IBNS 2022 BANK NOTE OF YEAR AWARD – banknot roku 2022

International Bank Note Society (IBNS) poinformowało o przyznaniu prestiżowej „Bank Note of the Year Award” za rok 2022.

Coroczna nagroda jest inicjatywą IBNS mającą na celu wyróżnienie wyjątkowego banknotu. Członkowie IBNS mogą nominować banknot do nagrody, kontaktując się z Koordynatorem Banknotu Roku. Nominować można tylko banknoty, które zostały wprowadzone do powszechnego obiegu po raz pierwszy w roku przyznania nagrody. Banknoty kolekcjonerskie i waluty nieobiegowe nie są brane pod uwagę. Banknoty muszą posiadać dużą wartość artystyczną i/lub innowacyjne zabezpieczenia.

W 2022 r. na świecie zostało wydanych prawie sto nowych banknotów, drukowanych na zarówno na podłożu papierowym jak i polimerowym. Do konkursu wybrano ostatecznie dziewiętnaście banknotów, z których członkowie podczas głosowania wyłonili zwycięzcę.

IBNS ogłosiło, że coroczna prestiżowa nagroda trafia do Banku Centralnego Filipin (Bangko Sentral ng Pilipinas, BSP) za banknot o nominale 1000 peso filipińskich, który od samego początku był zdecydowanym faworytem.

Drugie miejsce zajął banknot o nominale 50 funtów szterlingów Ulster Bank. Trzecie miejsce zajął banknot o nominale 100 funtów szterlingów Bank of Scotland. Pozostałe miejsca zajęły banknoty: 2000 dinarów algierskich. 50 dolarów barbadoskich i 10 funtów egipskich

Banknot Roku 2022
polimerowy banknot 1000 peso filipińskich
opis banknotu na blogu
opis banknotu na stronie IBNS
lista nagrodzonych banknotów z poprzednich edycji konkursu na stronie IBNS
banknot roku 2021 na blogu

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: theibns.org