Hiszpania – moneta kolekcjonerska

4 lipca 2022 r. Mennica Hiszpańska (Fábrica Nacional de Moneda y Timbre – Real Casa de la Moneda; FNMT-RCM) wyemituje monetę kolekcjonerską serii 500-lecie dookoła świata – Przybycie

euroевро, ευρώ, euró, eiro, euras, ewro, еуро, evro
Symbol, skrót waluty: €
Kod ISO 4217: EUR
Podjednostka – 1/100: eurocent lub cent

Ostatnia, czwarta moneta serii (pierwsza w 2019, druga w 2020, trzecia w 2021) poświęcona zakończeniu wyprawy Magellana. W marcu 2022 r. została wyemitowana również moneta okolicznościowa o nominale 2 euro.

W 1519 roku dwustu trzydziestu dziewięciu ludzi i pięć statków wyruszyło z Hiszpanii w poszukiwaniu drogi na zachód do Wysp Korzennych, obecnie Moluki. Po przepłynięciu Atlantyku i okrążeniu Ameryki Południowej przez Cieśninę Magellana (pierwotnie Cieśnina Wszystkich Świętych), a następnie przepłynięciu Pacyfiku dotarli do Filipin. Po objęciu dowództwa wyprawy przez Juana Sebastiána Elcano, po śmierci Magellana (zamordowany przez mieszkańców wyspy Mactan w Archipelagu Filipińskim – inne powiązane wpisy na blogu), wyprawa dotarła do celu 6 listopada 1521 roku.

6 września 1522 roku, Elcano doprowadził z Filipin do Europy jedyny ocalały z flotylli statek Victoria oraz pozostałych przy życiu siedemnastu marynarzy. Elcano był pierwszym człowiekiem, który opłynął kulę ziemską. Victoria była również pierwszym statkiem, który dokonał tego wyczynu, Cesarz Karol V określi Elcano frazą Primus circumdedisti me (Byłeś pierwszym, który do mnie wrócił lub w innym tłumaczeniu: Byłeś pierwszym, który mnie opłyną), która znajduje się w herbie żeglarza

Seria/nazwa: V Centenario de la Primera Vuelta al Mundo – La llegada
Nominał: 10 euro (8 reali*)
Metal/stop: Ag 925 Cu 75
Masa: 27 g
Średnica: 40 mm
Stempel/jakość: proof; Kolorowy nadruk
Rant: ząbkowany
Mennica: Fábrica Nacional de Moneda y Timbre – Real Casa de la Moneda (FNMT-RCM) – Narodowa Fabryka Monet i Znaczków – Mennica Królewska
Nakład: 6 000 sztuk
Data emisji: 4 lipca 2022 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 66,55 euro
monety serii opisane na blogu
monety poświęcone opłynięciu świata opisane na blogu

* nominał 8 reali (reales) odnosi się do dawnych srebrnych monet próby 925, wadze 28 g i średnicy 40 mm. Niekiedy monety, w opisie technicznym, mają podaną wagę 27 g.

Awers: Nazwa państwa i rok emisji; Na tle siatki kartograficznej wizerunek Juana Sebastiána Elcano, pochodzący z portretu przechowywanego w Muzeum Marynarki Wojennej w Madrycie. Po lewej stronie róża wiatrów; Po prawej stronie herb Elcano z podpisem: J.S. ELCANO; Na dole wstęga z napisem: PRIMUS CIRCUMDEDISTI ME. 

Rewers: Nominał i nazwa waluty; Znak mennicy; Napis okolicznościowy – nazwa serii; Scena, w kolorze, przybycia ostatniego statku z ocalałymi marynarzami do Sewilli.

Dowiedz się więcej o:
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro
napisach na rantach monet o nominale 2 euro

Monety kolekcjonerskie euro są prawnymi środkami płatniczymi tylko i wyłącznie w kraju emitenta – w tym przypadku Hiszpanii.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: FNMT-RCM, NORMADOC (hacienda.gob.es), Numismatica Visual