiem w stosunku 1:1

funt manx
Lata/emisje: 1961 i 1967. Emitent: Isle of Man Government / Isle of Man Bank Limited
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów, 1, 5 funtów
ISLE OF MAN (banknote.ws)

funt manx
Lata/emisje: 1971. Emitent: Isle of Man Government / Isle of Man Bank Limited
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 nowych pensów
ISLE OF MAN (banknote.ws)

funt manx
Lata/emisje: 1972-1991. Emitent: Isle of Man Government / Isle of Man Bank Limited
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 nowych pensów, 1, 5, 10 funtów
ISLE OF MAN (banknote.ws)

funt manx
Lata/emisje: 1979. Emitent: Isle of Man Government / Isle of Man Bank Limited
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 20 funtów – banknot okolicznościowy z okazji 1000-lecia Wyspy Man / Millennium of Isle of Man (979-1979)
ISLE OF MAN (banknote.ws)

funt manx
Lata/emisje: 1979-1987. Emitent: Isle of Man Government / Isle of Man Bank Limited
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 nowych pensów, 1, 5, 10, 20, 50 funtów
ISLE OF MAN (banknote.ws)

funt manx
Lata/emisje: 1990-2011. Emitent: Isle of Man Government / Isle of Man Bank Limited oraz Isle of Man Government / Isle of Man Bank
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20 funtów
ISLE OF MAN (banknote.ws)

funt manx
Lata/emisje: 2013-. Emitent: Isle of Man Government / Isle of Man Bank Limited
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20 funtów
ISLE OF MAN (banknote.ws)


Państwa stowarzyszone

Niue
dolar Niue – Niue dollar – $ – NZD. De facto lokalna emisja dolara nowozelandzkiego. Na terytorium bite są tylko monety przeznaczone na rynek kolekcjonerski z wizerunkiem Elżbiety II


Wyspy Cooka
dolar Wysp Cooka – Cook Islands dollar, tāra Kūki 'Āirani – $. Został zastąpiony dolarem nowozelandzkim i przestał być prawnym środkiem płatniczym (banknoty w 1995 r., monety w 2016 r.), za wyjątkiem banknotu o nominale 3 dolarów Wysp Cooka. Obecnie są bite monety przeznaczone na rynek kolekcjonerski. Monety z wizerunkiem Elżbiety II


Terytoria Zamorskie Australii – External Territory

Australijskie Terytorium Antarktyczne; Norfolk, Wyspa Bożego Narodzenia; Wyspy Ashmore i Cartiera; Wyspy Heard i McDonalda; Wyspy Kokosowe; Wyspy Morza Koralowego. Na wszystkich terytoriach prawnym środkiem płatniczym jest dolar australijski; patrz: Australia


Terytoria Zamorskie Nowej Zelandii – New Zealand Realm

Dependencja Rossa, Tokelau. Na terytoriach prawnym środkiem płatniczym jest dolar nowozelandzki, patrz: Nowa Zelandia


Brytyjskie Terytoria Zamorskie – British Overseas Territories

Akrotiri i Dhekelia
euro


Anguilla
dolar wschodniokaraibski, patrz: Antigua i Barbuda


Bermudy
Obecna waluta: dolar bermudzki – Bermudian dollar – $ – BMD. Waluta emitowana przez ‎Władze Monetarne Bermudów – Bermuda Monetary Authority. Waluta powiązana z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1
Poprzednie waluty: funt bermudzki – Bermudian pound – £. Waluta powiązana z funtem szterlingiem

funt bermudzki
Lata/emisje: 1952-1996. Emitent: Bermuda Government
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10 szylingów, 1, 5, 10 funtów
BERMUDA (banknote.ws)

dolar bermudzki
Lata/emisje: 1970. Emitent: Bermuda Government
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20, 50 funtów
BERMUDA (banknote.ws)

dolar bermudzki
Lata/emisje: 1974-1988. Emitent: Bermuda Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20, 50, 100 funtów
BERMUDA (banknote.ws)

dolar bermudzki
Lata/emisje: 1988-1989. Emitent: Bermuda Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 2, 5, 10, 20, 50, 100 funtów
BERMUDA (banknote.ws)

dolar bermudzki
Lata/emisje: 1992-1999. Emitent: Bermuda Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 2, 5, 10, 20, 50, 100 funtów
BERMUDA (banknote.ws)

dolar bermudzki
Lata/emisje: 2000 i 2007. Emitent: Bermuda Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 2, 5, 10, 20, 50, 100 funtów
BERMUDA (banknote.ws)

dolar bermudzki
Lata/emisje: 2003. Emitent: Bermuda Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 funtów – banknot okolicznościowy z okazji 50. rocznicy koronacji Elżbiety II
BERMUDA (banknote.ws)

dolar bermudzki
Lata/emisje: 2009. Emitent: Bermuda Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 2, 5, 10, 20, 50, 100 funtów, Wersja banknotu ze znakiem „bermudzkiej cebuli” w miejscu serii
BERMUDA (banknote.ws)


