Curaçao i Sint Maarten – potwierdzenie wprowadzenia nowej waluty

Decyzją rządów Curaçao i Sint Maarten, Bank Centralny Curaçao i Sint Maarten (Centrale Bank van Curaçao en Sint Maarten; CBCS) otrzymał polecenie kontynuowania projektu wprowadzenia guldena karaibskiego w miejsce guldena Antyli Holenderskich (NAG). Nowa waluta unii monetarnej ma wejść do obiegu w 2024 r., prawdopodobnie 1 stycznia.

Nowy gulden karaibski (o roboczym skrócie CMg – Curaçao, Sint Maarten gulden), będzie wymieniany at par – po wartości nominalnej (1:1), i powiązany z dolarem amerykańskim tym samym kursem co gulden Antyli Holenderskich: 1 USD = 1,79 ANG = 1,79 CMg. Nowej walucie zostanie nadany nowy kod ISO 4217 oraz określony skrót lub symbol waluty,

Nowa waluta ma się składać z monet o nominale: 1, 5, 10, 25, 50 centów, 1 i 5 guldenów karaibskich oraz banknotów o nominale 10, 20, 50, 100 i 200 guldenów karaibskich. Ich wizerunki i specyfikacje zostaną opublikowane w późniejszym czasie.

Obecny banknot o nominale 250 guldenów AH zostanie zastąpiony 200 guldenami karaibskimi, a banknot o nominale 25 guldenów AH – 20 guldenami karaibskimi. Będą to równocześnie nowe nominały w historii waluty unii monetarnej. Z obiegu zniknie także moneta o nominał 2 ½ guldena AH.

Gulden Antyli Holenderskich zostanie wycofany z obiegu w ciągu trzech miesięcy po wprowadzeniu do obiegu guldena karaibskiego. Wycofaną walutę będzie można wymieniać na nową przez okres 30 lat, począwszy od dnia wprowadzenia guldena karaibskiego.

Monety guldena AH były produkowane przez Królewską Mennicę Holenderską (Koninklijke Nederlandse Munt), banknoty przez holenderką drukarnię Koninklijke Joh. Enschedé. Na razie brak informacji, czy firmy te będą produkować także znaki pieniędzy nowej waluty.

Wprowadzenie nowej waluty stało się konieczne ze względu na spodziewane braki w zapasach banknotów i monet o różnych nominałach guldenów Antyli Holenderskich. Co więcej, przestarzałe specyfikacje obecnych banknotów i monet w połączeniu z nowoczesnymi osiągnięciami technologicznymi pozwalają na produkcję wysokiej jakości falsyfikatów. Ryzyko niedoborów zapasów i nieodpowiednie zabezpieczenia stanowią realne zagrożenie dla zaufania społecznego do istniejącego prawnego środka płatniczego, a tym samym do bezpieczeństwa i efektywności systemu płatniczego jako całości.

Prace przygotowawcze do wprowadzenia nowej waluty rozpoczęły się w 2019 r., ale zostały zawieszone w 2020 r. w oczekiwaniu na ocenę przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) zalet i wad wprowadzenia waluty unii monetarnej. w przeciwieństwie do rozpatrywanej dolaryzacji. Na dalsze opóźnienia miała także zła sytuacja gospodarcza i pandemia COVID-19

gulden karaibski Caribische gulden
Symbol, skrót waluty: CMg / CMƒ / ƒ
Kod ISO 4217: ?
Podjednostka – 1/100: cent

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Centrale Bank Curacao & Sint Maarten