IBNS 2023 BANK NOTE OF YEAR AWARD – banknot roku 2023

International Bank Note Society (IBNS) poinformowało o przyznaniu prestiżowej „Bank Note of the Year Award” za rok 2023.

Coroczna nagroda jest inicjatywą IBNS mającą na celu wyróżnienie wyjątkowego banknotu. Członkowie IBNS mogą nominować banknot do nagrody, kontaktując się z Koordynatorem Banknotu Roku. Nominować można tylko banknoty, które zostały wprowadzone do powszechnego obiegu po raz pierwszy w roku przyznania nagrody. Banknoty kolekcjonerskie i waluty nieobiegowe nie są brane pod uwagę. Banknoty muszą posiadać dużą wartość artystyczną i/lub innowacyjne zabezpieczenia.

W 2023 r. na świecie zostało wydanych prawie sto nowych banknotów, drukowanych na zarówno na podłożu papierowym jak i polimerowym. Do konkursu wybrano ostatecznie piętnaście banknotów, z których członkowie podczas głosowania wyłonili zwycięzcę.

IBNS ogłosiło, że coroczna prestiżowa nagroda trafia do Wschodniokaraibskiego Banku Centralnego (Eastern Caribbean Central Bank; ECCB) za banknot okolicznościowy o nominale 2 dolarów wschodniokaraibskich, który od samego początku był zdecydowanym faworytem.

Drugie miejsce zajął banknot o nominale 200 soli Centralnego Banku Rezerw Peru (Banco Central de Reserva del Perú, BCRP). Trzecie miejsce zajął banknot o nominale 1000 dolarów jamajskich. Kolejne miejsca przypadły: 50 randów, 20 funtów egipskich oraz 10 dolarów Wysp Salomona

Banknot Roku 2023
polimerowy banknot o nominale 2 dolarów wschodniokaraibskich
opis banknotu na blogu
opis banknotu na stronie IBNS

lista nagrodzonych banknotów z poprzednich edycji konkursu na stronie IBNS
banknot roku 2021 na blogu
banknot roku 202 na blogu

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: theibns.org