Brytyjskie Terytorium Antarktyczne
funt szterling, patrz: Wielka Brytania


Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego
funt szterling, patrz: Wielka Brytania


Brytyjskie Wyspy Dziewicze
dolar amerykański


Falklandy
funt falklandzki – Falkland Islands pound – £ – FKP. Powiązany z funtem szterlingiem w stosunku 1:1. Waluta emitowana przez Rząd Falklandów – Government of the Falkland Islands

funt falklandzki
Lata/emisje: 1960-1975. Emitent: Government of the Falkland Islands
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10 szylingów, 1, 5 funtów
FALKLAND ISLANDS (banknote.ws)

funt falklandzki
Lata/emisje: 1969-1982. Emitent: Government of the Falkland Islands
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 pensów, 10 funtów
FALKLAND ISLANDS (banknote.ws)

funt falklandzki
Lata/emisje: 1983. Emitent: Government of the Falkland Islands
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5 funtów – banknot okolicznościowy z okazji 150-lecia rządów Wielkiej Brytanii (1833-1983)
FALKLAND ISLANDS (banknote.ws)

funt falklandzki
Lata/emisje: 1984-1990. Emitent: Government of the Falkland Islands
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 10, 20, 50 funtów
FALKLAND ISLANDS (banknote.ws)

funt falklandzki
Lata/emisje: 2005-2001. Emitent: Government of the Falkland Islands
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20 funtów
FALKLAND ISLANDS (banknote.ws)


Georgia Południowa i Sandwich Południowy
funt szterling, patrz: Wielka Brytania


Gibraltar
funt gibraltarski – Gibraltar pound – £- GIP. Powiązany z funtem szterlingiem w stosunku 1:1, Waluta emitowana przez Rząd Gibraltaru – HM Government of Gibraltar

funt gibraltarski
Lata/emisje: 1975-1988. Emitent: Government of Gibraltar
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 20, 50 funtów
GIBRALTAR (banknote.ws)

funt gibraltarski
Lata/emisje: 1995. Emitent: Government of Gibraltar
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20, 50 funtów szterlingów
GIBRALTAR (banknote.ws)

funt gibraltarski
Lata/emisje: 2006. Emitent: Government of Gibraltar
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 10, 20, 50 funtów szterlingów
GIBRALTAR (banknote.ws)

funt gibraltarski
Lata/emisje: 2010-2018. Emitent: Government of Gibraltar
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20, 50, 100 funtów szterlingów
GIBRALTAR (banknote.ws)

funt gibraltarski
Lata/emisje: 2021-. Emitent: Government of Gibraltar
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 20 funtów szterlingów
opis na blogu


Kajmany
dolar kajmański – Cayman Islands Dollar – $ – KYD. Waluta emitowana przez Urząd Monetarny Wysp Kajmanów – Cayman Islands Monetary Authority. Powiązany z dolarem amerykańskim w stosunku 1 KYD : 1,20 USD

dolar kajmański
Lata/emisje: 1971. Emitent: Cayman Islands Currency Board
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 25 dolarów
CAYMAN ISLANDS (banknote.ws)

dolar kajmański
Lata/emisje: 1974. Emitent: Cayman Islands Currency Board
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 25, 40, 50, 100 dolarów
CAYMAN ISLANDS (banknote.ws)

dolar kajmański
Lata/emisje: 1991. Emitent: Cayman Islands Currency Board
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 25, 100 dolarów
CAYMAN ISLANDS (banknote.ws)

dolar kajmański
Lata/emisje: 1996. Emitent: Cayman Islands Currency Board
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 25, 100 dolarów
CAYMAN ISLANDS (banknote.ws)

dolar kajmański
Lata/emisje: 1998. Emitent: Cayman Islands Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 25, 100 dolarów
CAYMAN ISLANDS (banknote.ws)

dolar kajmański
Lata/emisje: 2001. Emitent: Cayman Islands Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 50 dolarów
CAYMAN ISLANDS (banknote.ws)

dolar kajmański
Lata/emisje: 2003. Emitent: Cayman Islands Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 25, 50 dolarów
CAYMAN ISLANDS (banknote.ws)

dolar kajmański
Lata/emisje: 2005-2006. Emitent: Cayman Islands Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 25, 100 dolarów
CAYMAN ISLANDS (banknote.ws)

dolar kajmański
Lata/emisje: 2010-2018. Emitent: Cayman Islands Monetary Authority
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10, 25, 50, 100 dolarów
CAYMAN ISLANDS (banknote.ws)


