Curaçao i Sint Maarten – informacje o nowej walucie

Aktualizacja: 26 kwietnia 2023

Bank Centralny Curaçao i Sint Maarten (Centrale Bank van Curaçao en Sint Maarten, CBCS) opublikował nowe informacje na temat wprowadzenia nowej waluty dla Curaçao i Sint Maarten.

Nowa waluta zastąpi guldena Antyli Holenderskich (ANG), który był w obiegu na terenie Antyli Holenderskich – Curaçao, Arubie, Bonaire, Sint Maarten, Sint Eustatius i Sabie od 1952 roku. W 1986 roku, kiedy Aruba uzyskała odrębny status w Królestwie Niderlandów, wprowadziła florina arubańskiego (AWG). W 2010 roku, kiedy Antyle Holenderskie przestały istnieć, Bonaire, Sint Eustatius i Saba wprowadziły dolara amerykańskiego (USD) jako oficjalną walutę. Curaçao i Sint Maarten stały się autonomicznymi krajami w Królestwie Niderlandów i zdecydowały, że utworzą unię walutową ze wspólnym bankiem centralnym i wspólną walutą, guldenem Antyli Holenderskich.

Nowa waluta, gulden karaibski będzie powiązany z dolarem amerykańskim po kursie wymiany 1 USD = 1,79 guldena karaibskiego. Kurs wymiany pomiędzy guldenem Antyli Holenderskich a guldenem karaibskim wyniesie 1:1 (1 USD = 1,79 ANG = 1,79 guldena karaibskiego). Nowej walucie zostanie nadany kod ISO 4217 oraz skrót lub symbol waluty,

Gulden karaibski zostanie wprowadzony do obiegu w drugiej połowie 2024 roku. Pierwotne zapowiedzi sugerowały datę na początku 2024 r.

Nowa waluta ma się składać z monet o nominale: 1, 5, 10, 25, 50 centów, 1 i 5 guldenów karaibskich oraz banknotów o nominale 10, 20, 50, 100 i 200 guldenów karaibskich. Ich wizerunki i specyfikacje zostaną opublikowane w późniejszym czasie.

Obecny banknot o nominale 250 guldenów AH zostanie zastąpiony 200 guldenami karaibskimi, a banknot o nominale 25 guldenów AH – 20 guldenami karaibskimi. Będą to równocześnie nowe nominały w historii waluty unii monetarnej. Z obiegu zniknie także moneta o nominał 2 ½ guldena AH.

Gulden Antyli Holenderskich zostanie wycofany z obiegu w ciągu trzech miesięcy po wprowadzeniu do obiegu guldena karaibskiego. Wycofaną walutę będzie można wymieniać na nową przez okres 30 lat, począwszy od dnia wprowadzenia guldena karaibskiego.

Monety będą produkowane przez Królewską Mennicę Holenderską (Koninklijke Nederlandse Munt) Kanadyjską Mennicę Królewską (Royal Canadian Mint), banknoty przez holenderką drukarnię Koninklijke Joh. Enschedé Crane Currency.

Wprowadzenie nowej waluty stało się konieczne ze względu na spodziewane braki w zapasach banknotów i monet o różnych nominałach guldenów Antyli Holenderskich. Co więcej, przestarzałe specyfikacje obecnych banknotów i monet w połączeniu z nowoczesnymi osiągnięciami technologicznymi pozwalają na produkcję wysokiej jakości falsyfikatów. Ryzyko niedoborów zapasów i nieodpowiednie zabezpieczenia stanowią realne zagrożenie dla zaufania społecznego do istniejącego prawnego środka płatniczego, a tym samym do bezpieczeństwa i efektywności systemu płatniczego jako całości.

Prace przygotowawcze do wprowadzenia nowej waluty rozpoczęły się w 2019 r., ale zostały zawieszone w 2020 r. w oczekiwaniu na ocenę przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) zalet i wad wprowadzenia waluty unii monetarnej. w przeciwieństwie do rozpatrywanej dolaryzacji. Na dalsze opóźnienia miała także zła sytuacja gospodarcza i pandemia COVID-19

gulden karaibski Caribische gulden
Symbol, skrót waluty: CMg / CMƒ / ƒ
Kod ISO 4217: ?
Podjednostka – 1/100: cent

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Centrale Bank Curacao & Sint Maarten, Crane Currency and the Royal Canadian Mint to Supply Caribbean Guilder Currency