IBNS 2021 BANK NOTE OF YEAR AWARD – banknot roku 2021

International Bank Note Society (IBNS) poinformowało o przyznaniu prestiżowej „Bank Note of the Year Award” za rok 2021.

Nagroda jest inicjatywą IBNS mającą na celu wyróżnienie wyjątkowego banknotu emitowanego każdego roku. Członkowie IBNS mogą nominować banknot do nagrody, kontaktując się z Koordynatorem Banknotu Roku. Nominowane banknoty muszą zostać wyemitowane publicznie (banknoty kolekcjonerskie i waluty nieobiegowe nie są brane pod uwagę) po raz pierwszy w roku przyznania nagrody, muszą posiadać wartość artystyczną i/lub innowacyjne zabezpieczenia oraz być w powszechnym obiegu. Nominacje do nagrody są przyjmowane do 31 stycznia następnego roku.‎

W 2021 r. na świecie zostało wydanych ponad sto nowych banknotów, drukowanych na zarówno na podłożu papierowym jak i polimerowym. Do konkursu wybrano ostatecznie dwadzieścia z nich. W przeciwieństwie do niektórych lat, w których od samego początku był wyraźny faworyt, walka o pierwsze miejsce trwała do samego końca.

IBNS ogłosiło, że coroczna prestiżowa nagroda ponownie trafia do Banku Meksyku (Banco de Mexico) za banknot o nominale 50 peso meksykańskich. Bank Meksyku zdobył nagrodę drugi raz z rzędu.

Drugie miejsce zajął banknot o nominale 200 dóbr Banku Centralnego Wysp Świętego Tomasza i Książęcej (Banco Central de São Tomé e Príncipe). Trzecie miejsce, ex aequo, zajął banknot o nominale 10 000 colonów kostarykańskich Banku Centralnego Kostaryki (Banco Central de Costa Rica) oraz banknot o nominale 50 funtów szterlingów Banku Anglii (Bank of England).

Pozostałe miejsca zajęły banknoty: 20 lei rumuńskich Narodowego Banku Rumunii; 50 funtów szterlingów Royal Bank of Scotland; 20 yuanów Ludowego Banku Chin oraz 3 dolary Wysp Cooka.

Banknot Roku 2021
polimerowy banknot nowej serii G o nominale 50 peso meksykańskich
opis banknotu na blogu
opis banknotu na stronie IBNS
lista nagrodzonych banknotów z poprzednich edycji konkursu na stronie IBNS
banknot roku 2020 na blogu

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: theibns.org