Montserrat
dolar wschodniokaraibski, patrz: Antigua i Barbuda


Pitcairn
dolar nowozelandzki, patrz Nowa Zelandia
Na terytorium bite są także monety dolara Wysp Pitcairn – Pitcairn Islands dollar, przeznaczone na rynek kolekcjonerski, Dolar Wysp Pitcairn nie jest walutą, w definicyjnym znaczeniu.


Turks i Caicos
dolar amerykański


Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha
funt Świętej Heleny – Saint Helena pound – £ – SHP. Waluta emitowana przez ‎Rząd Świętej Heleny‎ – Government of Saint Helena. Powiązany z funtem szterlingiem w stosunku 1:1

funt Świętej Heleny
Lata/emisje: 1976-1979. Emitent: Government of St. Helena
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 50 pensów, 1, 5, 10 funtów
SAINT HELENA (banknote.ws)

funt Świętej Heleny
Lata/emisje: 1981-1986. Emitent: Government of St. Helena
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 20 funtów
SAINT HELENA (banknote.ws)

funt Świętej Heleny
Lata/emisje: 1998-2012. Emitent: Government of St. Helena
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 5, 10, 20 funtów
SAINT HELENA (banknote.ws)


Kolonie korony brytyjskiej – crown colony

Aden, od 1967 część Republiki Jemenu
obecna waluta: rial jemeński – bez wizerunku Elżbiety II
poprzednia waluty: szyling wschodnioafrykański – patrz: Kenia


Australia Południowa, obecnie Związek Australijski. patrz: Australia
obecna waluta: dolar australijski
poprzednia waluta: funt australijski


Australia Zachodnia, obecnie Związek Australijski, patrz: Australia
obecna waluta: dolar australijski
poprzednia waluta: funt australijski


Basuto, od 1966 Królestwo Lesotho
obecna waluta: loti – bez wizerunku Elżbiety II
poprzednie waluty: funt szterling – patrz Wielka Brytania; rand – patrz: Południowa Afryka


Beczuana. od 1966 Republika Botswany
obecna waluta: pula – bez wizerunku Elżbiety II
poprzednia waluta: rand – patrz: Południowa Afryka


Bermudy, od 1981 dependencja brytyjska, patrz: Bermudy
obecna waluta: dolar bermudzki
poprzednia waluta: funt bermudzki


Birma, od 1984 niepodległe państwo Republika Związku Mjanmy
obecna waluta: kiat – bez wizerunki Elżbiety II
poprzednie waluty: rupia birmańska – bez wizerunku, rupia indyjska – bez wizerunku, funt szterling – patrz: Wielka Brytania


Borneo Północne, od 1963 część Malezji
obecna waluta: ringgit – bez wizerunku Elżbiety II
poprzednia waluta: dolar Borneo Północnego – brak wizerunku


Cejlon, od 1972 niepodległe państwo Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki
obecna waluta: rupia lankijska / rupia Sri Lanki, patrz: Sri Lanka


Connecticut, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Cypr, od 1960 niepodległe państwo Republika Cypryjska
obecna waluta: euro – bez wizerunku Elżbiety II
poprzednia waluta: funt cypryjski / lir cypryjski, patrz: Cypr


Delaware, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Dolna Kanada, obecnie Kanada
obecna waluta: dolar kanadyjski, patrz Kanada


Falklandy, od 1981 brytyjska dependencja
obecna waluta: funt falklandzki, patrz Flaklandy


Floryda Wschodnia, od 1783 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Floryda Zachodnia, od 1783 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Georgia, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Gambia, od 1965 niepodległe państwo Republika Gambii
obecna waluta: dalasi, patrz: Gambia


Gibraltar, od 1981 brytyjska dependencja
obecna waluta: funt gibraltarski, patrz: Gibraltar


Górna Kanada, obecnie Kanada
obecna waluta: dolar kanadyjski, patrz Kanada


Gujana Brytyjska, od 1966 niepodległe państwo Kooperacyjna Republika Gujany, patrz: Gujana


