Kanada – portret króla Karola III na banknocie

6 maja 2024 r. Bank Kanady (Bank of Canada / Banque du Canada) poinformował o planach emisji nowego banknotu o nominale 20 dolarów kanadyjskich

dolar kanadyjski – Canadian dollardollar canadien
Symbol, skrót waluty: $
Kod ISO 4217: CAD
Podjednostka – 1/100: cent – ¢

Dowiedz się więcej o:
skrótach, symbolach walut
kodzie ISO

Zapowiedź emisji nowego banknotu padła w 2023 r. Podczas koronacji Jego Królewskiej Mości Króla Karola III rząd Kanady ogłosił, że na kolejnym banknocie o nominale 20 dolarów kanadyjskich nadal będzie widniał portret panującego monarchy.

Na nowym banknocie portret Elżbiety II zostanie zastąpiony wizerunkiem króla Karola III. Na tylnej stronie pozostanie kanadyjski pomnik narodowy Vimy. Nowy banknot będzie w orientacji pionowej, podobnie jak obecny banknot 10-dolarowy, drukowany na podłożu polimerowym i zachowa dominujący zielony kolor. Planuje się również wprowadzenie ulepszone zabezpieczenia przed fałszerstwem.

Proces emisji nowych banknotów składa się z kilku etapów: badań i rozwoju, projektowania – w tym zabezpieczeń – i wreszcie produkcji. Bank Kanady spodziewa się, że nowy banknot o nominale 20 USD zostanie wyemitowany na początku 2027 roku.

Obecny banknot o nominale 20 dolarów z serii Frontiers przedstawiający królową Elżbietę II został wyemitowany 7 listopada 2012 roku. 9 września 2015 r. wydano pamiątkową wersję upamiętniającej historyczne panowanie królowej Elżbiety II.

Królowa Elżbieta II po raz pierwszy pojawiła się na kanadyjskiej walucie jako 8-letnia księżniczka Elżbieta na banknocie 20-dolarowym pierwszej serii w 1935 roku.

Banknot 20-dolarowy jest najpowszechniej występującym w obiegu nominałem. Na koniec 2023 roku w obiegu znajdowało się ponad 1 miliard banknotów o tym nominale.


Powiązane wpisy:
Bank of England – zapowiedź emisji banknotów z wizerunkiem Karola III
Karol III – nowy monarcha na monetach i banknotach
Elżbieta II – królowa na monetach i banknotach
Nowa Zelandia – oficjalny portret króla Karola III

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank of Canada