Zimbabwe – nowa moneta inwestycyjna

4 lipca 2022 r. Bank Rezerw Zimbabwe (Reserve Bank of Zimbabwe; RBZ) zapowiedział emisję nowych złotych monet inwestycyjnych

dolar Zimbabwe – Zimbabwean dollar
Symbol, skrót waluty: Z$, $
Kod ISO 4217: ZWL
Podjednostka – 1/100: cent

Nowa moneta inwestycyjna (bulionowa) będzie nosić oryginalną nazwę Wodospadów Wiktorii, które częściowo leżą w Zimbabwe, w parku narodowym Mosi-oa-Tunya, Nazwa Mosi-oa-Tunya, w lokalnym języku plemienia Kololo, oznacza Mgła, która grzmi.

Jej przeznaczeniem jest tezauryzacja, ale monety będą mogły być używane także jako zabezpieczenie kredytów, pożyczek i wykorzystywane do transakcji lokalnych i międzynarodowych. Bank będzie również zobowiązany do jej odkupu. Moneta będzie częścią planu ograniczania hiperinflacji. Według oficjalnych danych z czerwca 2022 r. wyniosła ona 192 procent, nieoficjalnie jest kilkukrotnie wyższa.

Moneta będzie wydawana fizycznie wraz z certyfikatem na okaziciela. Nabywca lub posiadacz monety będzie mógł ją zdeponować w banku, otrzymując certyfikat / pokwitowanie bezpiecznego przechowywania.

Na chwilę powstania wpisu nie opublikowane jej wizerunków ani pozostałej specyfikacji technicznej. W mediach społecznościowych krąży wizerunek jednej strony, ale nie można potwierdzić jego autentyczności

Seria/nazwa: Mosi-Oa-Tunya Gold Coin
Nominał
:
Identyfikacja: indywidualny numer seryjny
Metal/stop: Au, 22 karatowe
Masa: 31,10 g – 1 oz – jedna uncja trojańska
Średnica:
Stempel/jakość:
Rant:
Mennica: Fidelity Printers & Refiners (Pvt) Ltd – spółka zależna należąca do RBZ
Nakład:
Data emisji/wprowadzenia do obiegu: 24 czerwca / 25 lipca 2022 r.
Cena sprzedaży: międzynarodowy kurs złota + koszty produkcji

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Reserve Bank of Zimbabwe