Honduras Brytyjski, od 1981 niepodlegle państwo Belize, patrz: Belize


Hongkong, od 1981 brytyjska dependencja, od 1997 część Chińskiej Republiki Ludowej
obecna waluta: dolar Hongkongu – Hong Kong dollar – 港元 – $ – HKD. Waluta emitowana przez Władze Monetarne Hongkongu. Banknoty o nominale 10 dolarów i monety emitowane są przez Rząd Hongkongu. Banknoty o nominale 20, 50, 100, 500, 1 000 dolarów przez licencjonowane banki komercyjne: HSBC, Bank of China, and Standard Chartered. Waluta używana nieoficjalnie w Makau

dolar Hongkongu
Lata/emisje: 1952-1965. Emitent: Government of Hong Kong
Nominały z wizerunkiem Elżbiety II: 1, 5, 10 centów, 1 dolar
HONG KONG – GOVERNMENT (banknote.ws)


Jamajka, od 1962 niepodlegle państwo Jamajka, patrz Jamajka


Kajmany, od 1981 brytyjska dependencja, patrz: Kajmany


Karolina Północna, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Karolina Południowa, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Kenia, od 1963 niepodlegle państwo Republika Kenii, patrz: Kenia


Kolonia Przylądkowa, od 1910 część Związku Południowej Afryki, od 1961 Południowa Afryka, patrz: Południowa Afryka


Kolumbia Brytyjska, od 1871 część Kanady, patrz: Kanada


Labuan, od 1906 Straits Settlements, od 1946 Borneo Północne, od 1963 Malezja
obecna waluta: ringgit, patrz: Malezja
poprzednie waluty: dolar Straits (tylko monety); dolar Borneo Północnego – bez wizerunków Elżbiety II


Malta, od 1964 niepodlegle państwo Republika Malty, patrz Malta


Maryland, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Massachusetts Bay, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Natal, od 1910 część Związku Południowej Afryki, od 1961 Południowa Afryka, patrz: Południowa Afryka


New Hampshire, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


New Jersey, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Nowa Fundlandia, od 1949 część Kanady, patrz: Kanada


Nowa Południowa Walia, od 1901 część Związku Australijskiego, patrz: Australia


Nowa Zelandia, od 1907 dominium brytyjskie, od 1947 niepodlegle państwo Nowa Zelandia, patrz: Nowa Zelandia


Nowy Jork, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Pensylwania, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Prowincja Kanady, obecnie Kanada, patrz: Kanada


Quebec, obecnie Kanada, patrz: Kanada


Queensland, od 1901 część Związku Australijskiego, patrz: Australia


Rhode Island i Plantacje Providence, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Rodezja Południowa, od 1980 niepodlegle państwo Zimbabwe, patrz: Zimbabwe


Saint Christopher-Nevis-Anguilla, od 1981 dependencja brytyjska
obecna waluta: dolar wschodniokaraibski, patrz: Antigua i Barbuda


Sarawak, od 1963 część Malezji
obecna waluta: ringgit, patrz Malezja
poprzednia waluta: dolar Sarawaku – bez wizerunku Elzbiety II


Sierra Leone, od 1961 niepodlegle państwo Republika Sierra Leone, patrz: Sierra Leone


Singapur, od 1963 część Malezji, od 1965 niepodlegle państwo Republika Singapuru, patrz Singapur


Straits Settlements, w 1946 roku, poszczególne terytoria podzielone pomiędzy kolonię Singapuru, Borneo Północne i Związek Malajski, patrz: Labuan


Tasmania, od 1901 część Związku Australijskiego, patrz: Australia


Vancouver, obecnie Kanada, patrz: Kanada


Wiktoria, od 1901 część Związku Australijskiego, patrz: Australia


Wirginia, od 1776 część Stanów Zjednoczonych Ameryki
obecna waluta: dolar amerykański – bez wizerunku Elżbiety II


Złote Wybrzeże, od 1957 niepodległe państwo Republika Ghany
obecna waluta: cedi, patrz: Ghana
poprzednia waluta: funt Brytyjskiej Afryki Zachodniej – bez wizerunku Elżbiety II


Podróż Elżbiety II w czasie

Elizabeth Alexandra Mary, z dynastii Windsorów, przyszła na świat 21 kwietnia 1926 w Londynie. Córka króla Jerzego VI i jego małżonki, Elżbiety Bowes-Lyon. Portrety ułożone chronologicznie.

