Nowa Zelandia – oficjalny portret króla Karola III

15 marca 2024 r. Bank Rezerw Nowej Zelandii (Reserve Bank of New Zealand / Te Pūtea Matua) opublikował oficjalny wizerunek króla Karola III, który znajdzie się na monetach dolara nowozelandzkiego

dolar nowozelandzki  – New Zealand dollar – tāra o Aotearoa
Symbol, skrót waluty: $
Kod ISO 4217: NZD
Podjednostka – 1/100: cent – ¢

Dowiedz się więcej o:
skrótach, symbolach walut
kodzie ISO
używana przez: Wyspy Cooka, Niue, Tokelau, Dependencja Rossa, Wyspy Pitcairn

Zaakceptowany przez nowego króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej projekt został stworzony przez Dana Thorne’a z Mennicy Królewskiej (Royal Mint, Wielka Brytania). Dan Thorne odpowiadał w mennicy za przygotowanie portretu dla monet zagranicznych. Ten sam wizerunek będzie umieszczany również na monetach np. dolara australijskiego

Obecne monety obiegowe z portretem królowej Elżbiety II pozostaną prawnym środkiem płatniczym i zostaną usunięte z obiegu dopiero po zużyciu lub uszkodzeniu. Parametry techniczne pozostaną bez zmian.

Pierwsze monety z wizerunkiem Karola III pojawią się w obiegu nie wcześniej niż w 2027 r. Pierwszą monetą obiegową z nowym wizerunkiem będzie prawdopodobnie 10 centów, z przewidywaną datą wybicia w 2025 roku. Pierwsze wybicia pozostałych czterech nominałów z nowym wizerunkiem odbędą się prawdopodobnie w 2027 roku. Monety zazwyczaj wchodzą do obiegu po około 2 latach od wyprodukowania.

Wcześniej (w 2024) pojawią się monety kolekcjonerskie produkowane przez Pocztę Nowozelandzką (New Zealand Post / Tukurau Aotearoa) na licencji Banku Rezerw NZ. Monety dolara nowozelandzkiego bije zazwyczaj Mennica Królewska (Royal Mint, Wielka Brytania) i Królewska Mennica Kanadyjska (Royal Canadian Mint / Monnaie royale canadienne). Mennica Nowozelandzka jest prywatną mennicą, które nie produkuje monet obiegowych dla Banku Rezerw NZ. Poczta Nowej Zelandii wypuściła w 2023 r. monety koronacyjne z tymczasowym portretem Karola III. który stworzył Stephen Fuller. Także ten portret został zaakceptowany przez Karola III.

Zgodnie z tradycją profil nowego monarchy, umieszczany na awersie, będzie zwrócony w przeciwną stronę niż profil poprzednika. Tak więc, Karol III zwrócony będzie w lewą stronę. Portret otoczy legenda: ● nominał i nazwa waluty ● rok emisji ● imię monarchy ● nazwa państwa oraz zostanie podpisany inicjałami autora „DT”. Portret bez korony, której także zgodnie z tradycją, nie umieszcza się na męskich monarchach.

Przykład awersu monety dolara australijskiego z nowym portretem monarchy, 2024

Powiązane wpisy:
Bank of England – zapowiedź emisji banknotów z wizerunkiem Karola III
Karol III – nowy monarcha na monetach i banknotach
Elżbieta II – królowa na monetach i banknotach

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank Rezerw Nowej Zelandii – Te Pūtea Matua