Dania – moneta koronna i nowe monety obiegowe
Jesienią 2024 r. Narodowy Bank Danii (Danmarks Nationalbank) wprowadzi do obiegu monetę koronną, a w połowie 2025 r. nowe monety obiegowe
korona duńska – dansk krone
Symbol, skrót waluty: kr.
Kod ISO 4217: DKK
Podjednostka – 1/100: øre
w języku grenlandzkim – danskit koruuni
w języku farerskim – donsk króna
Dowiedz się więcej o:
skrótach, symbolach walut i kodzie ISO
przewodnik: Stop, metal, próba, masa
przewodnik: Jakość wykonania monet
korona duńska używana jest również na Grenlandii i Wyspach Owczych
14 stycznia 2024 r. królowa Danii Małgorzata II, w 52. rocznicę wstąpienia na tron, abdykowała na rzecz swojego syna Fryderyka. Tego dnia jej syn został królem Danii i przybrał imię Fryderyk X. W Królestwie Danii, podobnie jak w innych monarchiach, zmiana władcy wiąże się ze zmianą wizerunków i monogramów występujących m.in. na znaczkach, monetach i banknotach.
6 lutego 2024 r. Narodowy Bank Danii poinformował o rozpoczęciu prac nad nowymi monetami obiegowymi. Nowe monety nie zastąpią monet znajdujących się obecnie w obiegu i będą wprowadzane do obiegu sukcesywnie – identycznie postąpiła Wielka Brytania po objęciu tronu przez Karola III. Wizerunek monarchy na walucie Danii używany jest na monetach o nominale 10 i 20 koron. Na monetach o nominale 1, 2 i 5 koron widnieje królewski monogram. W obiegu jest także moneta o nominale o nominale 50 øre z wizerunkiem korony króla Chrystiana V, która od 1671 roku jest duńską koroną królewską – projekt nie będzie zmieniany.
Tradycyjnie Dania emituje także monetę koronną, co po raz ostatni miało miejsce, gdy królowa Małgorzata II została duńskim monarchą po śmierci swojego ojca, króla Fryderyka IX (srebrna moneta o nominale 10 koron z 1972 r.).
Bank centralny Danii rozpoczął również przygotowania do emisji monet upamiętniających przekazanie korony. Moneta koronna Tronskiftemønten (Przekazanie Korony lub Moneta z okazji zmiany na tronie) z portretami króla Fryderyka X i królowej Małgorzaty II, o nominale 20 koron duńskich, zostanie wprowadzona do obiegu jesienią 2024 r. za pośrednictwem instytucji finansowych. Część monet będzie udostępniona do sprzedaży/wymiany przed planowaną datą wejścia do obiegu. Oba portrety na monecie koronnej zaprojektowała Eva Hjorth (zaprojektowała także portret Małgorzaty II na monetach obiegowych) we współpracy z duńskim pałacem królewskim.
Na monecie koronnej znajdować się będzie (na awersie) portret króla Fryderyka X z profilem zwróconym w prawo otoczony napisem: FREDERIK X • DANMARKS KONGE • 2024 (FRYDERYK X • KRÓL DANII • 2024). W drugim okręgu znajdzie się motto króla: FORBUNDNE • FORPLIGTET • FOR KONGERIGET DANMARK (ZJEDNOCZENI • ZOBOWIĄZANI • DLA KRÓLESTWA DANII). Znak mennicy (serce) będzie umieszczony na dole monety oraz inicjały głównego skarbnika oraz głównego projektanta Danmarks Nationalbank. Na drugiej stronie monety (rewers) znajdzie się profilowy portret królowej Małgorzaty II zwrócony w prawo, słowa: MARGRETHE II • DANMARKS DRONNING (MAŁGORZATA II • KRÓLOWA DANII). W drugim okręgu będzie umieszczony okres panowania królowej: 14 JANUARY 1972 – 14 JANUARY 2024 (14 STYCZNIA 1972 – 14 STYCZNIA 2024). Na dole rewersu monety widnieć będzie nominał: 20 KRONER.
Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl
Źródło: Narodowy Bank Danii