Wiek: 8 lat. Banknot 20 dolarów kanadyjskich, 1935, wersja z angielskimi tekstami

Wiek: 25 lat. Pierwszy kanadyjski banknot z Elżbietą II; 1 dolar kanadyjski, 1954

Portret ten znalazł się również ma banknocie okolicznościowym 20 dolarów kanadyjskich z 2015 – banknot wyemitowany z okazji historycznego panowania królowej Elżbiety II (najdłużej panujący monarcha Wielkiej Brytanii). Główny portret przedstawia Elżbietę II w wieku 84/85 lat

Wiek: 26 lat. Banknot 5 rupii seszelskich, 1954; 10 szylingów funta falklandzkiego; 1 funt australijski, 1953; 1 rupia lankijska, 1952; 5 szylingów funta bermudzkiego, 1952; 250 milimów funta cypryjskiego, 1955

Ostatni portret (funt cypryjski) został wykorzystany przez ok. 15 innych państw

Wiek: 28 lat. Banknot 100 szylingów wschodnioafrykańskich, 1958 oraz 50 centów dolara bahamskiego, 1965

Zdjęcie wykorzystano również na banknocie 5 funtów szterlingów Royal Bank of Scotland z 2002

Wiek: 29 lat. Banknot 50 rupii Mauritiusu, 1967 oraz 10 szylingów funta rodezyjskiego, 1964

Wiek: 30 lat. Banknot 5 funtów szterlingów, 1970 oraz 10 funtów szterlingów, 1975

Wiek: 34 lata. Banknot 40 dolarów kajmańskich, 1974; 50 funtów gibraltarskich 1986 oraz 10 szylingów, 1960 i 1 funta szterlinga, 1960

Wiek: 36 lat. Banknot 20 dolarów Wysp Salomona, 1984

Wiek: ok. 37 lat. Banknot 5 funtów szterlingów, 1963

Wiek: 38 lat. Banknot 1 dolara australijskiego, 1966

Wiek: 40 lat. Banknot 1 funt Świętej Heleny. 1981 oraz banknot 100 dolarów bermudzkich, 2009

Wiek: ok. 50 lat. Banknot 20 dolarów kanadyjskich. 1991

Wiek: 51 lat. Banknot 50 funtów manx, 1983 oraz 5 funtów gibraltarskich, 2011

Zdjęcie to zostało wykorzystane w 9 innych państwach

Wiek: 52 lata. Banknot 1 funta Jersey, 1989

Wiek: 58 lat. Banknot 5 dolarów australijskich, 1992, 1995, 2016 oraz 2 dolary kanadyjskie, 1986

Wiek: 59/60 lat. Banknot 5 funtów szterlingów, 1990

Wiek: 60 lat. Banknot 20 dolarów nowozelandzkich. 1999

Wiek: 66 lat. Banknot 20 funtów gibraltarskich, 1995

Wiek: 73 lata. Banknot 100 dolarów Fidżi, 2007

Wiek: 74 lata. Banknot 20 dolarów kanadyjskich, 2004

Wiek: ok. 75 lat i 28 lat. Banknot okolicznościowy 5 funtów szterlingów, 2002, Royal Bank of Scotland, Złoty Jubileusz 1952-2002

Wiek: 78 lat. Banknot 100 funtów Jersey, 2012, banknot okolicznościowy z okazji Diamentowego Jubileuszu Elżbiety II 1952-2012

Wiek: 82 lat. Banknot okolicznościowy 10 funtów, 2012, Royal Bank of Scotland, Diamentowy Jubileusz 1952-2012

Kolejne zdjęcie (drugie od lewej) wykonane w latach 40 XX w. Trzeci obraz przedstawia królową z rodziną w zamku Balmoral, a czwarty obraz przedstawia królową z księciem Edynburga i Jego Wysokością Księżną Anną uczestniczącą w tradycyjnej nabożeństwie na rzecz Zakonu Osty

Wiek: 84/85 lat. Banknot 20 dolarów kanadyjskich, 2012

Portret został również wykorzystany na banknocie okolicznościowym 20 dolarów kanadyjskich z 2015. Niektóre źródła podają rok fotografii 2000. Elżbieta II miałaby wtedy 74 lata

Wiek: 85 lat. Banknot 20 dolarów nowozelandzkich. 2015

Koniec?


Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: materiały graficzne i informacje, na podstawie których powstał tekst, pochodzą z ogólnodostępnych stron banków centralnych, emitentów, encyklopedii i repozytoriów. Linki do nich zawarte są w tekście.