Włochy – moneta kolekcjonerska

28 czerwca 2022 r. Ministerstwo Gospodarki i Finansów (Ministero dell’Economia e delle Finanze, MEF) wyemitowało monetę kolekcjonerską serii Włoska kultura żywności i wina – Primitivo i Orecchiette

euroевро, ευρώ, euró, eiro, euras, ewro, еуро, evro
Symbol, skrót waluty: €
Kod ISO 4217: EUR
Podjednostka – 1/100: eurocent lub cent

Moneta nowej serii poświęconej kulinarnej różnorodności Włoch. Motyw monety poświęcony architekturze, kulturze, produktom spożywczym regionu Apulii (wł. Pulgia)

Seria/nazwa: Cultura Enogastronomica Italiana – Primitivo e Orecchiette
Nominał: 5 euro
Metal/stop: CuNi – miedzionikiel
Masa: 10,30 g
Średnica: 26,95 mm
Stempel/jakość: Fior di conio – UNC/SU – specjalna nieobiegowa. Kolorowy nadruk
Rant: ząbkowany
Autor projektu: Marta Bonifacio
Mennica: IPZS – Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato (Instytut Poligraficzny i Mennica Państwowa)
Nakład: 15 000 sztuk
Data emisji/sprzedaży: 28 czerwca 2022 r.
Cena sprzedaży: 25 euro
monety serii opisane na blogu

Awers: Po prawej stronie drzewo oliwne (symbol regionu Apulii), otaczające napis na górze: PULGIA; Po prawej stronie drzewa oliwnego, w pionie, inicjał imienia i nazwisko projektantki: M. BONIFACCIO; W centralnej części wizerunek tradycyjnego domu „trullo” z kamiennym suchym murem (budowanym bez zaprawy i innych materiałów), charakterystyczną zabudową miejscowości Alberobello. Zarówno domy jak i mury zostały zostały wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO; Po lewej stronie domu ceramiczne „pumo” (w kształcie zamkniętego pączka między czterema liśćmi akantu) produkowane w miejscowości Grottaglie (pumo di Grottaglie); Pod domem nazwa państwa: REPUBBLICA ITALIANA; Na dole morskie fale z delfinem – symbol spotykany na starych greckich monetach „stater” (stateri) z Tarentu.

Rewers: Na obrzeżu i w polu monety ozdobny ornament inspirowany motywami ażurowymi, w stylu romańskim z Apulii, zaczerpnięte z krzesła Eliasza z bazyliki św. Mikołaja w Bari; W wydzielony polu napis: SAPORI D’ITALIA (smaki Włoch) z elementem ozdobny, na końcu; Na dole rok emisji: 2022, nominał i nazwa waluty: 5 EURO; Motyw główny – kolorowana kompozycja z charakterystycznymi produktami regionu: gałązka z oliwkami, kieliszek z lokalnym winem z winogron primitivo, chlebem z Altamury (Pane di Altamura) i makaronem w kształcie muszelek, uszek – orecchiette; Po prawej stronie kieliszka znak mennicy: R – Mennica Rzymska.

Dowiedz się więcej o:
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro

Monety kolekcjonerskie euro są prawnymi środkami płatniczymi tylko i wyłącznie w kraju emitenta – w tym przypadku we Włoszech.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: IPZS